{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.186 visninger | Oprettet:

Anbefal energifoder {{forumTopicSubject}}

Da jeg gerne køber 10 forskellige slags mærker til alle mine heste, vil jeg høre jer hvad i vil anbefale til en af mine ponyer, hvis i vil se ham hedder han Vrinsk og er self på profilen

Hurtige facts: Vrinsk, 6 år, kat. 3, halvkraftig type, springpony. Købt som problempony, som bukkede, stejlede, bed og smed af, i løbet af en uge har han vendt sig 100 % og er nu en lille nuttet sag, før kunne han ikke lide børn men nu må stort set alle børn ride ham.

Han er lidt kraftig, da han ikke er blevet redet 2½ måned af forskellige årsager. På en uge har han smidt 5-10 cm., det meste dog på folden. Han er glad og aktiv, leget hele dagen på folden og de tager et par ordentlige ture ham og de andre heste. Han må helst ikke få havdre, for hvis han får for meget energi lidt ala når man spiser en marsbar "brænder han over" og bliver negativ i stedet for at bruge den ekstra energi på at arbejde.

Pt. får han

3 håndfulde Eggersmann Früchtmix http://www.eggersmann.dk/index.php?pageID=432&WPID=68
2 håndfulde Salinekorn (poppet majs overtrukket med melasse, de er mest fordi han elsker dem)
Hø i boksen
Alt det foldhø han kan spise
Fra næste uge af skal han også have olie

Er der nogle produkter i kan anbefale? Han er i let arbejde nu, men skal langsomt i topform og bruges til springstævner, helst på b-niveau =)


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af kattehegn 3.500 kr.
  • Samling af 2 firrumsreoler fra Ikea 550 kr.
  • Klargøring af drivhus 1.110 kr.
  • GRAV 4 Kirsebærlaurbær op og tag dem med 600 kr.
  • Fastmontering af opvaskemaskine + front 1.000 kr.
  • Hovedrengøring af lejlighed 2.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Anbefal energifoder
Kommentér på:
Anbefal energifoder

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce