{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.455 visninger | Oprettet:

Schenkelvigninger fra jorden {{forumTopicSubject}}

Hvordan lærte i jeres hest schenkelvigninger fra jorden?
Jeg træner til daglig en ung hoppe, og jeg vil gerne lære hende schenkelvigninger. Hun plejer normalt at være ret hurtig til at opfange nye ting, men jeg kan ikke få hende til at gå til siden. Jeg har prøvet at prikke hende i siden med min pisk og dreje trække i torvet for at efterligne de signaler man gør fra ryggen..

Nogen der har nogle ideer? smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Schenkelvigninger fra jorden
  • #1   9. nov 2017 Tror personligt at jeg ville starte et lidt andet sted.. Små volter rundt om en, hvor man øver i hesten i at flytte bagparten ud/"volta ala versade". Så lige så stille flytte hesten et par skridt lige ud/ned af langside. Senere lave versade på langside, efterfølgende fra et sted midt på banen og ud mod hovslaget, for derefter senere at rette hesten op og stille den til schenkelvigning smiley
    Håber ikke det var helt volapyk smiley


  • #2   10. nov 2017 Jeg startede helt basalt med at lære hesten at flytte bagparten for et let tryk - til begge sider, som senere blev til at jeg blot skulle pege på bagparten.
    Efterfølgende gjorde jeg det samme med forparten.
    Da begge dele var på plads, begyndte jeg at lægge trykket på schenklens plads. Stadig stående stille. Først herefter har jeg bedt hesten tage et skridt frem, et til siden, et frem og et til siden.
    Det er min erfaring er, at ikke alle heste kan gå frem og til siden samtidigt og forstå. Til sidst har jeg kunnet bede min hest gå frem samtidigt med at flytte sig til siden for et meget blidt tryk.
    Da jeg så kom på ryggen havde jeg nada problemer.
    Jeg har koncentreret mig 100% om at den skulle flytte sig for et tryk - jeg har altså aldrig taget i tøjlen eller bedt hesten kigge den ene eller anden vej.
    Start med én ting.
    Når hesten har lært at flytte sig fra trykket kan man begynde at bruge tøjlen til hjælp til korrekt bøjning osv. Men det hedder jo "schenkel"vigning. Så det siger sig selv - drop tøjlen!

    Rigtig god træning


Kommentér på:
Schenkelvigninger fra jorden

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce