Effektivt insektmiddel? {{forumTopicSubject}}
Godaften HG'ere, jeg ville bare lige spørge om i kender til nogle gode "hold-myg-hestebremsere-fluer-osv-middel-væk", om det så er hvidløg i maden eller i "sprøjteflaske" eller hvad det nu hedder
Jeg skal i hvert fald bare bruge et mirakel der virker, for jeg står med en dejlig lille hoppe der desværre også er elsket af de små sataner der, og hun har så mange små buler hist og her og er forholdsvis plaget af dem konstant.
Ville bare høre om i kan anbefale et produkt, som evt. har virket for jer
Lige nu er hun pakket ind i en rumdragt (insektdækken osv), hvilket også er velfungerende, men med det ustabile sommervejr vi har for tiden, kommer hun til at fryse lidt hvis der lige skulle komme en regn forbi, samtidig med at temperaturen også lige bestemmer sig for at falde, også kan jeg jo køre frem og tilbage mange gange på en dag, hvis hun skal have ting af og på og alt det der
Det kan jo være det der skal til, men det ville være rart - vel også for hende - hvis der fandtes et middel derude der kan skræmme de insekter væk
Kender I noget godt?
Jeg har hørt om sådan et insekt halsbånd som skulle skræmme dem væk, er der nogen af jer der har prøvet det, og hvad er jeres tanker om sådan et? Jeg kunne måske godt være lidt bange for at det ville sætte sig fast et sted eller noget.
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 269 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.848
Insektspray vaskes jo også af i regnvejr ;o) Alternativt tænker jeg du kan anskaffe et insektdækken med regnstykke oven på - så kan du skifte til det når det skal regne og rundt til det andet i solskin.
mar 2012
Følger: 62 Følgere: 66 Heste: 4 Emner: 5 Svar: 47
Men tak, det vil jeg lige se på
jul 2009
Følger: 55 Følgere: 55 Heste: 2 Emner: 76 Svar: 872
Det stinker forfærdeligt! Men det hjælper og så er det tilmed billigt at købe
mar 2012
Følger: 62 Følgere: 66 Heste: 4 Emner: 5 Svar: 47
Effektivt insektmiddel?