{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Haflinger Gelstoft Houston

''Stem fair'' :-)

Haflinger Katinka

(-:
Du skal være logget ind for at stemme. Log ind


Oprettet af:
Oprettet af:
Fødselsår:
2002
Fødselsår:
2001
Højde:
146 cm.
Højde:
Da hun blev kåret i 2004 var hun 141, men hun er jo vokset siden så jeg vil skyde på at hun er omkring 147 cm.
Temperament:
Rolig, men kan godt lide lidt fart (;
Temperament:
Dejlig og rolig. Meget madglad, hvilket også kan ses på hende lige nu (;
Gangarter:
Gode rummelige (;
Gangarter:
Skridt, trav og galop. Jeg tror at hendes gangarter er et sted på middel
Stævner:
Farsø Rideklub LD1 Hun havde aldrig været alene på en bane før, så hun vrinskede og var urolig (; PS.(har redet mange flere)
Stævner:
Farstrup Rideklub d. 24-25 nov. 2012 LC1 - 60% LC3 - 57% LE B0 - Fejlfri Det var et fint stævne, men hun var meget ukoncentreret fordi hun ikke vil være væk fra min søsters pony. Ranum Rideklub(træningsstævne) d. 1. dec. 2012 LB1 - 49% LD B3 - 4 fejl i tiden 36,5 sek. Også rigtigt fint stævne (: LB'en var bare for at prøve det og trods den lave procent er jeg helt tilfreds. Og LD'en gik bare super fint!! Han Herred Hestesportsklub d. 30. marts 2013 LE met. B3 - 0 fejl, uplac. LD met. B3 - 4 fejl, uplac. Jeg er er rigtig godt tilfreds, selvom vi ikke fik plac. fik vi to gode runder (: Ranum Rideklub d. 4. maj 2013 LB1 - 63, 57, 1. plads LD met. B3 - 4 fejl, 3. plads SUGAR CUP(military) Hornum Ulstrup d. 2. juni 2013 Vi red uden fejl og med en stilkarakter på 6.77, ingen af os har prøvet det før, så det gik over al forventning. Nu skal far bare overtales så vi kan komme ud og starte noget 'rigtigt' military!! (-: Hyllebjerg Rideklub d. 9. juni 2013 LE met. B3 - 0 fejl og kan ikke huske tiden LD met. B4 - 4 fejl i hovedrunden Ranum Rideklub d. 22. og 23. juni 2013 LC3 - 62.500% LB1 - Opgav da jeg glemte programmet(DUMME DUMME RYTTER!!) Dommeren sagde at det var længe siden hun havde set nogen ride så flot og lige op ad midterlinjen. Vi fik bla. et 8-tal lige før jeg gav op -.-' LE met. B3 - 0 fejl. 2. plads med 0.3 sek. til vinderen. LD met. B3 . 4 fejl Efter en træls periode med en skade, har vi igen været afsted til stævne!! Hornum-Ulstrup Rideklub d. 25/26-01 2014 LC2 - 63,043% LB1 - 62,258% To rigtig fine runder, ser frem til næste weekend hvor vi debutere i LB2! LD met. S4 - 7,25 i hovedrunden, 7,50 i omspring. - 2. plads LC met. S4 - 6,50 i hovedrunden, 7,25 i omspring. - 1. uplaceret Han Herred Hestesportsklub d. 1/2-2014 (LB1-2-3 procentklasse) LB1 - 68,060% - 1. uplaceret LB2 - 68,620% - 4. plads Rebild Sportsrideklub d. 23/2-2014 LD met. B0 - 0 fejl i tiden 31.70 LC met. B0 - 0 fejl i tiden 38,20 Rigtig godt stævne, nu er vi færdige med LD'erne og vi starter så småt på LB-klasserne næste gang! (-: Bjerringbro Rideklub cncp80, military(debut) Dressur(cncp80): 53,5 strafpoint, foreløbig 4. plads Ridebanespring(LB*): 0 fejl, foreløbig 4. plads Terræn: Et enkelt stop i terrænnet, vi endte samlet som nummer 7. Jeg er SÅ stolt! Mit mål var at gennemføre og ikke blive sidst placeret, og vi både gennemførte og var ikke sidst! (-: Ranum Rideklub d. 10 og 11/5 2014 LB2 - 66,900, 1. uplaceret LA1(debut) - 63 100, 1. uplaceret LC met. S4 - 3. plads, kan ikke huske stilkarakteren LB* met. B3 - 4 fejl. Vi har også redet nogle små LA'er i dressur, men dem kan jeg ike huske resultaterne på.
Stamtavle:
Skriver den ind senere (;
Stamtavle:
Ja, den skriver jeg lige ind på et tidspunkt hvor jeg keder mig nok.. (-;
Køn:
Hoppe
Køn:
Hoppe
Bemærkninger:
Det er en mega dejligt pony og jeg elsker at ride på hende. Hun er sød at nusse med og hun er sød på tur, og når man børster hendes hale og man godt igennem bliver det helt hvidt. og hun har været avls hoppe men det syntes jeg overhovedet ikke man kan se på hende. jeg elsker hende og hun er super sød. <3<3<3<3<3
Bemærkninger:
Katinka er en utrolig venlig og rolig hoppe, man føler sig nemt tryg ved hende fordi hun for det meste er så venlig(eller bare doven) (; I dressur rider vi nogle små LB-LA klasser indtil videre, mit mål er at komme op og starte de større LA'er med hende og vi er da også godt på vej.Vores største problem er energien, men sommerferien skal bruges på at forbedre os til endnu en stævnesæson! I spring rider vi LB-LA. Min plan indtil videre er at hun skal rides som hest indtil hun engang skal pensioneres. Derudover skal hun med mig på Aalestrup Naturefterskole i skoleåret 14/15 som også er mit sidste ponyår (-: Vi satser også på at komme ud til noget distance og military. Min underviser er gammel militaryrytter så jeg regner med at skulle ud og prøve efter sommerferien, hvilket jeg ser super meget frem til!! Opdatering d. 12/8-13 Den første uge i sommerferien begyndte Katinka at halte. Nu er der gået omkring 6 uger siden da, og hun har for tre uger siden fået konstateret knogleforandring. Hun er blevet røntgenfotograferet, men skal tjekkes igen om et par uger for at se til det. Det ser ret skidt ud indtil videre, men jeg håber på det bedste ved næste undersøgelse. Ærlig talt tror jeg ikke jeg skal forvente for meget... Opdatering d. 02.09.2013 Så er det en lille uge siden vi fik taget andet røntgenbillede og hun er i bedring!! Det havde jeg overhovedet ikke turde håbe på! Vi er påbegyndt genoptræning og må om ikke så længe trave en smule (-: juli-august 2014 Katinka har fået konstateret en støttebåndsskade, derfor skal hun i mindst 3 måneder stå på folden og hygge sig... Teksten bliver efterhånden opdateret og der kommer forhåbentligt snart nogle bedre billeder på (:
Annonce