Korte eller lange ridestøvler {{forumTopicSubject}}
Godaften HG.
Nu er det tilfældet, at jeg har tabt næsten 20 kilo - Så mine dejlige Cavalloridestøvler af det blødeste skind til en værdi af næsten 5000, er blevet alt, alt for store, selvom at de kun er et år gamle. Det går dog lige til nød at holde dem på benene, når jeg har tykke skistrømper på.
Men til næste år skal jeg til Portugal og arbejde i en stald, og det vil sige, at jeg skal ride temmelig mange heste hver dag - i dressur. Jeg er blevet lovet nogle lange ridestøvler til den tid, men min mors veninde anbefalede mig korte ridestøvler, evt. med leggins, da det jo for det meste er 25 grader dernede.
Hvad ville I vælge, og hvorfor?
Jeg har redet lidt med leggins før og synes egentlig det er behageligt, men ødelægger det ikke ens "benstilling" på hesten?
maj 2008
Følger: 42 Følgere: 46 Heste: 2 Emner: 259 Svar: 5.404
Om sommeren rider jeg også kun i de korte (:
apr 2007
Følger: 7 Følgere: 58 Heste: 2 Emner: 2 Svar: 776
apr 2008
Følger: 28 Følgere: 27 Heste: 1 Emner: 120 Svar: 2.323
Jeg vil tilslutte mig de andre, og anbefale de korte.. Jeg har været rigtig glad for at ride med korte ridestøvler, og når det bliver så varmt, er det nok en fordel, at kunne tage legginsene (mærkeligt ord i flertal) af.. Som allerede nævnt, kan man jo få læder-skafter til, så det nærmest er som at ride med lange støvler..
nov 2006
Følger: 35 Følgere: 65 Heste: 3 Emner: 233 Svar: 1.599
maj 2008
Følger: 175 Følgere: 181 Heste: 10 Emner: 150 Svar: 1.327
Jeg har i lang tid redet med korte + leggins, også da jeg arbejde i en stald, men jeg er altså gået tilbage til de lange støvler
Men det er jo meget individuelt hvad man synes bedst om
Tillykke med de 20kg. !
Korte eller lange ridestøvler