{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.884 visninger | Oprettet:

Frieser navne {{forumTopicSubject}}

Hej alle

Jeg ville gerne vide om det er rigtigt at man kun kan bruge et "frieser" navn 1 gang pr årgang?? Det er faktisk lidt svært at forklare!!!.

Men jeg kan da bruge min egen som eks. altså han hedder Jelmer og er en årgang 2003, så er det jeg mener om der kan være andre som hedder det samme i denne årgang??

Jeg har nemlig hørt at det kan man IKKE eller så skal den hedde noget andet også eks. stutteri navn eller noget andet.

Har jeg forstået det rigtigt??

Ved godt at der er bestemte bogstaver hvert år.

Mvh.Dorthe.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Et simpelt vandhane armatur skift i køkken 500 kr.
  • Elektriker 1.200 kr.
  • Montering af induktionskogeplade 500 kr.
  • Hjælp til at ligge gulv og samle køkken 205 kr.
  • Opsætning af pendel lampe i loft 700 kr.
  • Nedtagning og opsætning af gardiner - to lameller og en rullegardin 900 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Frieser navne
  • #1   6. jun 2007 Jeg er godt klar over at der måske er 20 heste der hedder Jelmer i årgang 2003? men om der er andre som kun hedder Jelmer uden noget andet stutteri navn eller bogstav elle andet? Det var det jeg mente.

    Blev nemlig engang kontaktet af en Frieser ejer der havde en Frieser af samme årgang som min med samme navn dog et bogstav bagved.. og hun fortalte mig nemlig at man ikke kunne have samme navn i samme årgang uden der var stutteri navn eller andet bagved??.

    Og den hest Martina har fundet hedder jo også stutteri navnet bagefter, så den hedder ikke kun Jelmer??.

    Mvh.Dorthe.


  • #2   6. jun 2007 Hmm det ved jeg ikke.. Ved kun at der er nogle bestemte bogstaver hvert år..

  • #3   5. aug 2007 Hej,
    Jeg blender mig lig ind.
    Hvis du melder din føl til Fps i Holland få den en registreringsnr. . Hver tilmeldt hest få sin egen reg. nr. Så hvis du har 2 Jelmer er det 2 forskellig reg. nr. 1 til hver.På denne måde kan det være lige meget om du har 2 Jelmer for hver hest har sit egen Reg. nr.
    (Håber du kan finde ud af hvad jeg har skrevet) Og måske har du allerede fundet ud af.
    Hilsen
    Rebecca


  • #4   5. aug 2007 Hej Rebecca

    Tak for dit svar.. så det vil sige at der sagtens kan være flere heste registreret med samme navn i samme årgang fordi de jo har hver deres reg.nr... så det er som alle andre forbund.. Det har da været noget "pladder" hende den anden så sagde?. Tænkte bare at jeg ville prøve at undersøge det?..det kunne jo godt være rigtigt?, for Frieser forbundet har jo flere "anderledes" regler...hehe

    Tak for svaret.

    Dorthe


Kommentér på:
Frieser navne

Annonce