{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
323 visninger | Oprettet:

Skal hun have dækken på? {{forumTopicSubject}}

Kære HG mennesker!

Jeg er i en situation hvor jeg godt kunne bruge lidt ''second opinions''.

For at gøre historien ''kort'':

Min kære haflinger hoppe på 8 år, er glad løsdriftshest. Hun sætter normalt visen dejlig tyk vinterpels her om efteråret - det er hun også i gang med, dog har hun i år et føl ved siden, som stadig jævnligt besøger mælkebaren. Dvs. at hun oven i at hun bruger energi på at sætte vinterpels, skal hun samtidig give næring til hendes føl og holde hul selv. Hun begyndte her for nogle uger siden at tabe sig helt ekstremt, og er nu røget på ekstra protein rigt foder, samtidig med, at hun har wrap ad libitum. Det hjalp lidt, og hun begyndte roligt og støt at tage på igen.. Oven i alt det her, som hun jo bruger meget energi på, har hun fået sig en slem hosten, hvor hun hoster slim op, og da dyrlægen var her igår og lyttede, viste det sig, at hun havde noget der svare til en kold lungebetændelse.. altså ingen feber, men betændelse i lungerne og nu er hun også kommet på antibiotika.. Hvilket burde hjælpe MEGET på al ting. Nå, det jeg egentlig skal bruge jeres råd til er, at hun fik et tyndt dækken på i sidste uge, så hun ikke behøvede at bruge så meget energi på at holde hul, de sidste par dage har hun så kun haft det på om natten, og nu er jeg i tvivl om hun egentlig overhovedet behøver det?
Dyrlægen siger, at det er op til mig selv, for min hest har en fin pels, og er ikke så tynd igen længere.. og nu er hun jo kommet på antibiotika, hvilket gerne skulle tage betændelsen i lungerne, og give hende lidt ekstra energi.. men hende der har stedet hvor jeg står, synes jeg skal beholde det på.. Jeg selv, ville da helt klart synes det er fedest hvis hun kan slippe for dækkenet, for hendes pels' skyld, men hvis det kan hjælpe hende med at holde hul, skal hun HELT sikkert beholde det.. også selvom det betyder hun for første gang i sit liv skal være dækken hest hele vinteren..

Det skal lige tilføjes, at hun IKKE pt. laver hårdt arbejde. hun går i løsdrift og får lidt motion der + jeg laver lidt stille jord. arb. med hende. . og nu har hun helt pause pga. hendes lunger.. Hun plejer ellers at være en dame med et jernhelbred, så det er kommet lidt bag på mig, alt det her tabe sig. vs. hosten osv.. øv. stakkels hest.

Men ja, hvad mener i?
og er der nogle der har erfaringer omkring dette??

TAK på forhånd!

Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave



  • Der er endnu ikke skrevet kommentarer

Kommentér på:
Skal hun have dækken på?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce