{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Norsk Sportspony Jessie Z R.I.P. <3 1994

1.980 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

julie b
Kvinde | 32 år | Oprettet: 29. jan 2008


Norsk Sportspony Jessie Z R.I.P. <3

Fødselsår:
1994
Højde:
149,00 cm.
En rigtig god højde:)
Temperament
Hun er lidt araber så er lidt varm på nogle punkter! :p
Hun er en rigtig lille Dame! med stort D! ;)
Gangarter
Hun har en meget stor skridt!
Hendes trav er rummelig og svæver rigtig godt!!:)
Hendes galop er også rigtig god, meget stor går godt frem af!:)
Stævner
Hun har gået landsstævner med sin tidligere ejer og har vundet Nordjysk Mesterskab i 2004:)
Da jeg fik hende for godt 1½ år siden skulle jeg starte forfra fordi hun var blevet redet forkert! Alle øvelser kunne hun self. stadig men hun gik med underhals og ville ikke rigtig noget!:s Men nu er vi kvalificeret til Sydjysk Mesterskab og det skal vi efter sommerferien:D
Stamtavle
Jeg kender ikke til hendes fortid med forældre og hvor hun er født og alt det:s
Desværre!
Køn
Hun er da min dejlige prinsesse!:D
En rigtig Hoppe der vil bestemme!:p
Bemærkninger
Hun er en rigtig superstjerne!!
Som sagt jeg har haft hende i 1½ år, men det er først nu vi er kommet rigtigt i gang og det er begyndt at gå rigtig godt!:)
Da jeg fik hende havde hun underhals og var redet baglæns og ragte tunge!:s
Jeg fik først undervisning af Pernille Ørum, og det var hende der sagde ja til at vi skulle købe den.
Det gik godt frem af men jeg synes ikke så godt om hendes måde at jessie på... Så holdt hun op med at undervise der hvor jeg stod og så var det meningen at dem der ville skulle køre ud til hende i Gråsten. Men jeg begyndte så at få undervisning af Sune Damgård men det begyndte ikke lige frem at gå bedre ved det!:s (Alt det her var i Dressur!)
Så synes jeg ikke at jeg kunne magte hende i dressur og begyndte at springe. Det gik rigitg godt, og hun var rigtig god til det! (Det er hun så stadig væk self!)
Når men jeg sprang og fik undervisning af Sune Damgård først og det gik godt! Så stoppede han og jeg fik undervisning af Pia Davidsen. Det var det samme og det fortsatte med at gå godt selvom min mor stadig synes at jeg skulle ride dressur!
Så stoppede Pia vist nok og jeg begyndte at få undervisning af Julie Knudsen. (en af pigerne der både var og er super springrytter og stod samme sted)
Det gik også rigtig godt hvis ikk bedre end nogensinde før:) (hun var virkelig den bedste springunderviser jeg har haft!)
Så Flyttede vi ned på en gård der ligger lige nede ved siden af rideskolen med KÆMPE bokse! og rigtig store marker!!
Det var også rigtig godt!! Men så begyndte jeg at få undervisning af Birgitte Paulsen Fra NHR. Først gik det bare SUPER godt!! Der skete virkelig meget på rigtig kort tid!
Jeg stoppede med spring og vi kørete der ud hver uge til dressur. Da jeg så havde redet der ude i ca. ½år flyttede vi der ud og det var rigtig fedt! Alle tog rigtig godt imod både jessie og mig:)
(og her vil jeg gerne sige at ingen af mine undervisere før birgitte havde kunnet få hendes tunge til at blive inde i munden! Men bare efter anden gang jeg fik undervisning af hende så vi den ikk mere!!:))
Når men jeg flyttede der ud og jeg havde ikke stået der mere end 2 uger så blev hun halvt og det var hun ca i en måned:(
Jeg begyndte med genoptræning og det tog LANG tid!
Nu står jeg stadig der ude og det er jeg rigtig glad for!! Efter hun har været halvt har det áldrig gået bedre!:D Hun går bare super godt hver dag og jeg gerne takke Birgitte for det! Uden hende havde jeg måske ikke haft jessie idag:) og jeg vil gerne sige at hun er VIRKELIG den BEDSTE ubderviser jeg nogensinde har haft! Og hun er virkelig sød! Mange undervisere er det jo tit sådan med at man får undervisning og så er det det... Men Birgitte kan man snakke med og grine med og det er bare SÅ fedt!!!
P.S. Hun har ikke rækket tunge siden jeg begyndte!!!xD



D. 2 November 2010

Den dag vil jeg altid huske! Den dag forlod min engel sin boks, sine kamerater, jorden, men hun vil aldrig forlade mig! hun vil altid være hos mig uanset hvor jeg er eller går hen!

Hun fik en seneskade, igen, som havde været under opsejling i laang tid. Men torsdag d. 21 Oktober var den hel gal! Hun blev trukket ind fra mark dagen før med våde ben, så jeg ville ikke ligge staldbandager på den nat, så hun ikke skulle blive klam og våd og få sår og sådan inden under. Dagen efter, altså d. 21, var hendes venstre forben vokset til kæmpe størrelse i senerne. Hun havde ondt hvis man mærkede på dem, de var varme og det så ikke godt ud. Jeg tog op til min far fredag og samme aften får jeg et opkald fra en veninde som skulle passe hende, at hun haltede pænt meget når hun travede og selv da hun skridtede kunne man se det. Det fortsatte både lørdag og søndag, og mandag da jeg kom derud igen, kunne jeg godt se at den var hel gal. Der blev ringet til dyrlægen som kom følgende dag. Hun sagde at den enten skulle køres til Ansager eller Højgaard og blive skannet ellers måtte det blive aflivning. Jeg var ikke ked af det for et eller andet sted havde jeg vidst det allerede fredagen inden. Men vi måtte lige se om det ikke blev bedre den følgende uge. Jeg fik noget smærtestillende, og så måtte jeg lige se om det ikke virkede. Det virkede tilsyneladende ikke. For uanset hvad, hvor og hvornår hun gik, var hun ved at ryge på næsen hver gang.
Jeg havde allerede truffet beslutningen. Jeg vidste det var det eneste rigtige. Hun var pensioneret og skulle ikke lave andet end at gå på mark og tulle lidt rundt. Men kunne hun ikke engang holde til det, skulle hun bare have fred.
Jeg havde truffet beslutningen. Det var hårdt, men det eneste rigtige. Desuden vidste jeg at hun, uanset hvad, ville blive syg igen.

Dyrlægen kom Tirsdag d. 2 November 2010
og derfra siger jeg <3R.I.P. My dear. Some day we'll meet in heaven again<3
Kommentér på:
Norsk Sportspony Jessie Z R.I.P. <3
Annonce