{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.223 visninger | Oprettet:

vitamin og mineral mangel? {{forumTopicSubject}}

Hej, jeg er ved at lave en foderplan, og her afprøver jeg forskellige mineral- og vitaminblandninger.
Men jeg kan ikke nogle af stofferne til at stemme.
Og så var det at jeg tænkte hvad der sker med hesten ved mangel, og ved overdosis af diverse mineraler mm?

Jeg syntes ikke at jeg kunne finde noget relevant på google, så håber at der er nogen her inde der ved noget om det eller som kan henvise til en hjemmeside (:


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle 1 hjørneskab og 1 reol 1.500 kr.
  • Opsætning af lampe i lampeudtag 500 kr.
  • Opsætning af rispapirlampe 650 kr.
  • Fikset automatisk rullegardin 400 kr.
  • Reparation af udendørslys 1.002 kr.
  • Nedtagning af gammelt blikskur 7.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  vitamin og mineral mangel?
  • #1   5. dec 2011 Det kommer helt an på hvilke det drejer sig om (o:

    Det samme gør sig gældene om det er fuldfoderblandinger, korn eller tilskudblandinger. Hvis det er send mig en pb, hvis jeg har oplysningerne liggende på fodermidlerne kan jeg prøve at lave en for dig (o:



  • #2   5. dec 2011 i danmark er retnings linjerne for vitaminer og mineraler det laveste af det laveste, du kan give 3-4 gange så meget uden at komme i nærhedden af at give for meget så det behøver du ikke være så bange for, og skulle du give for meget, så vil hesten tisse det meste ud, det belaser nyrene en lille smugle men det er ikke alvorlig, hvis din hest tis kommer til at lugte meget ramt, så skal du holde lidt igen.
    hvis du ikke giver nok, får din hest (isæt i vokse perioden) svage knolger, kan udvikle mus, og dårlig muskelstruktur, og vil ikke holde særligt længe, det er desværre det vi ser rigtig meget med de heste som er imellem 8 og 13 nu, de holder ikke særlig længe eller godt, de har mange skader, fordi der ikke var ordenlig fokus på deres foder da de var unge.
    færdig lavet foder bør man ikke købe i dk men bestille hjem fra tyskland sverige eller holland, der er fler vitaminer og mineraller i, nok til at dække hestens behov, i vokseperiode og under hård optræning ville jeg dog stadig give lidt tilskud af vitaminer og mineraller.
    men læs nannas "den store foderbog" der står alt hvad du skal vide, held og lykke med det


  • #3   5. dec 2011 Det drejer sig især om calcium hvor behovet (i følge programmet) er 14 og jeg tildeler 45,2. Og jeg kan ikke få den ned med mindre jeg tager af hestens wrap, som så går ud over råproteinen og FE ?!
    Fosforen driller også. behovet er på 9 og jeg tildeler 19,1. ?!

    Men jeg tænkte sådan også på at når mennesker mangler noget kommer der oftes symptomer på det, det samme vil jeg jo mene at der kan komme ved hestene. Kan jeg finde det i "den store foderbog" for hestene?


  • #4   6. dec 2011 Tina C:

    Hvad mener du?
    Man kan jo ikke "bare" fodre med krafft, det skal jo stadig passe ind i de forholde som hesten har brug for... (:


  • #5   6. dec 2011 Har lige googlet og denne side beskriver dit spørgsmål ret uddybende og let læsligt

    http://www.pavo-hestefoder.dk/r%C3%A5dgivning/magnesium+alarm!+

    både med hvorfor det vigtigt at forholdene er korrekte. og hvad over og under dosering betyder for hesten.

    smiley God arbejdslyst med at få det til at passe, da jeg var på skole havde vi foderpogrammer til disse udregninger.


  • #6   6. dec 2011 Har jeg også (:

    Har købt den der hedder "sund hest"

    men tak for det (:


  • #7   11. dec 2011 Jeg har på den hårde måde lært, at det der med at tro at man kan lave en foderplan ud fra hvad der står bag på poserne, ikke holder stik. Står nu med en hest der er syg på 2. måned, og vi ved ikke om han kan rettes. (MANGEL).
    Der er rigtig mange faktore man skal tage hensyn til, feks. har jeg selv brugt vitamin og mineral fra pavo. Men da det er baseret på lucerne, går det ind og "æder" nogle af de sporestoffer der er i mit ø og wrap. Og svupti, en hest i dyb mangel. Så kan kun anbefale at få fat i en udd. person, der kan hjælpe dig med at få alle aspekter med.


  • #8   11. dec 2011 God bedring med din hest håber den kommer ovenpå (o: er dog uddannet ellers ville jeg ikke tilbyde det.

    Du har helt ret i der er rigtig mange aspekter som der skal tages hensyn til og der hjælper den store foderbog ikke meget, som mange bruger.


Kommentér på:
vitamin og mineral mangel?

Annonce