|
Mit navn er Anna og jeg er 24 år. Min passion har altid ligget i de store fantastiske dyr. Jeg selv ejer en helt vidunderlig fjordhest, Dino. Jeg fik ham som føl den 6. november 2010, efter et meget stort tab, af min tidligere pony Macho. Mine heste lærer mig enormt meget om mig selv og giver mig den dybeste ro inden i. Jeg er en rigtig hestenørd og glæder mig altid til at lærer mere om disse dejlige væsener!
Jeg skal læse til jordbrugsteknolog med speciale i hestefoder, og jeg glæder mig vildt meget. Jeg har en stor forventning om, at lærer en masse om hestens anatomi, hele mave - tarmsystemet, velfærd og selvfølgelig korrekt fodring.
Jeg klikkertræner min hest. Pt er vi inde i en fase hvor der ikke sker så meget nyt, derfor er det mest horse man ship. Jeg har været nødt til at sætte kravene op i takt med min hest bliver ældre (tro det eller ej! ;o)) og kan mere. Jeg er meget inspireret af Ute Lehmann. Men må sige mit store idol er min søde træner Vicki (www.animaltraining.dk). Jeg lærer altid noget nyt igennem enormt positiv læring!
En fantastisk bog er "forstå hestens adfærd". Et lille uddrag derfra: noget tvungent kan aldrig være smukt...for det som hesten gør under tvang....gøres uden forståelse, og der er heller ingen skønhed i det, ligesom hvis vi piskede og sporede en danser. Der ville være langt større mangel på ynde end der ville være skønhed hos en hest eller en mand, vi behandlede sådan *
Min hest er dygtig hver dag! - Hans perfekte udførelser viser sig bare kun hvis jeg selv er i ballance og selv ved hvad jeg vil og kan det, som jeg vil lære ham. Lære du din hest mere end du selv kan?
Der findes ingen problemheste - kun heste med problemmennesker!
Hvad er drømmehesten for dig? Er det den som er over 170 cm.? Under 140 cm.? Er det den som springer 130 cm. uden problemer? Eller er det den som er blank i pelsen? Eller er det den hvor jeres kemi passer sammen; den som giver dig sommerfugle i maven; den som gør dig varm om hjertet; den som kan give dig en klump i halsen ved tanken om at miste; din bedste ven? ...jeg selv foretrækker kemien, sommerfuglene, varmen, frygten for at miste og min bedste ven! Tænk over hvad du kigger efter, før du anskaffer dig et så stort dyr <3
Et ynglings udtag fra ynglingsbogen "Klikkertræning af din hest" af Alexandra Kurland: "Det kan endda være, at du og din "klikkerhest", ved hjælp af klikkertræning udvikler den form for gensidig tillid og venskab, som de fleste hesteejere kun kan drømme om"
Jeg glædet mig hver dag til at sku ud til dig, jeg nød 100% at være sammen med dig og hver eneste dag var det hårdt at tag hjem fra dig, du var det bedste for mig Macho!
...::...Da først jeg, som er vandskræk, lærte at elske så højt at jeg ville gå gennem ild og vand for noget så dejligt som dig, lærte jeg hvad kærlighed i virkeligheden er og hvordan det er virkelig at elske. Jeg vil virkelig gå gennem ild og vand for dig, jeg vil flytte bjerge for at se et lille glimt af dig, MACHO! Du var mit liv, mit åndedræt og min sjæl!...::...
Aldrig havde jeg troet jeg sku elske så højt igen men så kom du ind i billedet! Tak! Jeg skylder dig alt!
R.I.P. min elskede Macho. Født: 2000, død: 23. september 2010 :'( Jeg tænker på dig hver eneste dag, savner dig hver eneste sekund og jeg vil elske dig for altid!! <'3
Klikkertræning; ingen bedre træningsmetode!
Dino <3 En ny start, et nyt liv, vores nye eventyr starter vi sammen <3
R.I.P. Wilton! You belong to my heart!!
Dyr er min terapi!
Heste har altid været min passion og min interesse for de store og dejlige dyr og blevet endnu større efter jeg lærte om klikkertræning og horse man ship. Min viden og min erfaring er blevet meget bredere efter jeg fik min dejlige pony Macho, som jeg desværre måtte aflive den 23. september 2010. Det er det største tab jeg nogen sinde har prøvet. Klumpen i maven vil altid være der, tanken om ham vil aldrig forsvinde og min kærlighed til ham vil varer for evigt. Hvis man kan være forelsket i sin hest, så var det dét jeg var! (*freak*)
Den 6. november 2010 fik jeg mit lille føl hjem, som nu er blevet ret stor! Interessen for de små størrelser er nu udvidet helt vildt og min tålmodighed er sat på prøve. Til gengæld har jeg nu bevist overfor mig selv, at det jeg kunne med en voksen hest, også virker på en baby. Jeg er sikker på jeg har og i fremtiden får, verdens nemmeste hest! Dino betyder alt! Er der en dag jeg ikke har set ham, eller tiden inden jeg skal der ud, er min lunte kort og jeg bliver irriteret over småting. Når jeg har været hos ham, er jeg afslappet og afstresset. Det er vel bare et bevis på, at hos min hest er jeg MIG, jeg får mit pust og jeg er i min egen verden med min dejlige dreng!
WIlton: Han lærte mig om mit temperament, at styre det og han gav mig en ny indgangsvinkel til heste.
Macho: Han lærte mig at bruge det jeg kunne, han lærte mig om tålmodighed og at bruge mit neddæmpede temperament. Han lærte mig hvad det vil sige at elske - han gav mig kærligheden tilbage!
Dino: Han har ind til videre lært mig at bruge min tålmodighed. Han har lært mig at nyde livet igen! Han gør hverdagen lettere og overrasker mig hver dag! Han gør hestelivet til en leg, han har givet mig mit liv tilbage.
-Alle mine heste har hver især givet mig nogle rigtig gode redskaber som har ført mig til den jeg er i dag. Hos min hest er jeg mig og dér slapper jeg af og er fri! Det er en gave! <3
|