{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle 1 hjørneskab og 1 reol 1.500 kr.
  • Opsætning af lampe i lampeudtag 500 kr.
  • Opsætning af rispapirlampe 650 kr.
  • Fikset automatisk rullegardin 400 kr.
  • Reparation af udendørslys 1.002 kr.
  • Nedtagning af gammelt blikskur 7.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Farve sin sadel sort
  • #1   14. sep 2014 Det kan du sagtens. På min profil har jeg et album, hvor processen vises. Det aller vigtigste er, at du er grundig når du afrenser sadelen. Jeg plejer at afrense med acetone eller rensebenzin. Du skal bruge narvsværte til at farve sadlen ,og den skal have et godt lag, gerne to gange. Derefter pudser du op med fedt og pudser og pudser, til der ikke er ret meget mere afsmidtning.
    Det er et beskidt arbejde, men sadlen kan blive SÅ flot smiley


  • #2   14. sep 2014 Undskyld jeg lige blander mig i tråden??
    Maria.. Sadlen ser super flot ud, men hvordan er den efterfølgende, når man har redet i den nogle gange, er det noget der holder?


  • #3   15. sep 2014 JA, det holder. Narvsværte trænger dybt ned i læderet, hvis man har afrenset den ordentligt inden.
    Det er dog vigtigt, at man pudser godt efter efterfølgende, ellers vil det smitte en lille smule af, et stykke tid, og det er jo ikke så pænt på f.eks hvide ridebukser smiley


Kommentér på:
Farve sin sadel sort

Annonce