{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.975 visninger | Oprettet:

Bruger schenklerne rigtigt {{forumTopicSubject}}

Det er helt helt fjollet jeg spørger om dette, schenklerne er jo en af de helt grundlæggende hjælpere rytteren har, og det er aburd og irrterende at glemme ens undervisning og andre råd, man har fået af vide før, men altså jeg vil gerne vide hvor indvendig og udvendig schenkler sidder og hvordan schenklerne bruges bedst muligt. Det er tvivlsomt at det sidste spørgsmål kan uddybes til fulde, men det er hundrede år siden jeg har fået undervisning og skal nu sandsynligvis igang med det igen, så jeg vil bare gerne lige have styr på den! smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Siemens opvaskemaskinen e15 800 kr.
  • Tørretumbler ned fra 1. sal 500 kr.
  • Fejl på opvaskemaskine 700 kr.
  • Tage opvaskemaskine på losepladsen 500 kr.
  • Dame cykel 250 kr.
  • udskift af cykelkæde og tandhjul da kæden ikke kan strammes og falder af 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Bruger schenklerne rigtigt
  • #1   29. aug 2009 Altså jeg tror når din underviser siger indvendige og udvendige, er det ikke et sted på dine ben, men den schenkel der vender ind mod din underviser er den indvendige og schenkelen der er på den anden sige af hesten er den udvendige (:

  • #5   31. aug 2009 Sara-Maria R : Udvendige schenkel ligger ved eller lidt bag gjorden alt efter øvelsen og træningsmetode ??
    Mener du ikke foran og ikke bag med udvendige schenkel ??
    - Ellers har jeg da min egen metode ..


Kommentér på:
Bruger schenklerne rigtigt

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce