{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.617 visninger | Oprettet:

Kat angriber - voldsomt. {{forumTopicSubject}}

Hej alle.

Sagen er den at jeg i går fik min kat hjem, efter at have troet den har været død i 3 mdr.. Det er selvfølgelig super dejligt, der var gensynsglæde med miaven, slikkeri og det hele, og nu er han ovre hos mig og lever et kongeliv. Men.


Han er aggressiv. Uprovokeret aggressiv.

I går bed han mig i fingrene - 2 gange - hårdt. Og jeg mener ikke bare sådan nogle kærlighedsnap, men altså virkelig at bide til, for så at flyve tilbage og hvæse.

Den første gang sad jeg og snakkede med ham, han var selv kommet hen til mig og lå på min dyne (Da jeg undgår at tage kontakt med ham, da det er første gang i 3 mdr. han er hjemme og derved kan være stresset) og jeg nussede ham let på ryggen, sådan lige mellem nakken og midten af ryggen. Og bom, så angreb han. Han fløj på min arm og hvæste, hvorefter han så bed mig - der gik heldigvis ikke hul, men det gjorde ondt. Helt forskrækket, skubbede jeg ham væk og rykkede væk fra ham. Så var der intet, heller ikke da han kom og nussede bagefter.

Så om aftenen sidder jeg på Skype. Han ligger sådan en 70-80 centimeter fra mig på min seng. Han ligger og 'sover'. Så ville jeg lige rette på min skærm, han flyver op og angriber - og ja, jeg mener angriber - min hånd, og slipper ikke før jeg flår hånden til mig, hvorefter han bare sidder og stirre på mig og hvæser. Han bed hul, og han bed meget hul. Hele hans hjørnetand var nede i min hånd..

Han er en stor kat, skovkatte blanding på en 9-10 kilo, så det gør utrolig ondt. Inden han stak af gjorde han noget lignende, så jeg måtte over og have en stivkrampe vaccine. Og så forsvandt han derefter.

Hvad kan der være galt? I dag har jeg været meget opmærksom på mit kropssprog, siddet helt passiv, afslappet med skuldrene nede og undgået alle former for øjenkontakt. Han kom hen og ville snakke, ligger sig på min arm, passiv. Jeg rykker mig ikke, sidder passiv med afslappet vejrtrækning og snakker ikke med ham. Og bom, så gjorde han det igen....
Jeg tror ikke han har ondt nogle steder, siden jeg tjekkede ham helt igennem da jeg fik ham tilbage i går - altså nakke, ben, halerod og hale, ryg og mave, ingen reaktion når man 'trykkede' og pillede. Men det ender jo nok med dyrelæge, selvom jeg tvivler på at det er grundet smerter....

Hvad kan der være galt? Jeg vil bare gerne have min baby tilbage. Og han bekymre mig ved at opføre sig sådan.....


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophængning af lamper 50.000 kr.
  • Montering af toilet 200.000 kr.
  • ophæng af 2 lamper, samle et ikea skab 100x200 cm 167.500 kr.
  • Flytte rengøring 250.000 kr.
  • Opsætning af gyngestativ og samling af sandkasse 120.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Kat angriber - voldsomt.
  • #1   4. nov 2014 Han kan have været ude for alt mulig de sidste 3 måneder (regner med han har været væk). Jeg kendte en kat som angreb hvis man kom til at nusse den for langt nede af ryggen. Dette var fordi et par store drenge havde haft fat i den og været ret grove over for den. Det blev lidt bedre med tiden men gik desværre aldrig helt væk. Kan det være din kat måske har været udsat for et eller andet?

  • #2   4. nov 2014 Jeg har desværre også oplevet sådan et adfærdsskift efter min kat stak af og kom hjem igen og jeg mistænker lidt at der nok er sket en hændelse mens de har været væk som har kunne provokere noget frem i dem.
    Min blev også meget overvågende og forskrækket for pludselige bevægelser, så jeg tror at det er noget fremprovokeret angst måske?
    Det er 2 måneder siden og der er intet nu, efter der er kommet ro på.
    Når min angreb mig, rejste mig op.


  • #3   4. nov 2014 Louise, det er også det jeg frygter smiley Specielt fordi at vis man går hen imod ham (Igen helt afslappet og roligt, skuldrene nede og uden øjenkontakt - prøver så vidt muligt at vise mig selv om meget pædagoisk og ikke truende) kan han finde på at hvæse af ens fødder fordi at han er bange..

    Jeg vil bare gerne hjælpe ham, han betyder virkelig enormt meget for mig - er der noget jeg kan gøre? Skal han bare have tid, eller en bestemt slags stimulering?


  • #4   4. nov 2014 Jeg ville nok give ham fred og ro, og lade ham opsøge dig (hvilket du jo allerede ar gjort). Hvordan er han når du fodrer? Tænker at du måske kunne lære ham at forbinde dig med foder (noget godt) men jeg har oplevet at nogen katte kan være lidt 'min mad!' agtige

  • #5   4. nov 2014 Rejste jeg mig bare op*

  • #6   4. nov 2014 Jeg har taget den helt roligt mht. foder da jeg ikke vil forvirre hans mave - så han fik det der svare til 10-15 g. i går, det fik jeg besked på af dyrelægen jeg ringede til inden jeg hentede ham. Og det var håndfodring fordi jeg ikke rigtig havde andet - intet beskytterinstinkt, hvæsen eller noget, hans spandt bare mens han troligt spiste af min hånd.

  • #7   4. nov 2014 Det lyder til at du er utrolig fornuftig med hensyn til din kat! (det skal du bare lige vide)
    Jeg ville nok tage den helt med ro, og måske fortsætte med håndfodringen. Hvis han har haft dårlige oplevelser så kommer der nok til at gå et stykke tid før han bliver helt tryg, men du virker til at være en person som er klar på udfordringen og har en masse tålmodighed hvad det angår smiley


  • #8   4. nov 2014 Jeg tænker også han kan have ondt, måske er han faldet, har siddet fast eller andet ubehageligt.
    Min kat var væk i 2 uger og kom hjem helt udsultet - hun brugte de første nætter på at miave - nærmest skrige - i søvne. så som Louise skriver, så giv ham noget tid og ro smiley


  • #9   4. nov 2014 Tusind tak Louise, han betyder også rigtig meget for mig smiley

    En masse tid skal der til ja, regner med at tage ud og købe noget legetøj til ham - Selvom han er 2 år kan det være at han gerne vil afreagere lidt på dem, måske overføre han noget af al den negative energi over på dem, istedet for mig. Så et par bolde og 'brætspil' burde være en mulighed, så har han i hvert fald muligheden..

    Tak for alle de gode input! smiley


  • #10   4. nov 2014 Felliway, jeg ville prøve at købe sådan en til stikkontakten. Og ville nok tage ham omk dr. Dyr. For man jo ik vide om der er noget galt efter så lang tids forsvinden.

    Og når det kun er siden igår, så ville jeg give det tid. Prøv med felliway


  • #12   4. nov 2014 Min kat er også rimelig sur. Han vil helst undgå at blive rørt ved, men han ligger for det meste altid oppe i min seng. Men han bider ikke/hvæser. Eller jo, nogle gange xD

  • #15   4. nov 2014 Du siger at han også gjorde FØR han stak af ??? en enkelt gang lige inden han forsvandt ?? eller har jeg ikke forstået dig korrekt ?

    Under alle omstændigheder havde jeg slæbt katten op til dyrlægen og fået ham checket igennem, der er nok noget der ikke er som det skal være.


  • #16   4. nov 2014 Følger lige med smiley

Kommentér på:
Kat angriber - voldsomt.

Annonce