2-års der ikke er vant til basale ting. {{forumTopicSubject}}
Ja, jeg har købt mig en dejlig to-års hoppe, og hun har for det første aldrig været taget væk fra de andre heste helt alene, så hun bliver simpelthen så desperat for at komme ud til dem, at hun bliver til fare for dem omkring hende.
Hvordan lærer jeg hende lige det? Jeg skal hente hende hjem her først i juni, så det kommer jo af sig selv, at hun ikke kommer til at gå med dem hun har gået med siden hun var 2-3 måneder. (Længere historie, om hendes liv før de måneder).
Og hun er heller ikke så glad for at blive trukket med. Hun kan gå rigtig fint med, men lige pludseligt vil hun ikke med mere.
Hvordan lærer jeg hende det? Har planlagt at gå stille og roligt frem, og det kan da sagtens være vi først når ud fra opstaldningsstedets område i slutningen af sommeren, men så er det dertil vi kommer, når det er i hendes tempo.
Til gengæld er hun super til at blive striglet, få ordnet man, og hun kan røres over alt
Så det er da positivt
jul 2011
Følger: 70 Følgere: 67 Heste: 4 Emner: 85 Svar: 742
Jeg har selv haft problem med han stoppede op
Men jeg lægger bare et pres i tovet og giver efter når han gør som jeg vil have, går
Jeg har aldrig selv haft det problem med ham at han ikke ville væk hjemmefra da jeg lige fra de 6 måneder af har trænet ture, og vi går snilt 2-3 km når vi er ude at gå
Men held og lykke!
jan 2005
Følger: 19 Følgere: 24 Heste: 4 Emner: 8 Svar: 33
Tage hende ud meget kort og så tilbage igen, og gør det flere gange om dagen. Og med kort mener jeg maks 2min, uden at kræve andet end at hun er væk fra flokken. Når hun er tryk ved de 2 min, så øg det til evt. 4, når hun så er tryk ved det søg øg tiden yderligere.
Det er vigtigt at du ikke presser hende til en hel masse mens hun er væk fra folden når du træner dette. Hun skal føle det som værende positivt at være væk fra flokken.
Giv hende evt en godbid, eller klø hende der hvor hun mest holder af det.
Håber du kan bruge mit råd, ellers skriv gerne en pb til mig.
Jeg har selv måtte træne det med min ældste plag, da han havde sin anden kammerart. og det virkede super godt.
nov 2009
Følger: 84 Følgere: 100 Heste: 10 Emner: 225 Svar: 5.259
jan 2005
Følger: 19 Følgere: 24 Heste: 4 Emner: 8 Svar: 33
feb 2007
Følger: 89 Følgere: 82 Heste: 8 Emner: 13 Svar: 114
2-års der ikke er vant til basale ting.