{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Trykninger af sadlen ?

1.937 visninger | Oprettet:

Hej
Jeg har lige lidt problemer igen igen,..

Jeg har en DV vallak som er noget ømskinnet. Jeg har nu fået "ny" sadel - siger "ny" fordi den er magen til den anden jeg havde bare i anden farve og med nyere (bedre) stopning..

Jeg har fået min underviser som har fundet den gamle sadel til ham til at tjekke og hun siger at den lige oka - kan blive lidt bred hvis ikk han ligger musklerne til - men burde han da han er igang med at opbygge nye muskler efter skades pause..

mit problem er nu at han får nogle trykninger ved rygraden. Har prøvet med lammepad med frihed i rygrad mellem sadel og underlag som start - dette fik han en enkelt bule af. Så prøvede jeg med kun underlag - her fik han 4-5 buler.. så prøvede jeg med et andet alm dressur underlag - hvilket også gav ham buler... Kan simpelthen ikk finde ud af hvordan den kan trykke ham da det er i kammeret bulerne kommer, han er ikk svedt hvor de er og kan mærke friheden melem ryg og kammer når jeg har spændt sadlen så der burde den være fin nok..

Der kan sadelmager og kigger på ham og sadlen med PressurePad-tjek men hun kommer først om 2-3 uger.. hvad kan det være? Hvad kan jeg evt gøre ?

er igang med skridt arbejde og håber at kunne starte genoptræning om 14 dages tid og ville gerne have sadel på når jeg skridter ham i naturen..

håber i kan hjælpe -

Ida
Ida
Kvinde | 32 år | Oprettet: 5. jul 2006


Kommentér på:
Trykninger af sadlen ?
  •   7. jul 2012 Opdatering ! Jeg rider ikk med sadlen når den trykker - jeg spørger om hvad det kan være som giver disse buler ? <br />Jeg kan jo godt se at den ikk passer 100 procent ellers ville der ikk være nogen trykninger men jeg kan ikk begribe hvad i sadlen som giver de trykninger der hvor de er ..

  •   7. jul 2012 det kunne godt ligne &quot;varmeknopper&quot;. Min gamle hoppe fik det en overgang når hun havde svedt under sadlen. Fik noget creme af dyrlægen og så var det væk efter nogle dage..<br />Men er du i tvivl med sadlen om den trykker så (som krikken også skriver) lad være med at ride i den indtil du får den sadelmager ud. Det kan ødelægge så utroligt meget på hesten at ride i en sadel som ikke passer.

  •   6. jul 2012 jeg bruger heller ikke sadlen lige nu da vi ikk kan finde ud af hvad det kan være men der er ikke nogen der kan komme på hvad der kan trykke der..<br /><br />og jo min underviser har min 40 års erfaring med heste og 30 års erfaring med sadler.. stoler helt 100 % på hende - tilgengæld stoler jeg ikke på den sadelmager osm findes i mit område.. og hende jeg nu har fundet kan først komme om ca 3 uger..

  •   6. jul 2012 <br />Lade være med at ride med sadel hvis du er i tvivl :o)<br />Sadelmageren er uddannet til at at se om sadelen mangler det ene eller det andet, det er din underviser ikke.

Annonce