{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Shetlænder Haabet´s My Spot 2012

1.833 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

Camilla  B
Kvinde | 51 år | Oprettet: 6. aug 2006


Shetlænder Haabet´s My Spot

Fødselsår:
2012
Højde:
Ca. 50 cm. ved fødsel.

Han forventes at nå de 95 cm som sin mor.
Temperament
Jeg er en rigtig badutspringer. Meget nysgerrig og tillidsfuld.
Gangarter
Stævner
Stamtavle
Far: Pickwick
Mor: Ingeborg
Køn
Vallak
Bemærkninger
Jeg kom til verden Torsdag d. 19. januar 2012 kl 18.27
Efter at have trukket spændingen i 3 uger, tog det kun 5 min. og 3 presseveer at komme ud.

Efter 15 min. var jeg endda oppe at stå.

Det tog så lidt længere tid at finde baren, for der var så meget spændende at se på. Men efter næsten 2 timer insisterede min mor på, at nu var det altså fodertid.

Så kunne resten af familien også komme ud og se mig rigtigt, for de havde siddet og fulgt med på TV inde i stuen, og de var ved sprænges af spænding over at komme ud og se hvordan jeg rigtigt så ud, men de ville altså ikke forstyrre, før jeg havde fået min råmælk.

Jeg er nu 2 dage gammel, og springer rundt i boksen. Her er en smule koldt, så jeg har fået hundens dækken på.

Spot er nu blevet 10 mdr, og han er efterhånden ved at være lige så høj som Ingeborg. Han er en rigtig lille kyssegris, og benytter enhver lejlighed til at komme med på opdagelse rundt omkring på gården.

4. oktober 2013
Spot er nu blevet afmonteret, så håber vi på han bliver mere rolig og kælen :-)
Kommentér på:
Shetlænder Haabet´s My Spot
Annonce