540 visninger
|
Oprettet:
Laang filtret man . Skal den klippes? {{forumTopicSubject}}
Min 2 årige hingste basse har en enorm hår pragt allerede .. det er helt vildt! og jeg synes den er ret nusset og "spaltet" forneden i det hele tynde .. og det filtre simpelthen helt vildt ( ved godt det er uundgåeligt når han går i løgdrigt) og reder den også hver dag og kommer show-shine i.
Men skal jeg evt. klipper et god stykke af spidserne?
(har tidligere flettes den, men så knaver de andre i dem, hvilket ikke er særlig kønt - men små totter der stritter hehe)
apr 2007
Følger: 57 Følgere: 65 Heste: 4 Emner: 17 Svar: 492
Mht showshine tror jeg ikke lige at det er så sundt at bruge det så tit.
Det er jo mest til konkurrence og fremvisning, bare for at hjælpe dig. Kender en der har en hest der døjer med eksem efter overforbrug af showshine.
Det skal dog siges at det ikke er hende selv der har brugt det.
feb 2008
Følger: 27 Følgere: 31 Heste: 4 Emner: 260 Svar: 2.358
apr 2006
Følger: 63 Følgere: 89 Heste: 1 Emner: 88 Svar: 3.482
aug 2008
Følger: 48 Følgere: 50 Heste: 2 Emner: 63 Svar: 374
Som jeg skrev fletter jeg den ikke mere, da de andre heste bider i fletningerne så han får små grimme korte totter
Men tak for svarene, trorj eg klipper spidserne en lille smule, og så ellers prøve at finde noget balsams lignende noget at komme i istedet, det kan vel købes et sted?
mar 2006
Følger: 50 Følgere: 53 Heste: 17 Emner: 357 Svar: 4.804
dec 2003
Følger: 79 Følgere: 77 Heste: 4 Emner: 18 Svar: 417
Kig evt. www.riain.dk der er masser af billeder af både Riain og Luke med fletninger
Hilsen Helle
Laang filtret man . Skal den klippes?
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside