978 visninger
|
Oprettet:
Metode B1-B4 pony??? {{forumTopicSubject}}
Hej skal starte stævne den 16 september i spring. Hvad betyder de forskellige metoder? B1 og B4? (det er mit første springstævne)
jul 2005
Følger: 27 Følgere: 26 Heste: 3 Emner: 23 Svar: 997
Er en tidsspringning uden omspringning, fejl og tid i hovedrunden er afgørende for plac.
Metode C:
Er en tidsspringning uden omspringning, fejl omregnes til tid og tiden er afgørende for plac.
Metode B0:
Er med kun en hovedspringning, alle der er fejlfri får en roset.
Metode B1:
Alle som er fejlfri i hovedspringningen rider en omspringning når alle ryttere har været igennem ovedspringningen.
Metode B1.2
Som metode B1 men med 2 hovedspringninger.
Metode B2:
Som metode B1 men med 2 omspringninger.
Metode B3:
Man rider en hovedspringning og er man fejlfri rider man en omspringning inden man har forladt banen, når man har passeret mål i hovedspringningen har man 45 sek. til at passere start i omspringningen.
Metode B4:
Er en springning opdelt i 2 faser. 1 fase er på mellem 6-9 spring, 2 fase er på mellem 4-7 spring. Er man fejlfri i 1 fase rider man videre i 2 fase. Mål i 1 fase er også start i 2 fase, husk derfor at du ikke må lave en volte når du er færdig med fase1 du skal ride direkte til næste spring ellers får du fejl.
apr 2011
Følger: 35 Følgere: 30 Heste: 4 Svar: 13
Metode B1-B4 pony???