{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.403 visninger | Oprettet:

Udstyr til tilridning? {{forumTopicSubject}}

Jeg skal snart i gang med tilridningen af min unghest, men jeg står i lidt af et dilemma angående hvilket udstyr, han skal startes med.. Jeg ved med sikkerhed, at det hele skal foregå 100 % bidløst og udelukkende på hestens præmisser.

Jeg vil gerne ride med et LG-bridle med tiden, men da det giver meget små og præcise signaler, er det ikke det, jeg vil starte ham med. Lige nu trænes han i almindelig grime og i kapsun. Jeg havde umiddelbart tænkt mig at starte ham i kapsunen, da det er dét, han kender, men jeg forestiller mig, at det kan give signalforviring, når ringene sider nærmest 'på' næsen i steddet for siderne..
Jeg har også en sidepull, den har han dog aldrig prøvet før..

Angående sadel, synes jeg det er endnu sværere - især da jeg ingen penge har.. Men jeg har tænkt på flere forskellige:
- Christ Iberica Plus - http://jo-po.dk/shop/christ-iberica-plus-1442c1.html
Skulle bruges til ryttertilvending, hvorefter pengene til en ordenlig sadel forhåbentlig er der. Jeg ville få lavet et godt trykfordelende underlag og det er selvfølgelig uden bøjler.
Fordelene er, at den ikke er så dyr, at den passer selvom han sætter muskler og at jeg ved, jeg senere vil bruge den meget til tur.

- Wintec Dressur (Pro eller Isabell Werth)
En god sadel, som kan indstilles når hesten sætter muskler. Jeg synes den er utrolig behagelig at sidde i og giver god støtte.
Ulemperne er, at jeg langt fra har penge til den.. Dvs at der går længe inden tilridningen kan gå i gang..

- Spansk eller portugisisk sadel
Jeg har været på et akademisk kursus, hvor jeg er brændt varm på en spansk/portugisisk sadel. Jeg har bare aldrig prøvet den og har ikke penge til den.. Men jeg MÅ eje en på et tidspunkt!


Jeg vil jo bare min hest det allerbedste og mangler virkelig vedledning!


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Udstyr til tilridning?
Kommentér på:
Udstyr til tilridning?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce