{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
388 visninger | Oprettet:

Brugsprøve {{forumTopicSubject}}

Hej,

Jeg går lidt og overvejer om jeg skal sende Chassie til brugsprøve til efteråret efter hun er blevet kåret..

Jeg kunne godt tænke mig at høre om der er nogen der har erfaring med brugsprøver, eller andre der også har tænkt at deres unghest skal det samme?

(Chassie skal kåret i DOA) - Evt. nogen der ved hvor det foregår (hos hvem)

Mvh Celina og Chassie smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Removal of mattress and Bed frame - already dismantled. 700 kr.
  • Ophæng af: gardinskinner, 2 x tv, væghængt vasketøjs-kasse 1.500 kr.
  • Opsætning af loftslamper 600 kr.
  • Samling af møbler 1.200 kr.
  • Udendørs lampe re-montering 800 kr.
  • Murer arbejde 3.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Brugsprøve
  • #1   4. apr 2011 * Chassie skal kåreS i DOA - skulle der stå smiley

  • #2   4. apr 2011 Hvis du skal have den til Brugsprøve, så er der indsyning d. 11/9. sted kommer nok senere på DOA hjemmeside. Så har de hesten i 1 mdr, hvor de så rider hesten og vurdere hesten. Den skal kunne longeres og gå med hovedtøj. På prøvedagen vil der være den som har haft med hesten at gøre hele perioden, som starter med at løsspringe hesten hvor den så bliver vurderet, derefter skal den rides af den hvor den har været, samt der kommer en testrytter som skal bedømme og give karaktere for hesten. Efter alt dette vil den få karaktere, også får den sin bedømmelse. Jeg har haft en med i 2009, som bestod prøven.

  • #4   4. apr 2011 Er kommet ind i unghestegruppen nu smiley - og tak smiley

    Irene W - Tak for svaret, jeg kunne godt finde på det, men det kommer meget an på hvordan hun udvikler sig her hen over sommeren, for hun mangler en del fylde endnu synes jeg.. Men det kan jo nå at komme endnu smiley


Kommentér på:
Brugsprøve

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce