{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.883 visninger | Oprettet:

Praktik hos Helgstrand Dressage :-) {{forumTopicSubject}}

Hej alle.
Jeg skal i praktik hos Helgstrand i uge 10, nogle der har erfaring med stedet og ved hvordan det er at være der? Glæder mig meget til ugen. Men ville lige vide lidt om hvordan der er. Hvad tid møder man i stalden om morgnen og hvad tid får man fri om aftenen?

Er også rimelig intresseret i at vide hvordan der er hos Stutteri Ask, da jeg skal derhen i ugen efter smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Praktik hos Helgstrand Dressage :-)
  • #1   19. feb 2013 jeg har hørt at de er meget strenge der smiley

  • #2   19. feb 2013 Jeg var i praktik deroppe tilbage i oktober. Og det var en vildt fed oplevelse. Det er utroligt hårdt, og man bliver meget træt, men når man kigger tilbage på det er det en kæmpe oplevelse. Altså vi mødte i stalden kl.7.00, hvorefter vi så fodre, gav halm og hø sammen med de ansatte og kl.8.00 havde vi så en halv times pause. Hvorefter resten af formiddagen så gik med at sadle op og af og putte heste til og fra skridtmaskine og sådan noget. Man havde så en times middagspause, hvorefter man så mødte i stalden igen. Om eftermiddagen sadle vi lige et par heste til op og ad, men ellers gik tiden mest med at rydde op, pudse hovedtøjerne og gøre rent i sadelrummet smiley

    Jeg synes de var rigtig søde deroppe, især Andreas og Marianne selv, de var virkelig total nede på jorden og spurgte indtil os og sådan. Beriderne og rytterne deroppe er også rigtig søde. Hestepasserne er også søde nok, nogle af dem kan dog godt virke lidt snobbede indimellem, men alle er gode til at hjæpe alle deroppe:)

    Du kan i hvertfald godt glæde dig, det er en virkelig fed uge!


  • #3   19. feb 2013 Og vi fik fri omkring kl.16.30, efter vi havde hjulpet med at fodre:)

  • #4   19. feb 2013 Tak for Info smiley

  • #5   19. feb 2013 Der er et lignende emne fra August sidste år, der finder du nok nogle svar på dine spørgsmål smiley

    Andreas er en fyr der er nede på jorden.

    Ved du hvad din praktik går ud på?

    Hvis ikke, skal du nok regne med at det kun bliver staldarbejde og se ham ride nogle heste. Husk ikke at sætte for høje forventinger, for ellers bliver du bare slemt skuffet. Men et godt tip er at være frisk, glad og smilende hele tiden! Det virkede utrolig godt for mig da jeg arbejde i forskellige stalde i England.

    Vær god til at hjælpe andre, gør dit arbejde godt og grundigt, brug din tid fornuftigt, så er jeg bestemt sikker på at Andreas vil vise dig stor taknemmelighed og hvad der ellers følger smiley


  • #6   19. feb 2013 Jeg var deroppe for nogle år tilbage, jeg var måske lige lovlig ung nok, tror jeg var 12-13 år.

    Jeg synes ikke om det dengang, men når jeg tænker tilbage på det nu, hvor jeg er 15 år, kunne jeg sagtens have taget lettere på det end dengang.

    Skulle møde kl 07.00 og havde fri kl 17-17.30 afhængig af hvornår vi var færdige.
    Vi havde to pauser om dagen, den ene på 30 minutter, og den anden på 1,5 time.
    Nogle morgener var der også møder (som vi var med til i stedet for pausen på 30 minutter) hvor vi så fik morgenmad til mødet.

    Folk var utrolig strenge, især de andre staldpiger. Jeg tror jeg vaskede omkring 30 heste hver dag, og vi taler om shampoo over hele kroppen osv, rullede omkring 20-30 bandager op hver dag, hentede heste der skulle til ridning, og tog heste tilbage i boksen, og fordi at hans ene stald var under ombygning dengang, havde han kun 2 stalde, den ene med alle hingstene og dem der koster en formue, og den anden hvor ''alle de andre'' stod i (det var i stævnebokse og der var MANGE) så derfor skulle jeg omkring 5-6 gange om dagen gå med en kæmpe stor trillebør med vand, frem og tilbage for at hente nyt vand og give hestene det (vandkopperne virkede ikke endnu) Men som sagt, hvis jeg tog derop nu, ville jeg nok synes det var en god oplevelse, og tage alt det grove i stiv arm. Den ene rytter deroppe som hedder Thomas, er utrolig sød og hjælpsom og det er Marianne også, så ikke så meget til Andreas, da han havde travlt med at ride og skulle til forskellige arrangementer.
    Håber du kunne bruge det.


  • #7   19. feb 2013 det er et super godt sted... det er MØG hårdt, men menneskerne er rigtig flinke. det er nogle lange dage, og tingene skal jo selvfølgelig være i orden, da det skal være det fineste af det fineste kunderne der oppe oplever, men andreas kommer ud i stalden om morgen og siger godmorgen, og sådan. nu var jeg opsadler for anna blomgren, og den ene af dagen, da den ene hest skulle skridtes af(vi plejede bare at trække dem rundt), sagde hun til mig, at jeg bare kunne sætte mig op på den..
    min dag begyndte kl 7 om morgen, og sluttede kl 18.30 om aften.


  • #8   19. feb 2013 Har en gammel rideveninde der har været der og hun var rigtig rigtig glad for det smiley

  • #9   19. feb 2013 Jeg var deroppe, og ja det er som signe&pixi siger, jeg syndes dog ikke det var det fedeste, syndes det bliver hurtigt kedeligt, sådan når man går og ruller bandager op, men som de andre siger er de utrolig søde deroppe, og måske kan du være heldig at få lov til at skridte af!
    -De taler også rigtig meget svensk og engelsk! smiley


  • #10   19. feb 2013 Lige mine ord Signe&Pixe&Amy&Mikado<3 og man bor også i et hyggeligt lille hus med et udemærkede køkken og en hyggelig stue og soveværelserne var super gode smiley

  • #11   19. feb 2013 Hvis det er i uge 10, så skal du huske på at der er hingstekåring i Herning i den uge, så hvis du skal være på stutteriet, så kommer der nok til at være lidt tomt i forholdt til normalt smiley

Kommentér på:
Praktik hos Helgstrand Dressage :-)

Annonce