{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
917 visninger | Oprettet:

Foder valg {{forumTopicSubject}}

Hejsa

jeg står og skal vælge mellem to fodre ting men ved ikke hvad for en min hest vil få mest ud af at få og så tænkte jeg ar i måske kunne hjælpe
han er lidt tynd så det må gerne være en han kan tage på af.

nummer 1
Varmebehandlet (Poppet) byg giver hesten de bedste muligheder for at udnytte stivelsen fra kornet, da stivelsen ved hjælp af varmebehandlingen er gjort let tilgængelig for hesten. Det sikrer at stivelsen optages i tyndtarmen, og risikoen for fordøjelsesproblemer i forhold til fodring med ubehandlet byg er kraftigt minimeret. Indholdet af foderenheder stiger derudover til 108 Fe per 100 kg og hesten kan derfor nøjes med en mindre mængde foder, når den fodres med varmebehandlet byg.

nummer 2
Black Magic er sort havre, der giver mange fordele. Proteinindholdet i den sorte havre er højt og udnyttes rigtig godt. Fedtindholdet sørger for energi og giver flot og blank pels. Derudover er indholdet af fordøjelige fibre højt, så der sikres en god tarmfunktion.


Tak på forhånd smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Fældning af træ 1.200 kr.
  • Udskiftning af ventil i toiletcisterne 600 kr.
  • Ordne gulvplaceret Ifö- toilet, der løber 900 kr.
  • Dryp fra vand rør i badeværelse 1.200 kr.
  • HHjælp til at samle et PAX/forsand garderobeskab 200x60x236 1.700 kr.
  • Relæet i eltavlen slår fra når Vaskemaskike starter 840 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Foder valg
Kommentér på:
Foder valg

Annonce