{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
866 visninger | Oprettet:

At klippe manen ned {{forumTopicSubject}}

Hej Fjordhestemennesker..

Jeg står i et kæmpe dilemma(Synes jeg selv).. Og har virkelig brug for jeres hjælp til at komme frem til den rigtige løsning.
Freja, min fjordhoppe på 6 år, gnubber sin man.
Hendes man er ca. en håndsbredde ved buens toppunkt. Men derudover er den meget bred, altså, vipper ud til siden - (ikke sådan det ser grimt ud, og det ligner den er ved at vælte).
Sidste år gnubbede hun også, og der blev den så grim at jeg klippede den hest ned, bare en enkelt gang, og lod den så gro ud igen.

Jeg har selv på fornemmelsen at hun gør det fordi hun har det varmt.. Hun sveder utrolig let når hun har pels(Er ikke klippet).

Skal jeg barbere hende skallet eller ikke?
Synes det ser så forfærdelig grimt ud når man gør det smiley Men på den anden siden.. Det er vel også synd for hende hvis det klør?

Hvad skal jeg gøre??
Mvh. Julie.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hækklipning 4.830 kr.
  • Ophæng af spejl i badeværelse (på fliser), tilslutning af spejllampe, ophæng af håndklæde knager og fugearbejde 1.500 kr.
  • Reparation af opvaskemaskine asko f67 1.350 kr.
  • Brændekløvning 650 kr.
  • Udskiftning af toilet 4.000 kr.
  • Udendørs vandhane lækker vand 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  At klippe manen ned
Kommentér på:
At klippe manen ned

Annonce