{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Frederiksborg Hyldekærs Cassandra 2007

1.405 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

brit n
Kvinde | 45 år | Oprettet: 20. jul 2009


Frederiksborg Hyldekærs Cassandra

Fødselsår:
2007
Højde:
Ca 165
Temperament
hun er oftest stille og rolig, og var rimelig cool under tilridning men virker også nogle gange nervøs over nogle for mig at se lidt mærkelige ting og andre ting som plejer at virke skræmmende på heste siger hun ingen ting til, men det hjælper jo mere vi arbejder med hende. hun har en god energi og vil gerne arbejde når vi rider.
Gangarter
Stævner
skal til kåring snart(blev så til næste år)
Stamtavle
Far: Juvel Tågerup mor:Cassis Hegnsbo
Køn
hoppe
Bemærkninger
Cassandra er en hest vi først har købt i foråret, jeg vil gerne bruge hende som ride hest og måske senere avle et par føl på hende. hun er lige kommet hjem fra tilridning, det gik godt og hun var nem at tilride, nu glæder jeg mig bare til rigtig at komme igang her hjemme og få hende gjort mere tryk ved at køre i trailer så vi kan komme til undervisning.
øv så blev Cassandra skadet, ugen inden vi skulle til kåring, hendes ene bag has var meget hævet, efter penicilin kur som ikke hjalp fik jeg hende i røngten og tappet galde, det var heldigvis bare en volsom forvridning, så nu har hun haft boks ro og gået i syge fold ind til igår, hvor jeg fik så ondt af hende at jeg lukkede hende ud til hendes kammerater, selv om jeg trak tur med hende hver dag og hun oftes var i nærheden af de andre heste, virkede hun bare ikke glad mere;-( hun går heldigvis bare stille og rolig og grasser i dag selv om jeg har redet en anden hest forbi indhegningen. hævelsen er næsten væk, så nu håber jeg medicinen fra dyrelægen, back on trak bandage og ro får benet til at gå i orden igen.
Kommentér på:
Frederiksborg Hyldekærs Cassandra
Annonce