{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.184 visninger | Oprettet:

TIL ALLE MED EGEN HEST...... {{forumTopicSubject}}

Der er noget jeg har gået og undret mig utrolig meget over.Jeg rider selv meget seriøst både dressur og spring og rider også selv alle de stævner jeg kan komme til.

MEN.... hvordan kan nogle af jer derude fx sige :"jeg sælger min hest om 3 år, for mange penge og så køber jeg en ny"

Jeg ved udmærket godt grænsen for at ride pony er 16, men for det første: man kan da ride mod heste, det er da ikek helt udlukket at starte stævne bare fordi man er 16 og har pony..

Jeg forstår det ikke ,selvom jeg har prøvet. Betyder de dyr slet ikke noget for jer?????

min hest betyder ihvertfald alverdens for mig!! og jeg ville aldrig, aldrig! kunne sige at jeg sælger ham om 1 år! han er sgu da min bedsteven, hvordan vil man kunne sige således? de svigtes.....


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  TIL ALLE MED EGEN HEST......
  • #1   8. feb 2011 Jeg er også faldet for aldersgrænsen, men sælger ikke min pony.
    Han betyder mere for mig, end stævner smiley
    Men hvis man er for stor til sin pony, fysisk, synes jeg man skal sælge den.


  • #2   8. feb 2011 - De fleste der falder for aldersgrænsen, er jo også for store til deres ponyer. Derfor er der en grund til at sælge.

  • #3   8. feb 2011 for dme handler dte om Penge, hvorimod andre lægger følser bag det. Mange gange er det konkurence rytterne der skrotter og får nyt

  • #4   8. feb 2011 Fordi hvis man er en seriøs konkurrence rytter, med flere ponyer, kan man ikke bare beholde den alle hvis man falder for aldersgrænsen.. så hellere sælge den videre, til en der vil konkurrere videre med den og få glæde af den smiley
    Har selv redet ponyklasser på min bette hest, og gad ikke ride stævner mere da jeg faldt for aldersgrænsen, så han er her endnu smiley


  • #5   8. feb 2011 Jeg kan ikke sælge mine, selvom de er ponyer. De betyder for meget for mig smiley

    Jeg rider dem da bare som hest til stævner.


  • #6   8. feb 2011 jeg har ikke råd til at lade tre så godt ponyer stå og blive gamle og grå hos mig. smiley
    pengene for dem skal sponsorere et par nye EM-heste til mig.

    selvfølgelig betyder de dyr noget for mig - det er også derfor, de ikke er solgt endnu. har haft rigtig mange bud på dem, men har ikke kunnet sælge dem til den rytter/familie.

    så bestemt - deres nye hjem betyder mere for mig end prisen på dem.


  • #7   8. feb 2011 Når Ophelia engang bliver ældre og mere rutineret og flere penge værd skal hun også sælges, og så køber jeg en allerede rutineret "tophest". der stadig har potientiale til mere. Ja vist betyder Ophelia da selvfølgelig noget for mig! Ellers ville jeg ikke bruge min tid på hende. Men det handler om at finde den perfekte hest til ens drømme og ambitioner og niveau, og engang når Offe og jeg måske dertil at jeg vil endnu mere da jeg er <b>konkunrrencerytter</b>, og i stedet for at beholde Ophelia og tulle rundt på hende, vil jeg da sælge hende videre til en rytter, der passer perfekt sammen med hendes niveau. For mig er det træningen og uddannelsen af hesten, der er spændende og stævnerne, der lige giver det det ekstra boost. Var der ingen stævner ville jeg slet ikke ride, da jeg elsker at vise hestene frem og få vores fremskridt og ros sort på hvidt.

    Dog er der én udtagelse! Chopali bliver ALDRIG solgt. Også selvom han måske ikke når meget længere end middesvær, men han har simpelthen lige ramt plet i min hjerte og ham vil jeg aldrig udvære. Oven i det har vi stadig min gamle pony og min hest efter den, der desværre er erklæret uridelig pga. kissing spines.


  • #8   8. feb 2011 og desuden går jeg ikke ind for at beholde en pony, bare fordi man elsker den. altså.... og så ride stævner i en uendelighed som hestrytter eller et par år som pony i sverige.. der er jo en grund til, at der er en aldersgrænse.

  • #9   8. feb 2011 For mig handler det også om udfordringer..
    Når min blir ældre og jeg måske ikke føler at jeg kan komme videre/får nok udfordringer på ham, kan det da godt være at jeg sælger ham.. Han betyder da også alt for mig, men man sælger jo også til en, som kommer til at elske hesten overalt på jorden og samtidig får man en ny som også kommer til at betyde lige så meget..
    Det er jo ikke alle der kan købe en ny og så stadig beholde den gamle..
    Det er sådan lidt min holdning til det, men nu må vi se.. Har kun solgt min pony fordi jeg havde alt for lange ben og min gamle hest blev aflivet, så der havde jeg intet valg..
    Føler dog også lidt at thunder betyder mere for mig, fordi min gamle blev aflivet og jeg har savnet hende vanvittigt meget + jeg så havde en pause og det bare er dobbelt så dejligt at have hest igen.. Elsker ham overalt på jorden smiley hehe


  • #10   8. feb 2011 fordi jeg personligt synes det er spild af talent - bare at holde op med at træne videre fordi man ikke kan ride pony mere... så hellere sælge så ponyen får brugt sit talent

  • #11   8. feb 2011 jeg beholdt min new forest pony til hun skulle aflives. hun var 1 pony og jeg er kun 160 høj så jeg kunne sagtens "passe" hende selvom jeg blev ældre. Tanken har aldrig strejfet mig at sælge hende da jeg faldt for pony grænsen. jeg fik hende da jeg var 7 år og hun var 3 år. hun blev aflivet som 21 årig pga alvorlig sukker syge.

    Jeg nåede at have hende i 18 fantastiske år og jeg har aldrig fortrudt valget om at beholde hende. for mig var hun meget mere end en hest hun var en kammerat som jeg har haft alverdens oplevelser med. gennem det meste af min barndom og alle mine teenageår og nogle af mine voksen år.. hun var min fantastiske springpony og vi stillede da bare op mod hestene da jeg blev for gammel...

    jeg kan godt se hvorfor nogen gør det. men personligt ville jeg ikke selv kunne..

    stor knus til os der holder fast i vores elskede ponyer.



  • #12   8. feb 2011 Tja, hvis man er konkurrence rytter, så betyder det meget at komme videre med sin ridning. Hvis ens hest så ikke har mere kapacitet, så bliver det naturligt at sælge, for at få en bedre en. Det kan også være at nogen syntes at det er spændende at ride en hest op, og så sælge når man har nået sit mål. Der kan være mange grunde til at sælge. tror måske også oftere at "hyggeryttere" ser deres hest som deres bedste ven, end konkurrenceryttere gør det.

  • #14   8. feb 2011 :-)!

    fik vidst formuleret mig dårligt: jeg forstår det godt på mange punkter men som laila også skriver, så ville jeg personligt aldrig kunne, kun hvis det var for hestens skyld!!!! smiley


  • #15   8. feb 2011 Jeg synes du er streng, fordi alle de piger hovedsageligt der skal af med deres ponyer, har elsket dem og har fantastiske oplevelser med dem. Så det du siger er helt uretfærdigt, jeg skal af med min pony fordi jeg har valgt at få hest pga. at min ridning er seriøst og jeg har en drøm om at ride i Herning en dag, og det kan jeg bare ikke opnå med min pony.
    Jeg elsker min pony helt til stjernerne, men er det retfærdig at hun skal stå og ikke brugt fordi at jeg ikke har tid til to eller råd??? Nej, hun har mange år i sig endnu.
    Derfor synes jeg du skulle tage og overveje dit syn på ponyryttere en gang til. Ryttere der rider hest kan sælge deres heste pga. at de ikke har råd, mistet interessen eller ikke har tid, er det så fair at de beholder deres hest og den så bliver vanrøgtet eller sat til side??

    Prøv at tænk lidt over det!


  • #16   8. feb 2011 Nogle tænker sådan: jeg er konkurrence rytter så skal op og have nogle bedre pony og desuden er der jo også mange andre ponyer der har det sådan!

    Andre: Min hest er noget af mig selv hvis jeg solgte den ville den tage mit hjerte med sig.

    andre andre: har ikke råd til min pony eller jeg træner heste op og sælger dem til andre.

    - Sådan er min menning og sådan er den! Lige meget hvor sure i bliver, bliver den ikk ændret!! smiley


  • #17   8. feb 2011 De fleste der tænker som dig, kommer ikke videre på hest medmindre de ha råd til 2 heste.
    Rigtig mange ryttere stopper med stævner når de falder for aldersgrænsen


  • #18   8. feb 2011 Det er fordi de fleste rider deres heste i stykker, men det er ikke det denne diskussion handler. Jeg synes bare det er forkert at sige at man ikke holder af sin hest fordi man vil sælge den. Jeg tror på at man næsten holder mere af sin hest, hvis man ønsker den det bedste og hvis man ikke selv kan give den kærlighed nok, er der nok en sød ponypige der vil.

    (Min drøm er sådan fordi jeg hader alle de nuværende topryttere og jeg vil vise at man kan komme med én hest uden skader, uden at tvinge og bare træne sig til tops om det så skal tage 8 år, en dag lykkedes det)


  • #19   8. feb 2011 Jeg har det på samme måde selvom jeg nu ikke har en hest.
    Bare fordi man ikke kan starte stævner på den mere så ville jeg i hvert fald aldrig sælge den.. Man ville jo have et specielt bånd med ponyen som vil tage lang tid at bygge op med en anden hest smiley

    Men nu går jeg jo heller ikke så meget op i stævner :o)


  • #21   9. feb 2011 Jeg kan slet ikke få mig til at sælge en hest. Lige meget om hvor godt vi passe sammen.

    Jeg bliver bare så glad for de 4 benede skønheder.

    Jeg har i hele mit liv kun ejet 3 heste. Desværre mistede jeg min ene elskede hoppe i sept. 2010.


  • #23   9. feb 2011 Helt enig med Mille&Twitter. Heste er ikke mennesker, de kan ikke huske dig efter noget tid, derfor er det egoistisk at beholde dem, hvis man ikke kan give den kærlighed de er van til.

  • #24   9. feb 2011 Tiarco har vi købt af hende, vi købte vores første hest af. Og han vil aldrig nogensinde forlade vores familie.. Jeg har her i starter af sommeren sidste år overtaget ham, fordi jeg skulle have hest og min mor ville gerne videre..

    Når dagen kommer hvor Tiarco ikke kan lære mig noget mere (Håber ikke den kommer, det skal lige siges) så har min mor og mig mere eller mindre lavet en aftale om at "bytte" heste. Eller at have fælles heste, så vi rider på begge.

    Men Tiarco vil aldrig sælges, om det så var til 1 milliard.


  • #25   9. feb 2011 Hm ..
    Ligefrem at sige man er "egoist" hvis man sælger sin hest når man bliver for stor eller for gammel, synes jeg er et forkert ordvalg.

    Vi sælger også ponyerne når dette å er omme og det er tid til at ride heste.
    Sådan er reglerne jo bare lavet og synes da også det er synd for ponyen, hvis den ikke bliver brugt optimalt, til det den holder aller mest af.

    Selvfølgelig bliver man nød til at tænke på sig selv, hvis man gerne vil videre med sin ridning og dette kan man kun komme, hvis man ind imellem skifter heste og prøve noget andet.

    Nu har vi også hestene opstaldet ude og har derfor ikke bare råd til at beholde dem alle sammen, fordi det da også er synd at de skal have en ny ejer, som vil holde mindst ligeså meget af dem som vi har gjort.



  • #26   9. feb 2011 Jeg er slet ikke konkurrence rytter - og jeg har selv tænkt det samme. Jeg bliver desværre nød til at sælge to af mine dejlige dyr, da det simpelthen er blevet for uoverskueligt. Jeg får ikke redet fordi tiden går med at ordne stalden og når man samtidig har skolen ved siden af nytter det bare ikke at have så mange. Det er overhovedet ikke noget jeg har lyst til, skal jeg lige hilse og sige.......

    Jeg sælger to af mine da jeg hellere vil over på islænder, da vi har Klosterheden (en kæmpe skov på flere tusind hektar) 400 m. fra os - så er det næsten oplagt. smiley


Kommentér på:
TIL ALLE MED EGEN HEST......

Annonce