{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
659 visninger | Oprettet:

Løber væk i fuldgallop :( {{forumTopicSubject}}

Hej jeg står her og ride en skøn pony for en der hedder malene hver dag.
Hun var super god igår sugede godt til biddet og det hele men i den ene ende af ridehallen , er der lys ud og der hvor man går ind af porten.
Igår da vi kom derhed , kom der ogle ind af døren hun kunne høre dem ikke se dem da de lukkede døren vendte hun om og løb tilbage med det samme i fuld gallop,
Kan sagtens stoppe hende igen smiley
så da vi kom op igen til derhvor hun kunne se ud kunne hun høre en hest trippe men ikke se den og hun løb i gallop igen.
Og det er ikke bare hurtig gallop men jorde , fuld gallop smiley

Hvad vil i gøre hvis i var mig,
for hun for mere selvtillid ved det , og hun ikke løber mere


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring 750 kr.
  • Ophængning af 3 lamper 600 kr.
  • Rengøring 450 kr.
  • Elektriker 1.500 kr.
  • Fastgørelse håndvask m.v 2.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Løber væk i fuldgallop :(
  • #1   6. dec 2009 det handler om at hun nok første gang blev forskrækket, og løb, og enten synes hun det sjovt at løbe, eller også har du ubevist sidet og spændt lidt når du kom der op og så blev hun "bange" igen. Prøv at blive rolig sidende og slap helt af, lad som ingenting, og så rid lige så stille så langt ob som du føler det passer, og så skal det nok komme, men ikk overbelast hesten med en masse følelser osv. smiley

  • #2   6. dec 2009 Første gang blev den forskrækket og dens indstinkt er jo så at løbe væk.. men egentligt fint nok at du kan stoppe den igen..
    Men den er jo så usikker på om der er noget farligt der, og du sidder nok ubevist og spænder lidt og holder måske lidt mere fast, (man bliver jo lidt forskrækket når de sådan løber) og derved fortæller du den faktisk at der er noget på færde.. derfor skal der meget lidt til at udløse alarm hos den..
    Jeg ville trække den stille og roligt forbi flere gange.. og så begynde at lave parade lige foran og lade den stå lidt for løse tøjler.. og bagefter det samme fra ryggen.. sørg for at trække vejret dybt og slappe helt af.. skridt hen lav en rolig parade, rid videre..
    Så lære den at der intet sker ved at være i området og i får ro på det hele..


  • #3   6. dec 2009 taak smiley

Kommentér på:
Løber væk i fuldgallop :(

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce