Tilmeldt:
31. okt 2004 Følger: 76 Følgere: 77 Heste: 2 Emner: 241 Svar: 1.017
Friske billeder med skadet hest... {{forumTopicSubject}}
Siden Victor ankom i oktober synes jeg snart han har været mere skadet end rask
Han ankom midt i oktober og lagde hårdt ud med 3 foldskader i rap november-januar.
Han flyttede fold for at undgå flere af den slags skader og det så ud til at det gik fint med damerne. De kom fint ud af det sammen og var ikke sådan på nakken af hinanden - og damerne var ikke så glade for at lege grimeleg og prøve kræfter, så der var ikke nogen der lagde op til leg, hvor det kunne gå galt.
Så i 1½ måned er det gået fint og jeg håbede på, at nu ville det være slut med skader. Og han var endeligt ved at være i super kondition og det gik frem med ridningen.
Men NEJ!
Nu er det sket igen - i fredags kom han ind fra fold med endnu et spark på benet Denne gang dog på det venstre bagben og uden snitsår - heldigt de andre på hans fold ikke har sko på. Lidt hævet og lidt varm, men trods alt ikke så slemt som de andre gange.
Dertil er hans gamle svaghed med ømhed i ryggen brudt ud. Ikke i lys lue - har fanget det i opløbet. Men han har et par myoser der gør ondt - stakkels, stakkels Vics.
Så nu er ridningen droppet foreløbigt indtil ryggen og benet er helt i orden igen og den står på hygge, lidt let longering, hvor han går dybt og strækker ryggen, daglig massage med varmecreme og en masse forkælelse.
De penge der ellers skulle være brugt på nye bandager og underlag er i stedet brugt på noget liniment til ømme muskler, varmeler og e-vitamin, så vi kan få bugt med de ømme muskler i ryggen.
I dag var vejret så skønt at vi selvfølgeligt måtte ud at gå en tur og græsse og Victor nød det i fulde drag! Kameraet var med og det blev selvfølgeligt til nogle billeder:
http://www.hestegalleri.dk/html/alb_vis.asp?AlbumID=9376
Er lidt i tvivl om nogle af billederne i hans profil skal erstattes af et par af billederne fra i dag, så hvis I har nogle forslag er de velkomne - kommentarer til staklen også
sep 2005
Følger: 110 Følgere: 106 Heste: 5 Emner: 165 Svar: 2.333
På nr 6 billed mener jeg det er, dyrk lige den hest i bagrundens forben ;p
nov 2006
Følger: 206 Følgere: 240 Heste: 7 Emner: 7 Svar: 2.342
okt 2004
Følger: 76 Følgere: 77 Heste: 2 Emner: 241 Svar: 1.017
Tager det ikke alt for tungt - sådan er det jo at have hest
okt 2004
Følger: 76 Følgere: 77 Heste: 2 Emner: 241 Svar: 1.017
Friske billeder med skadet hest...