{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.004 visninger | Oprettet:

Redde heste? {{forumTopicSubject}}

Hej.
Efter min hest døde tilbage i 2012, af tarmslyng, valgte jeg at redde en hest (som ses på billedet) efter et år uden hest.
Kort Info om hendes tilstand:
Hun stod i en helt sort boks.
Da jeg fik hende ud ad boksen løb, stejlede, bed og sparkede efter alle. - hun prøvede at flygte pga frygt.
Alligevel fik jeg hende bundet, og fik kigget på hende. Hun var udsultet, sår fra bid, og vandrygte hove, og helt for nusset.

Nu efter 1,5 år med en masse behandling kan hun rides over alt, kun bange for mange mennesker og musik, og lidt piske (arbejder vi på). Og hun sluger sin mad, så det bliver opløst, for at undgå spiserørsforstoppelse. Selv min 11 årig lillesøster kan ride hende, trods hun kun er 4 år.

Nu vil jeg gerne redde en til. Ved der er en "virksomhed", som redder heste og gives til hjælpere, men hvad hedder den?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Udskifte udendørs lys 1.000 kr.
  • Reparere en Bosch opvaskemaskine som viser E15 fejl fordi afløb lækker 1.000 kr.
  • Samlet 3 reoler stål 800 kr.
  • montering af køkkenlåge 740 kr.
  • Utæt vask badeværelse 500 kr.
  • Kigge på radiatorer - lejlighed er kold 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Redde heste?
Kommentér på:
Redde heste?

Annonce