{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
476 visninger | Oprettet:

''Disco-life'' billeder {{forumTopicSubject}}

Jeg er så småt begyndt at tage billeder til fester (gymnasiefester, 18 års osv.) og søger erfaring inden for temaet. Lige nuhar jeg lagt nogle af de billeder ud jeg synes skiller sig særligt ud, og vil gerne hører jeres meninger og evt. råd om hvad jeg kan gøre bedre. Jeg har kaldt ''serien'' for 'Disco-life'. smiley

http://images.hestegalleri.dk/uploads_alb_large_wm/5748909_l.jpg
http://images.hestegalleri.dk/uploads_alb_large_wm/5748912_l.jpg
http://images.hestegalleri.dk/uploads_alb_large_wm/5748913_l.jpg
http://images.hestegalleri.dk/uploads_alb_large_wm/5748914_l.jpg
http://images.hestegalleri.dk/uploads_alb_large_wm/5748916_l.jpg
http://images.hestegalleri.dk/uploads_alb_large_wm/5748919_l.jpg
http://images.hestegalleri.dk/uploads_alb_large_wm/5748921_l.jpg
http://images.hestegalleri.dk/uploads_alb_large_wm/5748926_l.jpg (lige én der falder lidt ud, men det er faktisk taget til en fest).

I må meget gerne udvælge jeres favoritter, eller bare sige hvilke jeg bør fjerne, da jeg gerne vil sortere ud i billederne, men ikke ved hvilke.

OBS!
De fleste af billederne er taget uden blitz for at få lyseffekterne med og for at skabe drammatik og discostemning, og frem for alt for at få det kunstneriske frem på billederne i form af farvespil og silhuetter smiley ISOen er meget lav, da jeg gerne ville undgå så meget støj som muligt (uha, jeg kan bare ikke huske om det er høj eller lav ISO der mindsker støj på mørke fotos)


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  ''Disco-life'' billeder
  • #1   30. jan 2011 Mange tak smiley Ja det første billede er også min favorit i 'fest-temaet'. Desværre var det en engangsforteelse. Jeg fik hjælp af en anden fotoveninde der var til stede og jeg kan desværre ikke huske hvad jeg indstillede kameraet på og har lige siden prøvet at finde den samme indstilling frem, uden held, så jeg forsøgte mig på andre områder (med silhuetter og lys) smiley
    - Og ja, det mente jeg nok. Kunne bare ikke huske det smiley


  • #2   30. jan 2011 Ja, meget mørk scene smiley
    - Men når man er til fest og man skal fange de rigtige øjeblikke (fx et lidenskabeligt kys mellem to fulde teenagere med en skide skøn lyseefekt ;b) kan man simpelthen ikke nå at få den rette eksponering, og så må redigeringsprogrammet trække resten.


  • #3   30. jan 2011 Det er nogle rigtig flotte billeder, men du skal også bare tænke på, at folk vil gerne se hvem der er på billederne smiley
    Det er en fed effekt med silhuetten, men kun hvis der også er billeder, hvor man kan se menneskerne smiley
    Keep up the good work!


  • #4   31. jan 2011 Kan jeg da smiley

    Billede 1
    - ISO: 200
    - Blænde: f/3.5
    - Lukkertid: 1/10 sek
    - Brændvide: 18 mm

    Billede 2
    - ISO: 1600
    - Blænde: f/4.5
    - Lukkertid: 1/60 sek
    - Brændvide: 42 mm

    Billede 3
    - ISO: 1600
    - Blænde: f/4
    - Lukkertid: 1/60 sek
    - Brændvide: 28 mm

    Billede 4
    - ISO: 1600
    - Blænde: f/4.5
    - Lukkertid: 1/60 sek
    - Brændvide: 38

    Billede 5
    - ISO: 1600
    - Blænde: f/3.5
    - Lukkertid: 1/60 sek
    - Brændvide: 18 mm

    Billede 6
    - ISO: 1600
    - Blænde: f/3.5
    - Lukkertid: 1/50 sek
    - Brændvide: 18 mm

    Billede 7
    - ISO: 1600
    - Blænde: f/8
    - Lukkertid: 1/50 sek
    - Brændvide: 25 mm

    Billede 8
    - ISO: 900
    - Blænde: f/4.2
    - Lukkertid: 1/30 sek
    - Brændvide: 26 mm

    OBS!
    Jeg er nu ret så sikker på at jeg satte mit kamera på ISO-100 så jeg ved ikke lige hvorfor computeren siger 1600, men ja det kan have noget at gøre med at hjulet oppe på kameraet var sat på P, S, A & M.


  • #5   31. jan 2011 Ja, bare rolig, jeg har rigelig billeder hvor man kan se folk. Det er klart at de gerne vil se sig selv, men de billeder er nok mere personlige, og for den sags skyld ikke særlig specielle, så derfor har jeg lagt sihuetbillederne ud, både fordi de stadig er anonyme men også fordi at de, som nævnt er mere kunstneriske smiley

  • #6   31. jan 2011 Rigtig gode! smiley

  • #7   31. jan 2011 Wauw, hvordan kan du fryse billederne så godt med så lav ISO? ö Syntes de alle sammen er gode, men flotte farve og interessante motiver, dog siger nr. 6 mig ikke så meget (-: Men ellers er de supergode!

  • #8   31. jan 2011 Det er rigtig gode. Kan bedst lide de første billeder.

    Jeg har et program der hedder PhotoME, jeg kan ikke huske hvor jeg fik det fra, men jeg mener det er gratis. Man kan åbne billedet i det program og så se nærmest alt om billedet. Alle instillinger og hvilket kamera der er brugt. Også hvis kameraet har stået på auto.
    Utrolig genialt program.


  • #9   31. jan 2011 Jeg synes at de 4 første er super fede!!!

    Hvilket kamera er der brugt?

    Du burde også kunne se hviket program, du har brugt på kameraet, når du kigger under egenskaber på et billede.

    (",)


  • #10   31. jan 2011 Mange tak smiley Jeg har brugt mit Nikon D60 og mht program. Hmm tjaa, jeg ved ikke om jeg kan finde det, men jeg ved at jeg har brugt S & A mest, hvis det var dét du mente :;-)

  • #11   31. jan 2011 Hold da op jeg havde ikke regnet med at D60 kunne klare den høje ISO så godt! På mit D40, der er forgænger for D60, er det umuligt at få et ordentligt resuletat med ISO 1600 ;o)

    (",)


  • #12   31. jan 2011 Hmm det er egentlig også hvad min computer siger: at billederne blev taget på 1600, men jeg er nu selv ret sikker på at jeg havde en lav ISO. Men hvad pokker smiley

  • #13   15. feb 2011 Jeg synes nummer 2,3 og 7 er helt fantastiske.. De andre er også gode, men bliver for kedelige og "almindelige" i forhold til de tre andre der i mine øjn er vildt gode! smiley

Kommentér på:
''Disco-life'' billeder

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce