2.044 visninger
|
Oprettet:
Fedtlever - erfaring?? {{forumTopicSubject}}
Jeg har netop idag måttet sige farvel til dejlige Fonzie. Han var pludseligt og meget hårdt ramt af fedtlever.
Da dyrlægen giver ham antibiotica mod formodet virus, går det i hele hans system, og inden for 10 minutter er han død. Meget voldsom og træls oplevelse :o(
Jeg har ALDRIG hørt om fedtlever før, så er der nogle af jer kære H.G'ere der kan dele nogle erfaringer vil jeg meget gerne høre jeres historier..
dec 2006
Følger: 72 Følgere: 82 Heste: 4 Emner: 526 Svar: 5.248
Hyperlipæmi er en stofskiftelidelse, som oftest rammer ponyer. Især rammes shetlandsponyer og islandske heste, men andre hesteracer og æsler kan ligeledes blive ramt af denne lidelse. Fedtlever udvikles oftest hos overvægtige dyr. På grund af forstyrrelser i stofskiftet indlejres store mængder fedt i leveren, og fedtindholdet i blodet øges.
Hvorfor får heste hyperlipæmi/fedtlever?
Fedtlever opstår som følge af, at hesten optager for lidt foder/energi i forhold til dens behov. Herved kommer den i negativ energibalance. Dette forekommer ofte i forbindelse med anden sygdom, hvor hesten begynder at forbrænde fedt fra depoter i kroppen, i stedet for den normale sukkerforbrænding. Under denne fedtforbrænding frigives forskellige stoffer til blodbanen. Disse stoffers tilstedeværelse nedsætter leverens evne til at omsætte fedtstofferne til brugbar energi. Således nedbrydes fedt i vævene, men da leveren ikke er i stand til at omdanne dette fedt, forbliver store mængder i blodbanen. Derved opstår der en ond cirkel, som hurtigt forværres
dec 2006
Følger: 72 Følgere: 82 Heste: 4 Emner: 526 Svar: 5.248
feb 2010
Følger: 14 Følgere: 14 Heste: 3 Emner: 20 Svar: 178
Og det har netop været et ekstremt hurtigt forløb vi desværre blev vidner til.
dec 2006
Følger: 72 Følgere: 82 Heste: 4 Emner: 526 Svar: 5.248
og er ked af din situation.. det må være forfærdeligt at stå og se.
aug 2009
Følger: 48 Følgere: 78 Heste: 4 Emner: 479 Svar: 4.399
feb 2010
Følger: 14 Følgere: 14 Heste: 3 Emner: 20 Svar: 178
Ingen havde den fjerneste ide om at han var så syg. Han havde været lidt mat i et par dage, men så sent som igår travede han rundt og hyggede sig på folden. Og dyrlægen kunne i første omgang ikke finde noget alarmerende hos ham. Men så skal jeg ellers love for at det gik stærkt..
Fedtlever - erfaring??