{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Anden særlig race Cera *Dele-Pony* (SOLGT) [Himmelhest] 2012

5.698 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

* Joseph *
Kvinde | 42 år | Oprettet: 2. maj 2005


Anden særlig race Cera *Dele-Pony* (SOLGT)

Fødselsår:
2012
Højde:
I dag d.29/9 2012 er Cera blevet målt til 64cm :)
Temperament
I starten var hun meget sky, og selvom hun var nysgerrig, havde hun lidt svært ved at overvinde sin skræk for os, vi var jo kæmper ved siden af hende. Men i dag, kommer hun altid som en af de første og elsker opmærksomhed og at bliver kløet.
Gangarter
Bitte små, det skal jo følge resten af kroppen.
Stævner
Ingen, hun er jo lille bitte. Men når hun bliver ældre, kunne vi muligvis overveje noget agility.
Stamtavle
Far: Frederik (Er på min profil)
Mor: Putte (Er på min profil)
Køn
En lille dame
Bemærkninger
Cera er også oprettet på Sidsel's profil, da det også er hendes pony :)

Lille Cera er en ekstra bonus vi fik med, da vi købte hendes forældre efter vi havde set dem på Korskro marked. Vi vidste godt at Putte (hendes mor) var højgravid da vi købte hende, men siden vi ikke kendte til hendes forløb, vidste vi ikke om fødslen ville gå godt og om føllet overhovedet blev til noget. Så da Putte fik vokspropper flere dage før, begyndte vi at holde godt øje med hende.

D.2 juni begyndte vi at tænke om det snart var oppe over, men da jeg gik fra Putte om aftenen var hun helt rolig og gik og spiste, så regnede ikke med at der ville ske noget. Sidsel skrev klokken halv ti at nu måtte hun godt snart få det føl ud. Hvad vi ikke vidste var, at lille Cera allerede på det tidspunkt var kommet ud :)

Mine forældre ringede mig op omkring klokken 23 og sagde at Putte nu havde 8 ben :D Min far ville tage et hurtigt tjek, inden de gik i seng, så han var ude på marken og lyste med sin lommelygte ind på Putte, da han så at der var kommet en ekstra lille hest.

Jeg kørte med det samme ud til dem, og måtte rende rundt med en lommelygte, da det var fuldstændig bæl mørkt :) Men jeg skulle da se den lille følle.

Putte havde klaret det hele selv, og Cera var både kommet på benene, havde fået mælk og var helt tør.

Vi var næsten helt sikre på at det var en lille pige som var kommet til verden, men siden det var så mørkt, var det svært at se. Så da Sidsel og mig kom næste dag, tog vi et nærmere kig, og ganske rigtigt, det var en smuk pige, som havde Putte's feminine hoved og Frederiks farve.

Cera er i dag næsten 2 måneder gammel, og der er sket en masse. I starten var hun meget bange for at komme i nærheden af os, tror det var pga. hendes højde, for hun var ikke større end min cocker spaniel, så vi virkede nok meget voldsomme.

Men i dag, er hun utrolig nysgerrig og søger hele tiden kontakt. Hun elsker at blive kløet i manen og lige på måsen, og vil også gerne give mys engang imellem :) Hun er også vokset meget og tror aldrig jeg har set en hest smide sin føl pels så hurtigt. I dag er det meste af hendes pels allerede skiftet ud, fra den meget røde pels hun startede ud med, til en meget mørkere, og det gik allerede i gang inden hun var to uger.

På et tidspunkt løb Putte tør for mælk, så i nogle dage måtte vi give Cera mælkeerstatning i en sutteflaske, og tror det var med til at gøre hende så tam som hun er nu.

Efter Frederik blev kastreret kom de alle tre til at stå sammen, så nu står Cera sammen med både sin far og mor, og de hygger sig rigtigt.

Sidsel og mig har flere gange været på tur med Putte og Cera, og det er så sjovt at gå med hende den mindste, for hun ligner en lille bitte hund, når hun går for enden af min snor. Og når jeg går normalt afsted, galopere hun bare derud af :D

.................................................

Cera's fremtidige hjem er nu sikret :) Hun skal fra december bo hos Camilla som i dag har været og se hende, og Cera opførte sig fra sin bedste side og var som altid skøn at hygge med. Tror hverken Sidsel eller jeg kunne håbe på et bedre hjem til hende og vi er sikre på at hun får alt hvad hun behøver og at de vil passe utrolig godt på hende :)

Det bliver rigtig hårdt at skulle af med hende, når vi er så glade for hende, men at hun kan komme til at bo et sted, hvor hun kan blive trænet på de bedste præmisser, og hvor der er børn, som vil lege med hende er simpelthen fantastisk. Og forhåbentlig får vi muligheden for stadig at føle med i hendes opvækst :)

..................................................

Så er det i dag d.15/11 2012 at Cera blev hentet af sin nye ejer Camilla :) Cera var som altid super sød og nysgerrig, og var meget interesseret i Emil, som skulle være hendes følgesvend på vejen, når hun ikke havde prøvet at køre i trailer før. Hun gik direkte i traileren, og Camilla siger at hun tog hele turen i stiv arm :)

Hvor kommer vi dog til at savne den smukke lille pige, men hun er kommet det mest fantastiske sted hen, og jeg fældede ikke engang en tåre, fordi jeg er så lykkelig over det det nye sted hun kommer hen :) Og vi må både få lov at besøge hende, hvilket vi helt sikkert gør, og følge hende herinde, så vi er simpelthen så glade, ingen kunne få et bedre hjem end hvor Cera bor nu :)

...................................................

D.20/8 2013: Vi fik i dag desværre den sørgelige nyhed at Cera blev aflivet i søndags pga. tarmslyng :'( Vi er utrolig ulykkelige over denne besked, og vores lille pige nåede kun at blive lidt over 1 år. R.I.P smukke prinsesse :'(
Kommentér på:
Anden særlig race Cera *Dele-Pony* (SOLGT)
Annonce