{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Anden særlig race Fiona (uforglemmelig <3) (solgt :( [Tidl. hest] 2003

3.782 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Anden særlig race Fiona (uforglemmelig <3) (solgt :(

Fødselsår:
2003
Højde:
ja hvad er hun 163 ;) og dejlig slank så helt perfekt til mine korte ben i hvert fald ;)
Temperament
i stalden: i sin boks sød og glad med mindre der er mad så er hun lidt sur i det hehe, på staldgangen er hun sød og står pænt ;)
på folden: glad og fjollet - går altid pænt til og fra fold også ;)
fra jorden: lydhør, hun er så opmærksom på mig hele tiden, en fornøjelse at arbejde med og så kan hun kommandoerne skridt, trav, galop, tempo og dreje ;)
under rytter: Perfekt, hun er super modig, mega lydhør, lytter hele tiden til mig ;) meget arbejdsvillig og altid glad ;) sød ved dem hun rider sammen med men man kan også sagtens ride hende alene ;) - så vidunderligt, perfekt til konkurrence men også til hverdag, hun giver altid en god tur ;). - hendes mod gør hende også til en formidabel springer, hun springer det hele uden tøven og trækker fint på springene men er yderst kontrolerbar, tæller selv skridt og bedømmer flot, god til at tage et ekstra skridt i stedet for at springe langt, springer med god luft og ørerne fremme ;) changerer selv under springning ;) - det må vi lige have overført til dressur det med de changementer ;) selvom også skal kunne gå kontra selvfølgelig ;)

udover hendes fantastiske sind er hun udstyret med FREMDRIFT, meget selvgående, typen man holder tilbage ikke driver frem :)
Gangarter
hun har ganske fine gangarter, over middel ;) og intet rygsving så er hun som en sofa at sidde på ;) det skaber kæmpe ro i ridningen (perfekt) ;)
Stævner
ingen endnu men det kan absolut nås og det skal vi nok komme til ;)
et sådan potentiale skal ikke gå til spilde og er overbevist om Fiona vil elske at komme ud og vise hvor flot hun er ;)
jeg vil i hvert fald nyde at vise hende frem ;)

jeg regner med vi er klar til stævner til sommer ;) LC/LB dressur og så sløjfespring 70 cm ;)
evt. lidt små jagter ;)
Stamtavle
ja hvordan var det nu forrige ejer har noget af den fra forrige forrige ejer ;)
men hun er en vidunderlig blanding af trakhener, hannoveraner, holstener og frederiksborger

FF: Lavello (Trakener)

M: Fleur
MF: Splitau (Hannoveraner) http://www.allbreedpedigree.com/splitau


der er lige det bedste med fra alle racer ;)
frederiksborger - farve, styrke, mod
holstener - springegenskaber
hannoveraner og trakhener - udtryk, figur, gangarter, tænding ;)
Køn
hun er en hoppe en rød hoppe - min favorit ;)
Jeg har altid holdt mest af hoppe, især de røde, de er smukkest og har mest personlighed, hun er virkelig drømmehesten, kunne ikke forestille mig noget anderledes - hun er perfekt <3
Bemærkninger
smuk rød med lys man og hale, bølger i alt sit smukke hår ;)
verdens flotteste bygning og gangarter ;)
det bedste sind man kan forestille sig ... og det hjerte af guld som man drømte om <3

der ligger nogle lidt gamle videoer af mig og fiona inde på sannies profil ;)

åh Fiona min <3 du gjorde det igen ;) du var lige så fantastisk som i går ;) du gør hver dag bedre - jeg elsker dig <3 kan ikke vente til i morgen hvor jeg skal ride dig igen <3
hun er nok bare hesten i mit liv simpelthen ;) og satser på vi skal være hest og rytter lige til hun ikke kan mere så laver jeg en lille Fiona junior på hende ;)

Jeg elsker min hest hun gør hver dag bedre ;)

longe i går plus skridt og trav uden sadle ;) banen var for smattet til gallop

forgårs - skovtur med knald på ;)

dagen før dressur med sadle :D

på tirsdag får vi taget mål til vores egen sadle så behøver vi ikke låne sine og emmas men det kan være det bliver en magen til :) hvem ved :)

uh du er bare så sød og dygtig min super hest ;)
balancen er blevet så meget bedre.

nu skal vi lige have en sadle og bingo så er vi totalt klar til undervisning en gang om ugen af uddannet berider og massere af seriøs ridning, men også skovture :P

Jeg har bare verdens bedste hest ;) har haft en sadle på prøve siden i går - vi har redet i den to gange og hun er perfekt :P går til biddet i alle gangarter til trods for sin ikke helt optimale balance, hun slår kun fra en gang imellem og kun 1 kast med hovedet - hun er en drøm hun er vidunderlig - så godt gående - hvor jeg dog bare ærger mig helt vildt over jeg ikke har fået taget kæresten og kameraet med ud ... det kommer ;)

forresten kom super pigen hele vejen fra den anden ende af folden i dag hen til mig ;) (hun plejer bare selv at komme på det sidste stykke) ;) det er bare fordi hun elsker at bestille noget ;)

tur med loike i går - super fedt ;) min hest springer vandpytter :D og hun springer stort ;) :O :D

tænk en gang nu har både min søster og hendes kæreste været oppe at ride på min røde stjerne <3

ej hvor jeg dog elsker min hest ;) - fed tur med loike, hun er lige stærk og hurtig nok min skat men hun nyder det ;)

og lige siden vi havde sadlemageren ude har vi redet hver dag dressur og skovture - hun er så dygtig i dressur hun er blevet så fin og stabil hun slår kun lidt med hovedet når det er meget hårdt og det er kun fordi hun mangler musklerne- og hun kan bare gå så perfekt <3
i dag longerede jeg hende, det var ved at være længe siden, og hun var SÅ god, meget bedre balance og hun gik selv korrekt sdelvom hun kun havde longe på for nu har hun flere muskler til at gå rigtigt - åh min fine fine hest :)

så gik vi tur i går i snevejret :) hygge ;)

jeg elsker min hest <3

longe i snevejr <3

vi har trukket mange dejlige ture i sneen ;)

og nu har smukke dyret også fået pillet forskoene af så nu er det lidt sjovere at færdes i sneen ;) - og hun går så fint uden ;)

vi skal i skoven her i weekenden ;) bliver dejligt glæder mig :D elsker min hest <3

fed tur i sneen i dag ;) så flot woow, uden sadle rigtig hygge ;)

træning på hoppefolden (da de er rykket over på den anden) sammen med nille og felicity :) super hygge ;) godt at få trænet lidt dressur, smukt vejr, men lidt koldt heh :)

skøn ridetur i sneen på folden, min dejlige fiona og søde loike blev lidt glade i galoppen - griner :D

alt for fed ridetur i dag på hoppefolden :D fuld galop fremad ;) gang i den :D - noir, loike og wonderdyret på slap line hehe :D

en smule longering på banen - bare i grime, hygge - elsker min dejlige hest ;) <3

suuper tur med loike og noir ;) - fed tur uden sadle i skoven ;) dejligt med lidt galop, men det er ikke meget man kan i det snevejr..

longering - sød meen hun fik en sjov idé hehe ;) skøre hest ;)

super skøn tur i snevejret i dag med loike og noir ;) jeg elsker min hest :D

så trænede vi holdning i skridt i dag :) ude på hoppefolden, alene derude for første gang :O og så i mørke :S men hun er så god i hovedet så man kan overtale hende til at ALT er okay ;) meen hun var nu lidt ukoncentreret men rigtig god i forhold til hun var derude alene i mørke, hun gik også fint i holdning men ikke helt så dybt som hun plejer på banen.
dygtig, dejlig hest ;)
- men kan ikke så godt lide nytårsaften og min hest står i en stald med strøtag : / men jeg piver vidst bare lidt og hun er i hvert fald ikke bange for fyrværkeri ;)

hold da op hvor blev hun fin ;) striglet og showshinet og redt og de gyldne lokker blev klippet. hold da op ;) <3

haha jeg har verdens sjoveste hest med verdens største personlighed :D smiler hver gang jeg tænker på hende.. ;)
ville øve tricks med hende i dag - men det gider hun da ikke nej nej så bliver damen sgu fornærmet, hun vil ud at ride :D
og hvor er det griner hun bliver så sur når man kysser efter hende hahaa :D åh min vidunderlige hest <3

så begynder et nyt kapitel snart for mig og min elskede hyp <3 vi skal nemlig flytte gård - åh hvor vi kommer til at savne de fantastiske mennesker og heste på annex men der er ikke noget at stille op i det her vejr på annex mht ridning :(

nå det er ved at være længe siden jeg har opdateret her inde, men vejret har også været i vejen men her d. 1 feb. flytter vi til et dejligt sted med ridehus og det hele, glæder mig HELT vildt, tæller nærmest dage ned :)
hun har desværre fået et underligt sår men det er i fuld behandling og under kontrol så det er super og hun er ikke halt eller ømtået eller noget (hun har faktisk slet ikke fejlet noget så længe jeg har haft hende:D)
såeh countdown til 1. feb. ellers er alt vel men ridningen lidt i bero, meen det kommer vi hurtigt efter ;)

ih nu er vi flyttet til det bedste sted i verden og hun faldt bare til med det samme :) nu bliver det godt, rigtig godt, der er de bedste faciliteter man kunne drømme om, kan ikke vente med at komme i gang men må nok hellere lige give hende 1 dag til at falde til før jeg begynder at ride :)
så må vi se og fionen<3 og sannie kan sammen :) så kan hun nemlig kigge til min vidunderlige hest hver mandag og hveranden onsdag(de dage jeg har arbejde efter skolen)

uh fedt at have hende løs i ridehuset - RODEO :D

dejligt med et godt stykke longearbejde i ridehuset sammen med Sannie :) meget fornuftigt, dygtig hest ;)
hyggelige at skridte af i grime uden sadle <3

åh det nye sted er bare perfekt, hun STORTRIVES ;) det er bare så dejligt i dag red jeg hende for første gang på det nye sted og hun var SÅ fantastisk, tænk at hun når hun er sådan ude af form kan gå så stabilt til biddet i trav på begge volter og skridt og så i så fornuftigt og styrbart tempo, uden at kigge for meget på alle de nye ting og på trods af blæst og regn som ruskede i ridehuset, og du gjorde det så flot i galop når man tænker på din balance og du nyder det bare - ørene fremme hele træningen igennem <3
du er vidunderlig <3
du er perfekt <3
du er min og du skal aldrig videre <3

i dag var Fiona simpelthen perfekt :D super i skridt super i trav og hun søgte endda lidt i galop - utroligt når den har så lidt balance i galop :O du er en stjerne min fiona skat <3
og hvor du også god sammen med sannie ;)

uh vi har redet masser af dressur siden og hun er blevet så god ;) stabil til biddet i skridt og trav og virkelig fin balance og samarbejdsvilje ;) volter, skråt igennem, stilles ind og ud, slangegange osv og nu er hendes galop på venstre volte virkelig blevet god ;) højre volte skal lige blive lidt bedre ;)

er også begyndt at springe smukke-pigen ;) gymnastikspring over cavalettis - hun er den fedeste springhest ever ;) hun er begyndt selv at changere :) og hun trækker perfekt på springene og tæller nærmest selv skridtene ;)
vi har højst sprunget 80-90 enkeltspring ;) hun er flyvende ;)
tror vi skal til at træne fyld for højden er intet problem ;)

ej men hvor var du dog sej i går lille hest ;) selvføleglig fin i skridt og trav - altid, men også enormt fin i galop ;)

så holdt vi springdag i dag ;) vi trænede fyld i dag, vi mangler springmaterialer så vi hang tørklæder og springene - først synes fiona det lignede lava og turde ikke nærme sig men hun vænnede sig lynhurtigt til det og sprang alt uden tøven selvom vi ændrede på fyldet og højden ;)

min hest er bare så dejlig, der er nogle videoer på og billeder på min part sannies profil af lidt spring og lidt dressur/genoptræning :)

wooow hun har fået god balance i galop ;) luksushest ;) :D <3 elsker dig min pige + meget stabilere i skridt ;) :D

så har vi redet tur de sidste par dage sammen med anika og madonna og sannie på cykel, hvor er min hest modig og sej til at gå forrest og hvor er den dog frisk på tur :D
,
åh min smukke vidunderlige hest <3 hvor er du dejlig ;) i dag lå hun ned på folden og solede sig (som sædvanligt ;)) hehe og så gik jeg ud til hende (hun rejser sig altid når gårdejeren går ud på folden) men hun blev liggende og så sad vi og snakkede ude på folden i et stykke tid, det var så specielt, da er så vidunderligt når de lader en komme så tæt på <3 og da jeg aede hende på halsen lukkede hun øjnene en smule <3 årh <3 fantastisk <3 - så satte jeg torv i hende og så rejste hun sig, så gik vi ind og striglede og ordnede og så ud og skridte 1 times tid ude i solen ude på banen - ren hygge i godt selskab med julie :) og så tog jeg hende ind for at give hende dækken på og lukke hende ud men det jeg så samlede tingene og gik ud på plads med dem kiggede hun efter mig og brummede/vrinskede ;) <3

har haft de mest vidunderlige dage hos min hest fik taget billeder af spring og dressur skal lige have lagt dem ind og viste hende frem i spring og dressur for noget af familien ;) hun er så perfekt og vidunderlig ;)

super fin i dressur ;) slapper rigtig fint af og god fremdrift og så er vi begyndt at øve nedsidning og det er så fedt for hun er bare så lækker at være på ;) <3

smukkemusen bliver ved med at være hård i munden grundet fejlridning ved nogle tidligere ejere - først gik det lynhurtigt 3 skridt frem men så 5 tilbage så nu har jeg taget biddet af hende, det bruger vi kun i spring og i dressur bruger vi en super lækker ridekapsun fra bent branderup, den giver hun fantastisk respons på men må indrømme der er langt mere springhest i hende end dressur..

uh hun er blevet så dygtig - løfter virkelig ryggen nu, hehe sikke en gang hun har fået nu hvor hun begynder at vende mere rigtigt ;) og hvor er hun bare den ultimative springhest <3
hun er solgt og har været det i lidt tid nu, det er mærkeligt sådan at mangle hende, hun er savnet, hun vil altid have en ganske speciel plads i mit hjerte <3 men hun er kommet det bedste sted hen og må besøge hende så tit jeg vil (har allerede været der en gang) ;) <3 elsket og savnet <3 vi gik igennem en fantastisk rejse sammen <3
Kommentér på:
Anden særlig race Fiona (uforglemmelig <3) (solgt :(
Annonce