{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Shetlænder Bertram 1994

932 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Shetlænder Bertram

Fødselsår:
1994
Højde:
Han er omkring 1,05 m.
Temperament
Han er en rigtig kælehest. Han kommer godt ud af det med andre heste.
Når man rider på ham er han meget fræk og stædig, så der bliver brug for en masse benmuskler. ;-)
Gangarter
Skridt: Middel. Den er over når han vil ud til de andre heste på marken ;-)

Trav: Under middel.

Galop: Under middel. (Han har svært ved at komme i galop, når der endelig er nogen ude og ride på ham.)
Stævner
Han har ikke stillet op til nogle stævner, da vi ikke er i forbindelse med en rideskole eller lignende.
Stamtavle
Den har min tante et sted. :-)
Køn
Han er en sød vallak.
Bemærkninger
Han er en sød og pjusket lille Shetlænder som man ikke kan lade være med at falde for når man ser ham, selvom han er utrolig stædig. Han har små pjuskede ører som jeg selv er helt vilde med! Han er brun og hvid, i ko form på pelsen. Vi har en synes selv at han ligner lidt at han har noget Islænder i sig, men det tror vi hvis ikke der er. Ifølge stamtavlen så er han Shetlænder.
Han står hos min tante i Hammelev. Jeg selv bor i Skive, og det gør det svært for mig at komme ud til ham i hverdagen :-(
Min mormor og morfar bor i Grenaa som ligger 4 Km. fra Hammelev. Jeg er oftest ude og besøge min mormor og morfar i ferier, så der er jeg så meget som mulig ude ved Bertram!
Jeg rider ham ikke længere, det er jeg jo selvfølgelig blevet for høj til. :-( Men jeg strigler ham, og nusser omkring ham. Vi har ikke rigtig fået nogen til at ride ham, så nu er han blevet forfanget. Det har han været før, men det er jo klart når han ikke bliver redet på! Jeg mener at det er død ærgeligt for han er en skøn og sød hest! Man skal måske have lidt mod engang imellem for at ride ham, for han kan godt bukke og stejle, men siden han er en shetlænder så bliver det jo ikke ligefrem det helt vilde.
Han kan rigtig godt lide at give en mysser!
Han går med mundkurv og er ikke længere forfanget, nu skal vi bare have rettet helt op på hans hove osv. : )

BERTRAM JEG ELSKER DIIIIIG <3
Kommentér på:
Shetlænder Bertram
Annonce