{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Anden særlig race Lord Castao "Dumle" 2002

2.192 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Anden særlig race Lord Castao "Dumle"

Fødselsår:
2002
Højde:
Caa. 1,60 lille hest:3
Temperament
hest han har en et hjerte af GULD
Gangarter
Skrit: Middel
Trav: Over lækker
Galop: Het vild lækker det er som af drømme:3
Stævner
Neej ikke med miig
Men med gammel ejer tro jeg nok:P
Stamtavle
Neej han har ikke stamtavle
men han er DV frederiksborg og hannoverane
siger den g.l ejer :3
Køn
Vallak og helt vild skøn<33
Bemærkninger
Casto er men meget blid hest og når man rider ham skal man passe meget på med sine hænder få han er meget øm i sin mund fordi da han blev til redet blev han redet af en pige på 9 år gammel og hun rev han i munden efter hvad jeg har hørt.Casto har sin helt ejen mening om hvordan man rider ham og hvis man har det rette hjerte og vinder ham alt over ham. Casto er en meget fin dressur hest men man skal passe meget på med af begynde af pille man i munden få så gå det ud over hele ride timen få så bliver han meget sur og er ikke til af samme af arbejde med :p Og i spring skal man have styr på ham få han bliver meget glad. Men det er ikke på den måde af han løber alt hvad han kan. Og om onsdagen få jeg springundervisnign på ham og det gå helt vild godt g det gå også helt vild meget frem af i dressuren:3 Og casto er en blandet af en dansk vamblodts hest og fredensborger tro jeg nok.Jeg hved godt af der ikke er så mange bilder af ham i nu men det kommer med tiden.
-3/12Miig og castao har været ude af springe og det gik helt vild godt.vi sprang ca 80cm og jeg fik godt nok sagt garn i noget påå den lille bisse og han hade rullet sig en meget stor tur på folden:P
-9/12Mig og hesten var ude af springe. han var helt vild godt. og vi kom op på ca.. 90cm men har tro at han kan få lov til at bestemme miiig! men det fik vi lige sat på plads at det skal han ikke.men elsker ham lige meget hvad
-13/12 08 Castao er syg lige nu oggh det kommer nok til at tage noget tid ! men det er ikke så slemt af han skal dø! men han skal stå stille i 6 uger! meen det beste er jo han han få tid til at vilje sig.Meen det har ikke noget med at han er blevet over and stankt! eller noget det er bare en sygedom nede i vores stald det har vist nok noget med bunden i ridehuste (Tro jeg nok)men han kommer siig sluut fra denne garn!
-20/8 - 6/9-09
vi har redet to hele uger. da vi skulle ride opvising på bogø (;
sååe vi har redet hver dag og siden sommerferien har der kun være opturo i de to hele uger (; castao har været meget meget ,meget flink da jeg også var blivet opereret i foden(; og før sammerferien kunne han desvære ikke gå til bidet da jeg havde prøved hele sisdte år var jeg (næsten) veed at give op MEN ! ,,sååe da vi havde redet et par dage og jeg røver at ABJ med ham gå han til bidet og bliver meget stolt af ham og for masser af ros (; meget stot .. og på mandag den 14 skal vi springe siden han fik sin skade både mig og castao glæder os meget da vi begge elsker at springe (; det var alt for nu (:

Kommentér på:
Anden særlig race Lord Castao "Dumle"
Annonce