3.741 visninger
|
Oprettet:
Svendegilde - hvornår og hvordan? {{forumTopicSubject}}
Ja, min kære mand bliver udlært svend på imorgen og får svendebrev på torsdag.
Jeg vil rigtig gerne fejre det i form af et svendegilde.
Jeg har aldrig selv, været til svendegilde, så jeg ved ikke hvordan det foregår?
Jeg tænker, at jeg vil invitere familie og venner,
Og vi bliver nok en 30-45 voksne
Hvilken mad, kan jeg lave?
Tænker tag-selv-buffet
( svinemøbrad, ringrider pølser, salat, flutes, smør og dyppelse, kaffe, kage, småkager, øl og sodavand) eller et stort bord med smørrebrød(min søster er smørrebrødsjomfru)
mar 2007
Følger: 10 Følgere: 72 Heste: 8 Emner: 70 Svar: 1.143
Men altså, man gør jo hvad man synes og som passer ind i den omgangskreds man har, der er jo ikke en forkert måde at holde det på
jun 2011
Følger: 30 Følgere: 41 Heste: 1 Emner: 43 Svar: 1.637
Til mit svendegilde tilbage i 1988 var det kun til kaffe.
Men kotymen dengang var til en form for mad og så ellers masser af øl og som en skriver, høj musik.
Det mest almindelige dengang var en gryderet med enten kartoffelmos eller ris.
Men jeg syntes det lyder dejligt med smørrebrød. Det er jo også det der ofte serveres når der er rejsegilde og det falder altid i go jord. Det kan jo strækkes med en sildemad først til at ligge bunden med. Hvis du syntes der skal være en dessert, så kan en go bradepande kage og så kaffe jo gøre underværker. Eller bare liter is. Jeg kender ingen håndværkere der ikke har en sød tand og ikke kan drikke en øl eller en sodavand.
Det, det kommer an på er at bare der er mad nok og masser af øl, så går det. Det behøver ikke være så fint. Håndværkere er altid go for en go appetit og en tørstig hals.
Svendegilde - hvornår og hvordan?