hvor lange må ponysporer være i dressurstævne ?? :)
Reglerne er lige blevet lavet om så du må ride med 3,5 cm ;-)
super :)
Ja det er forfærdeligt.
Ej, er det for alvor? At man må ride pony med 3,5 cm spore?!?!
Hvorfor er det så forfærdelig, det er jo nok ikke de helt små der rider med dem, det er jo for det meste de lidt større og erfarne ryttere der rider med dem? Ville det ikke være betydelig værre hvis det var i spring? ;)
Ja, det er alvor, det er jeg da ret sikker på, jeg så et indlæg herinde med det hvor der er linket til drf, der hvor det står ;)Kan lige prøve at finde det ;)
Det er godt nok noget at et spring fra 1,5 cm til 3,5.. Jeg kan lige forestille mig mindre ryttere sidde og "sparke" i deres ponyer med de lange sataner. - Ikke for at tro at alle vil gøre det, tværtimod, men det er bare et skræk scenarie i mine øjne.
risikoen så at sige for at de små/uerfarne ponyrytterer rider med 35 mm sporer er der stadig......
Jeg kan ikke forstå hvorfor det er nødvendigt. Hvis man har for lange ben til at kunne så siden på ponyen skal man enten over på hest eller forfine sine signaler ? Jeg kan ikke forstå det, og der er med sikkerhed mange som vil misbruge det fordi de syntes det er fedt
Mia: Det vil jeg give dig helt ret i der et kæmpe spring, men det er som også skrevet i den tråd jeg linker, fordi de retter sig ind efter Fei's regler ;)Ja, der er både positive og negative ting ved det her, men jeg kan da godt se hvad du mener ;) http://www.hestegalleri.dk/for_messageDetail.aspx?Msg_ID=845606 http://www.hestegalleri.dk/for_messageDetail.aspx?Msg_ID=847750 Jane: Ja, det er der desværre..:-/
Jeg kan ikke rigtig se problemet - det eneste forskel bliver at man til stævnerne nu må ride med sporer der er op til 3,5cm lange. Det har man jo altid måtte til træning.Og til stævnerne er der i det mindste kontrol med hhv. dommer og TD'er der holder øje med at ponyerne behandles ordentligt :)Jeg synes det er udemærket at DRF passer deres regler ind med FEI's og synes det er en god mulighed for ryttere der måske har brug lige lidt ekstra længde på sporerne før ponyen går optilmalt. Sporerne skal jo ikke være 3,5cm - man kan jo sagtens stadig ride med 1,5cm sporer :)
Stop Stop Stop det er altså kun til spring en ponyrytter må have 3cm spore på i dressur er det stadig kun 1,5 der er tilladt
Kristine: Fuldstændig enig!;)
Brita : det hænger da OVERHOVEDET ikke sammen.
Brita: Det er fuldstændig modsat. Det er udelukkende i dressur ponyrytter MÅ ride med sporer på maks 3,5 cm. Sådan som jeg har læst mig frem til, og alle andre end dig har :o)
Helt enig med Kristine :) Altså man har jo altid måtte gøte det til træning, hvor der ikke er kontrol. Og nu må man så til stævner hvor der er kontrol :) Og DRF passer jo bare deres regler ind med FEI's :)
Brita: Der er da noget du har misforstået fuldstændig :)
Brita:Spring ponyrytter må MAX ride med 1,5cmDressur ponyrytter må MAX ride med 3,5cm (:
Mia du har helt ret jeg huskede forkert :-) var ellers helt sikker men sådan kan det jo gå
Ja, i DRESSUR må du ride med 3,5 cm lange spore.MEN i SPRING er det stadigvæk 1,5 cm.OG længden skal måles fra støvlen, og ikke kun "spidsen"
Du skal være logget ind for at kunne besvare indlæg.
Opret bruger » Log ind
Da jeg skal have nye sporer ville jeg lige sikre mig hvordan reglerne med dem er. Er det kun inden for pony dressur der er regler ang. maks længde eller er...