{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Shetlænder Shulaima *SOLGT* [Tidl. hest] 1995

3.042 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Shetlænder Shulaima *SOLGT*

Fødselsår:
1995
Højde:
Hun er ca. 105 cm. i stang........
Temperament
Roglig.... men lidt stædig er hun da vi er begyndt at tilrede hende lidt mere så vil hun ikke gå frem når jeg sparker hende men sådan er nogle shætter
Gangarter
Skridt:middel
trav:let
golop:svær
Stævner
nej
Stamtavle
nej
Køn
hoppe.......
Bemærkninger
jeg fik hende i børnehaven og det var bare kærligheden hved første blik og hun er en sød og kærlig pony og hun er en stor 3,er pony hun er lige blevet tilredet og det var hun bare sååå god til hun går sammen med fire andre heste men hun kan godt holde sig til bage nogle gange for der en en kæmpe hest men en lille shetter og så en hest på 168 i stg er også meget højt hheeee men vi har haft det rigtigt godt og sjoovt sammm og det er jo bare godt. hun har også en to brødre og en søster hun erl idt høj i hende selv for vi tror nok at hendes far lidt en islænder og derfor har hun også en underlig trav og derfor tror vi at hun har en blanings trav mellem tølt og alminelig trav laima elsker dig for ever laima har også tabt sig lidt i de her uger får de får ikk hø fordi det mugent så hun har tabt sig lidt og det er jeg også glad for for smeden sagede engang at mine små buttede ponzer godt kunne trænge til at tabe sig lidt så jubiiii : ) : )

skrevet den 8. maj 07

ja så er vinteren over og foråret er kommet og efter vinteren har jeg kunnet se en stor forandring få mine små ponyer og det er at de har tabht sig jubiiiiiii....!!!! og vil prøve at holde den form kan tage nogle billeder snart og de har også fået sommerpels

ps sætter .. snart


.. Du har en . . . . . . . . plads i mit. . .
.Hjerte, en plads. . . .fyldt med både.
.glæde & smerte, den del kan du aldrig.
tag fra mig, heller ikk hvis nogen anden
skulle få dig nej, dig kommer jeg aldrig.
.til at glemme, i mit hjerte ska jeg dig. .
.gemme, i et hemmeligt sted vil du. . . .
. . altid findes for d er en Smerte .
. . . .jeg altid vil mindes, tro det . . . .
. . . . . .eller ej, j kommer altid. . . .
. . . . . . . . . .til at elske. . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . Dig . . . . . . . . .





()'' ()
('o',) Når jeg kigger på min laima
(,) (,)
.L.!.J

..()'' ()
('('o',)')
...( '' ) Slår det
...L.!.J

...()'' ()
...('o',) Mig omkuld!!! fordi du er så gudesmuk!!! Hehe
('')('')(,)

M = Mad
y = Yndig
s = Sød <3
l = Lyn hurtig
a = Amore
c = cute
k= kær
f = flot


åh Shulaima min egen lille prinssesse du er nu solgt, og den dag jeg ser traileren køre væk med dig, vil jeg bryde sammen men jeg ved jo at du vil få det godt.
Den dag jeg høre du er helt væk og er kommet op på evige græsmarker vil der komme et hul i mit hjerte, men når kigger op i himlen kan jeg se og høre dig vrinske.
Så ved jeg at DU stadig holder af mig, og håber at du ved at jeg også holder af dig og aldrig vil glemme dig.

Åh min egen lille prinsesse. :'(
Kommentér på:
Shetlænder Shulaima *SOLGT*
Annonce