{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Holstener Cassie 2006

3.084 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

- Anée Keller :D
Kvinde | 30 år | Oprettet: 30. dec 2007


Holstener Cassie

Fødselsår:
2006
Højde:
1,73 m.
Temperament
Hun er den sødeste og mest rolige hest taget hendes alder i betragtning. Hun er rigtig kærlig og elsker at nusse en i hovedet og på skulderen. Også elsker hun folk der vil snakke med hende:-)!
Dog har hun også en mere hoppet side, og er en anelse skør og hopper lidt rundt en gang i mellem.
Gangarter
Hun har nogle behagelige men ikke fantastisk fine gangarter.
kåring Dansk Varmblod i 2009 (som 3 års):
skridt: 8
trav: 6,5
galop: 7,5
.
Stævner
Cassie har som helt ung (4-5 års) gået nogle stævner med Kim Andersen.

Hun har gået LB og få LA* klasser (op til 115 cm).
Dog har hun i sommeren 2013 hold en lang ferie og vi er startet lidt "forfra" fordi hendes dressur simpelthen ikke var god nok. Galoppen var også alt for svag og det var alt for svært at forlænge og forkorte galopspringende for hende. Så nu er vi gået i intensiv træningslejr, og derfor ved jeg endnu ikke hvornår hun er på stævnebanen igen.
Stamtavle
Hun har fuld stamtavle.
Hun er efter super-hingsten Cassini II og har Liatos til morfar.
Hele stamtavlen kan sendes eller fremvises hvis ønsket.
Køn
Hoppe
Bemærkninger
Cassie er en dejlig 6-års hoppe efter Cassini II. Hun er avlet af Merete Rasmussen (Ikast), og redet som ung af Kim Andersen (Ikast).
I januar 2012 var hun solgt til USA. Desværre viste røngtenbillederne hun fik taget i forbindelse med salget, at hun har Kissing Spines i nakken. Derfor ville amerikanerne ikke have hende alligevel (de er meget påpasselige med den salgs derovre). Hun stod derfor stille til og med midten af november 2012, hvor jeg fik hende hjem.
I starten af november byttede Hanne Graversen sig til Cassie, og et par uger efter fik jeg hende ud i ridning. Jeg blev rigtig glad for hende, og vi besluttede at se, hvad vores egen dyrlæge havde at sige til røngtenbillederne. Han sagde, at der slet ikke var noget alarmerende, og at det var set i meget værre grader. Så han kom og handelsundersøgte hende i dag (07-01-2013), hvor hun gik igennem uden anmærkninger. Han mente vi skulle købe hende, fordi hun var så fin i det hele:-)

Kommentér på:
Holstener Cassie
Annonce