{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
774 visninger | Oprettet:

Hundemishandler uden straf i over et å {{forumTopicSubject}}

Hundemishandler uden straf i over et år
En mand, der angiveligt tævede sin hund til døde med et bræt i november 2006, går frit rundt med en ny hund

Beskrivelse af sagen
I november 2006 overværer vidner, hvordan en mand i Horsens angiveligt tærsker sin hund til døde med et bræt. Manden begraver hunden. Kort tid efter bliver hunden gravet op og overgivet til en dyrlæge. Der bliver indgivet politianmeldelse, og politiet starter en efterforskning. Den 13. juli 2007 er Sydøstjyllands Politi nået så langt i sin efterforskning, at sagen bliver forelagt Det Veterinære Sundhedsråd. Der ligger sagen fortsat. Manden har anskaffet sig en ny hund, som politiet ikke har mulighed for at fjerne. Det kan først lade sig gøre, hvis manden ved en retssag bliver fradømt retten til at have med dyr at gøre.

Sagsforløb
November 2006:
En mand i Horsens tærsker angiveligt sin hund til døde i vidners påsyn. Han begraver den, men den bliver kort tid efter gravet op og afleveret til en dyrlæge. Der bliver indgivet politianmeldelse.

13. juli 2007:
Politiet forelægger sagen for Det Veterinære Sundhedsråd.

20. november 2007:
Det Veterinære Sundhedsråd meddeler politiet, at det kan forvente svar i sagen marts 2008.

Dyrenes Beskyttelse mener
En sagsbehandlingstid på over et år i en så grov sag er uacceptabelt. Det betyder, at manden frit kan anskaffe sig nye dyr, trods den meget grove mishandling. Dermed er dyrene uhyre dårligt beskyttede. Sagen kalder på en revision af lovgivningen, så sagsbehandlingstiden i meget grove sager om mishandling af dyr reduceres væsentligt. Sagen viser også, at der er behov for at gøre det muligt for politiet i meget grove sager om dyremishandling at udstede et midlertidigt forbud mod at have med dyr at gøre, indtil retten har talt.

Kontakt:
Dyreværnsinspektør
Ole Caspersen
Telefon: 30 70 45 50
Email: oc@dyrenes-beskyttelse.dk


Kh Marina

Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave



  • Der er endnu ikke skrevet kommentarer

Kommentér på:
Hundemishandler uden straf i over et å

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce