{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.033 visninger | Oprettet:

Så fandt jeg den rigtige sadel {{forumTopicSubject}}

For lidt over 1 år siden vendte jeg tilbage til ridesporten, efter at have redet galopheste i mange år.
Første udfordring var at lære nedsidning igen. Med kyndig undervisning gik det dog ret nemt alligevel. Det var dog i en springsadel, da jeg ikke havde andet.

Nu er dyret begyndt at gå så godt, at LA-klasserne er inden for rækkevidde. Derfor vil jeg til at ride "rigtig" dressur og begyndte at lede en dressursadel.

Men det er sørme svært at ride i en dressursadel, når man ikke har redet i sådan en i over 10 år!
Alle sadlerne har jeg selvfølgelig først tjekket om, de lå ordentligt på dyret, og dernæst om jeg kunne ride ordentligt i dem. Den første følte jeg mig helt fastspændt i, og en anden skød mig ud af sadel, hver gang dyret tog et galopspring.

I dag tror jeg dog, at jeg har fundet den helt rigtige. Den lå godt på hesten og jeg red næsten lige så godt i den, som jeg normalt gør i min springsadel (resten skal nok komme med lidt mere øvelse). Sikke en dejlig ro, det gav smiley

Skønt når noget lykkedes !


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Etablere fiber stik 1.495 kr.
  • Lugning af ukrudt + diverse vedligehold i have 1.200 kr.
  • Fiks af eller ny spulehane under køkkenvask, afmontering af gammel opvaskemaskine og montering af ny opvaskemaskine. 3.000 kr.
  • Stoppet afløb - rensefjeder afprøvet 1.010 kr.
  • Udkradsning og omfugning omkring vinduer (udvendigt) 2.500 kr.
  • Ret skabe 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Så fandt jeg den rigtige sadel
Kommentér på:
Så fandt jeg den rigtige sadel

Annonce