jer med reumatiske sygdom nogle herinde? {{forumTopicSubject}}
nu har jeg i årevis haft ondt i kroppen og en enorm træthed ,og de sidste par år været rundt i systemet
nu har en reumetolog fundet ud af jeg har som han kalder en reumatisk sygdom, min ryg havde det ikke for godt men den har jeg ikke de store problemer med men min hofte siger han er der ledhindebetændelse og generalt i kroppen siger han jeg ligesom væsker, og en del bøvl med begge knæ specielt det ene men det er brusken der laver bøvl,
er der nogle med samme problemstillinger der kan sige hvad de har gjort for at få det bedre. og hvad var udsigten ?
lægen her er meget vild med at jeg skulle tage noget medicin der er til leddegigt og ret kraftigt, hvilken jeg ikke er vild med da jeg også får noget får nervesmerter i min arm og hånd efter amputation af en lillefinger.
hvad laver i af arbejde jer der har den slags problemer?
feb 2007
Følger: 30 Følgere: 76 Heste: 6 Emner: 489 Svar: 2.099
okt 2010
Følger: 18 Følgere: 8 Heste: 1 Emner: 7 Svar: 395
feb 2007
Følger: 30 Følgere: 76 Heste: 6 Emner: 489 Svar: 2.099
feb 2014
Følger: 5 Følgere: 4 Heste: 1 Emner: 17 Svar: 150
Har selv fået gigtmedicin siden jeg var 17-18 år for ledsmerter , selv om alle blodprøver siger jeg ikke har gigt
Er opereret i begge knæ pga for meget brusk ( 3 gange pt ) er konstateret i røntgen af jeg har forandringer i både brusk og knogler i lænd og nakke ( i nakken forkalkninger der sider og trykker og giver kronisk hovedpine ) mangler spinalvæske i flere disk , har et bækken der kipper hvis jeg løfter forkert.
Er i øjeblikket systemet rundt for af få en forklaring på voldsom svimmelhed
Osv osv osv
Bruger det meste af min tid på af rende til læger og specialister m.m. og ellers med af slås med kommunen der mener jeg kan raskmeldes hver gang der er en prøve der ikke forklarer hvorfor jeg er svimmel
Livet er vidunderligt
feb 2007
Følger: 30 Følgere: 76 Heste: 6 Emner: 489 Svar: 2.099
feb 2014
Følger: 5 Følgere: 4 Heste: 1 Emner: 17 Svar: 150
feb 2007
Følger: 30 Følgere: 76 Heste: 6 Emner: 489 Svar: 2.099
apr 2008
Følger: 2 Følgere: 238 Heste: 1 Emner: 30 Svar: 4.079
feb 2007
Følger: 30 Følgere: 76 Heste: 6 Emner: 489 Svar: 2.099
jeg er ikke engang i arbejde og orker ikke ret meget
jer med reumatiske sygdom nogle herinde?