{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Anden særlig race Cisco 2006

865 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen hest er oprettet og stemt ind. Opret din egen hest

gabr p
Kvinde | 28 år | Oprettet: 22. jul 2007


Anden særlig race Cisco

Fødselsår:
2006
Højde:
145 cm. ca
Temperament
Så dejlig en ponyfyr. Cisco ejer den største og mest fantastiske personlighed jeg i mit liv har set.
Det er SÅ tydeligt hvem han har bånd til. Du kan se med det samme på ham han aldrig vil en noget ondt.
Gangarter
Det er ikke så tydeligt at se på de billeder, da jeg ikke har nogen for han er i form. Men en god vinter hvor han ikke er tyk vil jeg sige alle ligger over middel i forhold til han er så meget blanding og aldrig rigtig bliver redet..
Stævner
Jeg tror det var i 2010 jeg startede mit første stævne på ham lige efter han kom hjem fra tilridning.. Det var en LD 2 og en LC1
Stamtavle
Der er noget lusitano, DV og fjordhest i ham. :)
Hvor meget af hver ved jeg dog ikke..
Køn
En dejlig vallak, men han tror dog han er hingst.
Bemærkninger
Cisco har haft en rigtig svær fortid.
Første gang han skulle have rytter på ryggen havde de valgt at komme halerem på ham, Da hun så lagde vægten i bøjlen sprang haleremmen på krydset af ham, og hun røg at med et ordenligt knald. Gang på gang når der kommer rytter, røg de af idet de satte foden i bøjlen.
Han kom i tilridning, men alle de kendte var jo blevet bange for ham. Så jeg tog med dem ud til hende som tilred ham. Så blev det min tur, jeg skulle op på ham, Idet jeg lægger vægten i bøjlen kan jeg mærke han "krymper" sammen. Jeg fik da også tur da jeg kom i sadlen, og de gjorde jeg de næste 5 gange. Så 6 gang var han simpelthen så sød! Vi blev enige om at tage ham hjem og ride ham hjemme, og det hele gik bare fremad! Efter godt 4 måneder fik jeg endelig lov til at ride ham alene, grundet at de simpelthen var så ræd for han ville smide mig af! Han har dog ALDRIG prøvet på dette! Som sommeren kom os nærmere blev vi så tætte. Vi red alene til vandet, jeg sprang på fra fra folden og red ham hjem uden udstyr. Alle nede på gården var simpelthen så imponeret. De havde fået en hest som ikke længere var umulig. Du kunne nu gøre ALT med ham.
Deres barnebarn begyndte at få trækketure på ham og han var SÅ sød! Jeg måtte efter den sommer flytte til Randers, og jeg havde ikke tiden til ham længere. Efter 3 måneder uden ridning kom der en pige og ville prøve ham, (som part) jeg var ikke selv til stede under dette. Idet hun stiger i bøjlen får hun samme tur som de andre piger har fået. Det kunne simpelthen ikke passe, tænkte jeg. I en weekend jeg var hos min far i Ebeltoft tog jeg derned, og der var ingenting jeg forstod det bare ikke..
Han var så sød. Efterfølgende har de ikke sat piger op på ham, medmindre jeg har været til stedet. Det er gået rigtig fint hver gang med at komme i sadlen, så kommer problemet om de kan ride ham?
Han er en meget følsom hest! Sidder du skævt, kan han mærke det og du ryger af. Du må for alt i verden ikke ligge benene til ham, eller drive med røven. Han skal rides med forparten, og det er simpelthen fordi han er så følsom. Så han er rigtig svær at ride. Efter godt 3 år, kæmper jeg stadig med at få ham til at gå ordenligt, men vi lærer begge to!

Det vil løbende komme videoer og billeder!
Kommentér på:
Anden særlig race Cisco
Annonce