{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
4.908 visninger | Oprettet:

Bid til hest, der åbner munden/rækker tunge? Baucher? Hestemund.dk? {{forumTopicSubject}}


Hej!
Nu har jeg efterhånden prøvet en masse forskellige bid på min hest, men jeg har nogle tilbagevendende problemer med hende.

Med mange bid åbner hun munden meget, og spænder op - hun spænder bare sådan hele kæben nærmest, og jeg har haft svært ved at finde et bid, som hun tør suge på i stedet for.
Nu har jeg i en periode redet med et tredelt HS bid, hvor kuglen er drejet 45 grader, men det er ikke en varig løsning, da hun har en masse "ekstra hud" eller hvad man skal kalde det inde i munden, og det bliver lidt irriteret af delingen på det bid. Dog har hun periodisk suget rigtigt fint med på det bid, og dét er lige præcis det, jeg mangler!

Hun har noget arvæv (som tandlægen fandt, meget gammelt - menes at være fra et stangbid, der har været rykket meget hårdt i smiley Men fra mange år før vi købe hende) - hun virker lidt følsom i det arvæv, og i den ene side går det sommetider lidt op - Jeg tænker derfor, at det kunne være godt med et bid, der ikke presser så hårdt på laderne? Jeg har overvejet et baucher?? erfaringer med dette??

Periodisk rækker hun også tunge - det kommer i forbindelse med spændinger, og jeg tror desværre ikke et bid kan gøre den store forskel her. Hun startede på det, da hun for et par år siden brækkede benet og stod skadet i 10 måneder - da jeg så skulle genoptræne begyndte hun at række tunge rigtigt slemt. Det holdt op igen, da jeg efter mange måneders intensive enetimer osv. havde fået redet hende godt igennem igen. Derefter har hun kun gjort det i meget pressede situationer, eller hvis hun har været stiv/øm.
Nu har hun så lige stået noget tid med en gaffelbåndsskade, og er begyndt at række tunge igen - det er allerede blevet bedre, men hun gør det dog stadig lige lovlig meget i forhold til, at der helst ikke skulle gå længe før hun skal på stævnebanerne igen..
Jeg fik anbefalet et bid med tungefrihed, men min tandlæge mener ikke, at der er plads til dette i hendes mund...

Vi har kontaktet "hestemund" og venter på svar derfra, er det nogle, der har erfaringer med hende? smiley

*OBS*!
Jeg er HELT klar over, at det med at åbne munden/række tunge skyldes spændinger, der skal løses gennem korrekt træning og ridning, men derfor vil jeg stadig gerne finde et bid, der er bedst muligt til præcis min hest, så hun kan slappe bedre af på det og suge med smiley

Kom gerne med alle jeres erfaringer her smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Bid til hest, der åbner munden/rækker tunge? Baucher? Hestemund.dk?
  • #1   26. aug 2013 Hvordan reagerer hun på bidløst?

  • #2   26. aug 2013 ofte gør hun også det, at hun bare krænger læberne i den ene side (der er altid venstre side, og det er altid til venstre tungen kommer ud også??)
    Lidt som på billedet, hvor tænderne egentligt er lukket nogenlunde sammen, men læberne er krænget fra hinanden. Og så savler hun altid EKSTREMT meget, men det gør hun lige fra hun får bidet på i stalden..
    (link fjernet)


  • #3   26. aug 2013
    Hendes videoer er ihvertfald super brugbare - og hun har også skrevet et indlæg om netop tungerækning :o). Ved ikke om du har læst det.

    Ang. tungefrihed så kommer de i forskellige grader hvis man fx kigger på myler - de med størst, har de færreste plads til, men de fås noget mindre.

    Et baucher giver mere ro fordi det er med ophæng, ligesom fx et Rocking S Snaffle. Hvis det skulle give endnu mere ro skulle det være to delt.

    Har du prøvet med forskellige tykkelser, et to delt, udelt, full cheek mm. ?


  • #4   26. aug 2013 Min underviser red hende med hackamore på et tidspunkt, og der åbnede hun også munden, når hun blev spændt, og hun rakte tunge et par gange.. Det var i en dårlig periode, men stadig smiley Hun savler også meget med hackamore på... Og kan ikke rides ordentligt med bidløs smiley Hvilket hun heller ikke skal, da hun er konkurrencehest...

  • #5   26. aug 2013
    Krikken:
    Ja, men hun har meget lidt plads i munden...

    Jeg har prøvet forskellige tykkelser, alm. todelt, alm. tredelt, HS dynamic, HS turnado (todelt, drejet 45 grader og med belægning), det HS hun går med nu osv...


  • #6   26. aug 2013
    Men ikke udelt? Det ville jeg evt. begive mig ud i - eller et med ophæng alla baucher eller Rockin S snaffle :o)

    Ang. tungefrihed så har de her; (link fjernet) ikke meget, går man videre til "level 3 " er der mere.


  • #7   26. aug 2013 Altså der er jo andet end hackamore, man kan bruge - hackamore er alligevel ikke egnet til dressurridning. smiley

    Men det var heller ikke fordi, at du skal ride med den permanent. Men jeg red engang en hest, der havde lidt samme problem som din, med at den havde spændinger, og reagerede på det ved at række tunge og åbne munden. Til sidst opgav vi at finde et bid til den, og begyndte i stedet at ride den bidløst. Efter et par måneder i bidløst - og hesten var blevet løsnet op i kæberne - prøvede vi med bid igen. Og så var problemet egentlig mere eller mindre væk. smiley
    Da hun skulle have biddet i igen, startede vi helt fra starten, som om den aldrig havde haft bid i før. Det hjalp virkelig. smiley


  • #8   26. aug 2013 Hvis hun åbner munden og tækker tunge er det jo fordi hun ikke trives med bid.. Mange heste har også et forstort bid, hva med bidløs ridning?

  • #9   26. aug 2013 Har du prøvet et Ky Rotary bid?

    De er super til heste med problemer i den afdeling, specielt hvis den har lidt bøvl med arvæv osv.


  • #12   26. aug 2013
    (link fjernet)

    Tre bid til 300 kr inkl. fragt tur/retur i fem dage :o)


  • #14   26. aug 2013 Hoppedullen - Måske fordi nogle hestemennesker tænker mere på hestens velbefindende, end diverse konkurrencer - det siger vel lidt sig selv, ikke?. smiley

  • #16   26. aug 2013 CTS, så du mener altså at alle der rider konkurrence og dermed putter bid i munden på deres hest IKKe tænker på ders velbefindende?

  • #18   26. aug 2013 Min hest går også med åben mund hele tiden på grund af overbid. Jeg rider med et tre delt plastik muffebid og for løs tøjle det meste af tiden, så det er ikke så slemt.
    Har dog prøvet med et to delt og tre delt jern bid hvor hun slet ikke kunne styres. smiley


  • #19   26. aug 2013 Team Miracle - Haha nej, det mener jeg ikke, og det har jeg heller ikke skrevet nogen steder. smiley Pas på med overfortolkningerne - prøv i stedet at læse hvad jeg skriver, istedet for at digte videre selv. Det gavner ikke nogen af os. smiley

    Hoppedullen . Det du skriver, har jo intet med det jeg skriver, at gøre. smiley Du spørger hvorfor folk nævner bidløs - og det svarer jeg dig så på. Jeg ved ikke, hvad det er du prøver at svare på. smiley Men for nu alligevel at svare på det du skriver - nej, man kan ikke sige, at hun nok var gået over til det. Hvis man skulle gå ud fra det, var der jo ingen grund til overhovedet at nævne nogle forslag her, for det ville hun jo have prøvet, ikke? smiley Så nej, det giver ingen mening det du skriver.


  • #21   26. aug 2013 Kan klart anbefale et Myler bid.

    Jeg havde de samme problemer da jeg fik Saxo. Han rakte stor artet tunge. Så fik jeg et Myler MB33 med stor tungefrihed og hooks og har aldrig haft en bedre hest.
    Jeg starter dressurstævner på distriktplan og han fungere super godt. Dette bid er GODKENDT til dressur.

    Han rækker KUN tunge hvis han har spændinger i kroppen og så kan man knap nok se det. Det er kun spidsen der er ude i meget korte momenter.

    Et Myler bid er tyndt og ligger utrolig godt i munden på hesten. Jeg ville klart anbefale dig at prøve sådan et bid.


  • #22   26. aug 2013 Hoppedullen - Øh what? Jeg svarer KUN på det du selv skriver, ikke? smiley Så skal du jo lade være med at bringe det på bane, kan man sige. Så nej, jeg går ikke udenfor rækkevidde, men jeg har vel lov til at svare på det du skriver?
    Stiller større problemer end hvad der skrives? Den formulering forstår jeg vidst ikke lige?


  • #24   26. aug 2013
    Min hest kan sagtens gå med bid, det er spændinger i kroppen, der giver de værste problemer, når hun er løsgjort og velredet rækker hun ikke tunge og åbner ikke munden så meget (og det hun gør tror jeg er fordi, der kommer for stor belastning på laderne - hvilket er derfor jeg overvejer baucher?)

    Bidløs er ikke en mulighed folkens, det er en konkurrencehest vi har her smiley Jeg HAR forsøgt med bidløs for at se om hun kan gå på det, men det har ingen virkning, og hun arbejder ikke korrekt på bidløs..

    Hoppedullen:
    Hvad er Rambo trense? smiley Hun går med hannoverransk, og kan ikke gå med almindeligt næsebånd, da hun så bider sig selv i kinderne smiley

    Team miracle:
    Nej har aldrig hørt om det??? smiley Hvor finder man sådan et...

    BTW. alle bid skal være godkendt til dressurstævner, ellers kan det ikke være en løsning smiley



  • #26   26. aug 2013 Hvis du er bekendt med at hesten har arvæv der er følsomt - efter en meget gammel uhensigtsmæssig brug af stangbid, så tænker jeg jo lidt - at din hest ikke kun har arvæv der gør avs, men også en erfaring/traume med bid der gør ondt. Så at den SKAL vænnes til bid igen fordi du har valgt at den skal være konkurrencehest er da lidt bekymrende. Så er det ikke den fysiske del du skal arbejde med, men sandelig også den psykiske. Jeg tror din hest prøver at fortælle dig noget ved at have den adfærd....

  • #27   26. aug 2013 CTS Hvad har jeg overfortolket?

    Jeg stiller dig et åbent spørgsmål idet jeg ud fra det du skriver ikke kan se andet end en hentydning i den retning. Og i det "svar" du lige skrev gav du jo heller ikke en forklaring der modsagde det?


  • #28   26. aug 2013 Hvad med næsebåndet har i prøvet at skifte det?

  • #29   26. aug 2013 Cowgirls:

    Det er jeg udmærket klar over, derfor arbejder jeg hver dag rigtigt hårdt på, at hun skal få tillid til min hånd, og lære at der ikke sker noget ved, at hun lægger sig på bidet.
    Den har altid været konkurrencehest, og den har gået med bid hele dens lange liv - du får det til at lyde som om den er dybt traumatiseret, sådan forholdet det sig ikke, men når den kommer ud af træning og ikke bliver arbejdet med, og musklerne derfor bliver stive og spændte - så viser spændingerne sig via dens arbejde med bidet.
    Jeg har INTET belæg for, at arvævet gør ondt, det er 100 % min egen teori, og tandlæge + dyrlæge mener ikke, at der er problem i at ride den på de bid, som jeg indtil nu har haft på den. smiley

    Den udviser samme adfærd på bidløs trense og hackamore - når den har spændinger åbner den også munden og rækker tunge osv. med det på smiley


  • #30   26. aug 2013
    Team grafik:

    Hun må ikke gå på alm. næsebånd, da hun så bider sig selv i kinderne (også selvom det er løst)

    Hannoverransk er den bedste løsning for denne hest, og det den befinder sig bedst med smiley


  • #31   26. aug 2013 Den minder lidt om vores, vores udtrykte dog ikke så voldsom en adfærd

    Vi red ham udelukkende bidløst i en overgang, fordi han var vant til hiv og trækridning, som selvfølgelig giver en smule angst for bidet. Han nægtede at suge på det, knækkede sammen i hele nakken og spændte op, lige så snart man satte sig op.

    Men efter at have redet bidløst et par mdr. hvor han lærte at søge frem til hånden, smed vi bid + kapsun på ham, og red med det - primært på kapsunen. Efterfølgende kunne vi så stille og roligt bruge bidet mere og mere, og i dag er der ingen problemer.
    Det tog nok omkring 4 mdr, så det er ikke det helt vilde, i forhold til at han var blevet redet.. Mindre kønt, hvis man skal være diplomatisk, i 4 år.

    Han går nu med et Myler level 3 tungefrihedsbid. Et blidt bid, som ligger godt og stabilt smiley


  • #32   26. aug 2013
    Jeg har ikke mulighed for at ride denne hest bidløst, heller ikke for en kortere periode smiley Ellers mange tak for dit svar.


  • #33   26. aug 2013 TS: Når du skriver at den virker øm og at det af og til går op ( og så gør det ondt ) - kan jeg kun reagere ud fra det smiley Og som du beskriver adfæren, så synes jeg det virker som et traume - stort eller lille det skal der i hvert fald gøres noget ved. smiley så det er godt du er i gang. Og jeg kan tilslutte mig genoptræning som Sascha beskriver det - det kan måske endda forkorte genoptræning/tilvænning ? smiley

  • #34   26. aug 2013 Hvad med næsebåndet har i prøvet at skifte det?

  • #35   26. aug 2013 Hov ved ikke hvorfor den sendte den besked igen?
    Var netop det hannoveranske jeg ville have foreslået, min den ene araber har nemlig et lignede problem og der har næsebåndsskift hjulpet


  • #36   26. aug 2013
    Ingen bidløs ridning på denne hest, men vi forsøger at få fat i hestemund.dk, der forhåbentligt kan finde et godt bid til hende smiley


  • #37   26. aug 2013 Rikke - Jeg har ikke foreslået, at det skulle være permanent, som jeg også skrev. Det skulle kun være periodisk. smiley At hesten så ikke kan gå bidløst, er jo en anden snak, og helt fair. smiley

    Team Miracle - Læs igen hvad jeg skrev. Jeg skriver IKKE, at alle der rider konkurrence og rider med bid, ikke tænker på hestens velbefindende. Derfor er det også en overfortolkning af det jeg skriver, at tro det. Det du skriver, er lige så meget en konstatering af hvad jeg mener, som det er et spørgsmål. Du ser en hentydning, der ikke er der - ergo er det jo dig, der overfortolker/fejlfortolker. Jo, jeg tror da vidst, at jeg har givet en forklaring, der modsagde det, hvis du da vil læse hvad jeg skriver. smiley Jeg skriver "nej, det mener jeg ikke" - er det svært at læse og forstå? smiley

    Hoppedullen - Igen, jeg svarer KUN på det du skriver, intet andet - men vær da sød at vise, hvor jeg IKKE gør det? Kunne da være sjovt at se, hvis du kan finde det. At du ikke kan/vil læse/forstå hvad jeg skriver, er så en anden sag. Hvis det er forkert at svare på det du skriver - så undskyld. Men det har jeg nu engang ret til, uden at du bliver tvær. smiley men det er sgu aldrig sjovt at blive modargumentere, det kan jeg godt se.


  • #39   26. aug 2013 Ja du skriver "Fordi man plejer at svare på det tråden handler om...ellers havde hun nok gået over til det skulle du se!" - som i sig selv ikke har meget med det jeg skrev at gøre - hvilket jeg skrev. Og så skrev jeg, at din sidste sætning heller ikke kan bruges, da man jo ikke kan gå ud fra, at hun havde prøvet det/gået over til det - i så fald, kan man ikke komme med nogen forslag, for så skulle man gå ud fra, at det havde hun allerede prøvet. Ergo - jeg svarer kun på det du selv skriver.

  • #40   26. aug 2013 Hvis det ikke er biddet alene der er problemet, tænker jeg ikke det vil gøre den store forskel med et nyt bid, medmindre det du rider med nu, passer helt ad helvedes til selvfølgelig. Et bid der passer er selvfølgelig bedre end et der ikke gør. Det lyder som en super idé at få hende fra Hestemund ud.
    Rækker hun også tunge og åbner munden for løse tøjler? Det er jo også en måde hvorpå hesten kan sige fra over for en hård hånd, og lige på det billede du har lagt ind her, tænker jeg jo ikke det er så mærkeligt at hun åbner munden. Men det kan selvfølgelig være et tilfælde eller et dårligt moment, det er ingen beskyldning, men bare for at nævne andre muligheder end lige biddet smiley

    Må man spørge hvorfor du afviser bidløst helt? I en periode kunne det måske være en god idé at gøre som Sascha Johansen fortæller om, for at vænne hende af med hvad der måske bare er en dårlig vane hun skal glemme smiley Tænk hvis det bare lige er løsningen, så ville det da være ærgeligt at gå glip af. 4 måneder er vel ikke længe at tage ud til lidt bidløs ridning, hvis alternativet er en hest du ALDRIG kommer til at kunne ride seriøs konkurrence på, på grund af det med hendes mund(worst case scenario, men ikke helt usandsynligt).

    Endnu værre, men stadig muligt, ville det jo være hvis arvævet altid vil gøre ondt. Så er det altså lige meget hvor høje dine ambitioner er, hvis det gør ondt på hende, må du droppe det, men det er du sikkert også godt selv klar over. Få heste KAN bare ikke gå med bid, for eksempel på grund af gamle skader i munden.
    Det er forhåbenligt ikke tilfældet og bliver højst sandsynligt ikke nødvendigt, men det kan nok heller ikke udelukkes helt.

    Held og lykke med det! smiley


  • #41   27. aug 2013
    Mint:

    Ved ikke om du synes jeg har voldsomt fat i hende på billedet, men som du kan se er min venstre hånd længere tilbage på billedet end den højre, hvilket kan tyde på, at jeg er ved at korrigere fra venstre tøjle. Derudover synes jeg egentligt billedet viser en fin lav hånd smiley Men hun åbner selvfølgelig munden mere, når jeg lægger pres i tøjlen som f.x. på billedet her - hvilket jeg har en idé om er fordi bidet jo så presser på det arvæv, jeg har omtalt her i tråden smiley Derfor vil jeg forsøge at finde et bid, der kan tage presset lidt væk fra laderne. Jeg kan her tilføje, at der har været 2 forskellige (meget dygtige!) beridere på hende, og hun har haft samme mønster med dem - tunge eller åben mund, når hun er spændt. smiley

    Jeg afviser bidløst fordi hesten ikke arbejder optimalt på en bidløs trense, og det er meget vigtigt, at den bliver holdt i gang (ordre fra dyrlægen efter skader)
    - Når den ikke arbejder korrekt vil spændingerne i hesten blive værre, og dermed vil det ikke hjælpe min situation smiley Derimod rider jeg hesten grundigt igennem hver dag i dressuren, for at få løsnet op i musklerne osv. og træne tilliden i hånden.

    Når den er redet igennem åbner den ikke munden ved pres - kun når den er spændt smiley
    Det er således også værst under opvarmningen, og bliver bedre i løbet af ridningen.

    I forhold til mine ambitioner med hesten, så passer de heldigvis rigtigt fint sammen med hestens evner og kapacitet samt arbejdslyst. For denne hest er mine ambitioner bare at få nogle gode la'er på hende, og jeg har allerede haft startet min første la1 og la2 på hende uden de store problemer med munden/tungen - dog var hun i det ene program meget spændt, og lidt for frisk i galoppen, så da jeg skulle lave overgang til trav var jeg nødt til at give meget tydelige hjælpere, og så kom tungen ud et splitsekund, udover dette var der hverken tunge eller åben mund i de to programmer - der er altså et helt tydeligt mønster, der viser, at spændinger er årsagen til problemerne her. Dog tror jeg også, at arvævet har en betydning, så jeg tænker umiddelbart at den bedste løsning er en blanding af massere af træning, hvorved hun får tillid til min hånd, og går mere og mere afslappet og tilpas på biddet, samtidig med at finde et bid, der måske kan lette presset lidt fra laderne smiley

    Jeg har stået i denne situation før, da hun for et par år siden brækkede benet - i hele genoptræningsperioden og flere måneder ind i den rigtige ridning var hun rigtigt slem med mund/tunge, men det løste sig så snart hesten blev løsnet ordentligt op via ridningen.
    Nu har hun så stået med en gaffelbåndsskade efter et styrt, og jeg regner da bestemt med, at vi kan løse problemet endnu engang smiley



  • #42   28. aug 2013 Er det er HS tredelt med kugle du har forsøgt?

    Jeg selv rider med et HS dynamic 3delt muffebid, anatomisk bygget, ingen kugle eller noget - det er den eneste Jasmin fungerer på:)


  • #44   29. aug 2013 Hmm... jeg kommer til at tænke på om du har overvejet at få tjekket hestens muskulatur.. få en massør ud ? På mig lyder det til, at det mere er spændingerne i kroppen, som er problemet, især ud fra at du skriver, at det mere eller mindre forsvinder efter opvarmning og når den er gennemredet - altså varm i musklerne, og at du ikke kan finde et bid der virker. For det er meget almindeligt at muskelproblemer/spændinger som regel kun ses i opvarmningen, mens musklerne er kolde. (Det er i opvarmningen man skal være særligt opmærksom på forandringer og ændret adfærd) Når de så er varme og blodet strømmer igennem dem, forsvinder det. Tænker også i forhold til at du siger, at det især var slemt efter det brækkede ben - der har genoptræningen måske været hård for de muskler der ikke har været brugt, mens den har stået stille (som jeg regner med den har?). Nogle gange kommer disse ømheder og spændinger til udtryk på en helt anden måde end man lige skulle tro. Min mor er eksamineret hestemassør og har flere gange oplevet lignende situationer. Indimellem skal der ikke så meget til, (anderledes træning, skader, aflastning fra skader, anderledes belastning osv) før der opstår spændinger og de kan "ophobe" sig i kroppen og forsvinder ikke bare lige.
    Hvis det var mig, ville jeg forsøge mig med en dygtig hestemassør... Det skader ihvertfald ingenting plus at denne vil kunne fortælle OM det er muskulært eller om du evt skal have kiroprator ud.
    smiley


  • #45   2. sep 2013 Hesten er tjekket og behandlet med både kiropraktor og massør efter de forskellige skader af præcis den årsag smiley
    Men tak for svaret.


Kommentér på:
Bid til hest, der åbner munden/rækker tunge? Baucher? Hestemund.dk?

Annonce