{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Anden særlig race Alsin *RED* [Tidl. part] 2005

1.398 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

* Anne *  .
Kvinde | 28 år | Oprettet: 25. maj 2010


Anden særlig race Alsin *RED*

Fødselsår:
2005
Højde:
Han er ca. 1,35 m. høj.
Temperament
Han er meget rolig, af at være en unghest. Men selvfølgelig har han også sine dårlige dage, og kan derfor blive lidt tændt + jeg har ikke kendt ham så længe, og vi skal også lige finde ud af hinanden. (-: Men er glad for, at det allerede går så godt. Kan godt finde på at snyde hjørner.
Gangarter
Skridt: Meget fin, men man skal drive ham frem ad. Han kan godt finde på at stoppe, men så kommer han hurtigt frem igen. (middel)

Tölt: Rigtig god da han løfter benene rigtig højt! (-: (middel)

Trav: Det går super fint i trav. Nem i letridning, og går pænt stærkt. :-D (middel)

Galop: Jeg har ikke redet galop på ham endnu, og kommer heller ikke til det, da han er lånt ud hele foråret, og kommer først tilbage til sommer, hvor vi ikke ligger på campingpladsen mere. :-(

Alsin reagere meget hurtigt, derfor kan han finde på at snyde hjørner, fordi han stopper næsten altid i hjørnerne, og når man vil drive ham fremad, sætter han i trav, hvis man er i skridt, og galop, hvis man er i trav. :-(
Stævner
Nej...
Kan ikke starte på ham, da han ikke er min egen, og står på en campingplads, hvor jeg får lov at ride på ham :-)
Stamtavle
Han er en blaning af islænder og fjordhest. (-:
- Og det klær ham! :-D
Køn
En lækker vallak. (-:
Bemærkninger
Jeg kender ikke Alsin særlig godt endnu, men bedøm ikke på det! Han er ikke min egen, men står på en campingplads, hvor jeg får lov til at ride på ham, og det er jeg selvfølgelig super glad for.

Han gør næsten det man siger han skal, men kan selfølgelig også finde på at drille. Han høre både efter når man snakker til ham, og han reagere også når man bruger benene. Han reagere hurtigt, nogle gange også for hurtigt, men sådan er han bare, og det er jeg super glad for.

Han kan godt drille med bide,t og lidt med sadlen, men han har heller ikke været redet en hel vinter, så han skal lige vende sig til det igen. Derfor kan han også godt være lidt besværlig med hovene. Men han elsker og blive striglet, og nyder hvert øjeblik. Han kan godt lide at bliver nuset omkring, men kan også godt blive utålmodig.

Han nyder at komme på stranden. Første gang jeg skulle på stranden med ham, var jeg RIGTIG nervøs, men han tog det over alle forventninger. Han slappede fuldstændig af, og nød det virklig.

OPDATERINGER:

D. 24/4-11.
Jeg er kommet tilbage på campingpladsen, fordi forårssæsonen er endlig begyndt. :-) Jeg havde glædt mig meget til at se Alsin, men jeg blev skuffet da jeg kom ud til hestene! Alsin stod ikke i indhegningen og kaldte på mig, som han gjorde for et år side. :-(
Næste dag var der trækketur, og jeg spurgte nogle af dem, som ligger derude hele året, hvorfor Alsin ikke stod i indhegningen. (Vi ligger nemlig kun derude om foråret) De sagde, (desværre) at han var blevet lånt ud hele foråret, og kom først tilbage til sommer. Jeg blev skuffet, men samtidig lettet. Hestene derude er nemlig tilsalg, så jeg frygtede han var solgt, men heldigvis ikke! :-)
Jeg fik også afvide, at Alsin var blevet redet mere i vinter, så han var blevet en god ridehest. :-) Jeg blev glad på lånernes vegne, for han var lidt umulig da jeg red ham!

D. 18/5-12
Vi er kommet på campingpladsen igen, bare lige for en weekend. Sidst, da jeg var herude, fik jeg afvide, at Alsin var blevet solgt. Men da jeg kom herud i weekenden, fandt jeg ham på folden. Campingpladsen havde fået ham tilbage, fordi køberne ikke var tilfredse med ham.
Årh, jeg blev glad. Jeg og min veninde Nadia tog ham fra folde og i spiltov, så vi kunne strigle ham. Han lignede noget, der ikke var gjort noget ved hele vinteren. Han fik den store tur. Han fik fjernet alle knuderne under mave, fik redt man og hale, renset hovene godt og blev striglel rigtig godt og grundig. Han er virkelig begyndt at stole på os. Da vi var færdig, efter 1½ time, fejede vi under ham, på hans hove og Nadia tog også en "rive" af en slags og rørte ham. Han vippede ikke et øre.
Vi græssede med ham og han kom ind på folden igen.
Dagen efter (d. 18/5) skulle jeg ride en pony, som hedder Stella. Nadia spurgte, om hun måtte komme med på Alsin. Hende, som står for det, Rikke, sagde, at det måtte hun gerne, men hun skulle bare vide, at dagen før, havde han smidt hende af nede på stranden. Nadia tog det i stiv arm, sadlede op og satte sig op på ham. Han var lige så sød, som da vi striglede ham.
Da vi kom ned på stranden kiggede han lidt i starten, men ellers red Nadia med helt løse tøjler og uden hænder resten af turen. Han var så dejlig, så vi kunne slet ikke forstå alt det der med, at køberne ikke synes om ham og han havde smidt Rikke af.
Jeg red lidt alene på græsset, og Nadia sadlede af og græssede med ham. Hun forlod ham endda, fordi hun skulle hjælpe mig. Han stod stadig stille. Det blev i stedet mig, der skulle ned og "smage græsset", men det er en anden historie :-)

Han er simpelthen blevet en engel, og jeg er rigtig ked af, at skulle sige farvel til ham imorgen. Jeg kommer helt sikkert ud og besøger ham i sommerferien <3

OBS. Nogle af billederne er taget med mobil, men bær over med det :-)


L: lad
O: ordet
V: være
E: evigt
Kommentér på:
Anden særlig race Alsin *RED*
Annonce