HJÆLP TIL PROBLEMREGNING! {{forumTopicSubject}}
Heey alle hestenørder
Findes der nogle matematik nørder her også?
Jeg mangler lidt hjælp til noget problemregning.
1_
Altså der er tegnet et bogstav ligesom et T. Jeg skal så beregne bogstavets rumfang.
Hvordan gør man det? Er det højde x længde x bredde?
2_
Der er tegnet to bakker med spegepølse. Der står:
Den samme slags spegepølse sælges i to forskellige størrelser og indpakninger A og B.
A: 50 skiver 260 g. 14,95 kr.
B: 31 skiver 180 g. 9,95 kr
Foretag en sammenligning af priserne
_____________________________________________
HJÆLP!!
Skriv gerne hvordan man gør, med en forklaring på det.
Håber nogle vil hjælpe mig. På forhånd tak.
¤FMJ¤
jun 2005
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 3 Emner: 43 Svar: 1.415
Og i den øverste, ja du kan godt bruge h*b*l, hvis du får oplyst målene. Mest praktisk er nok at dele det op som to firkanter.
jun 2005
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 3 Emner: 43 Svar: 1.415
maj 2006
Følger: 44 Følgere: 44 Heste: 2 Emner: 94 Svar: 754
Men hvordan udregner jeg kiloprisen?
jun 2005
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 3 Emner: 43 Svar: 1.415
1 g = 260 g/260, pris: 14,95 kr./260
maj 2006
Følger: 44 Følgere: 44 Heste: 2 Emner: 94 Svar: 754
Fatter det ikke helt? XD
Forresten så den med Tét. Jeg har udregnet rumfanget nu og det blev 90. Jeg skal så beregne vægten af det og der står:
Vægt = rumfang x massefylde. (massefylden er 8,4 g/cm3)
Skal jeg så bare sige 8,4 x 90 = 756 g/cm3 ??
¤FMJ¤
maj 2006
Følger: 44 Følgere: 44 Heste: 2 Emner: 94 Svar: 754
Hvordan udregner jeg prisen pr. gram?
¤FMJ¤
maj 2006
Følger: 44 Følgere: 44 Heste: 2 Emner: 94 Svar: 754
Du kan stadig hjælpe
¤FMJ¤
jun 2005
Følger: 79 Følgere: 76 Heste: 4 Emner: 106 Svar: 1.280
aug 2007
Følger: 15 Følgere: 14 Emner: 20 Svar: 234
260 g. koster 14,95 kr - 1g koster altså 14,95kr divideret med 260g
maj 2006
Følger: 44 Følgere: 44 Heste: 2 Emner: 94 Svar: 754
Hvad? Skal jeg dividere 260 g med 14,95?
Sorry jeg er fatsvag? XD
¤FMJ¤
maj 2006
Følger: 44 Følgere: 44 Heste: 2 Emner: 94 Svar: 754
Kan du forklare nærmere? Fatter det ikke.? Kan i ikke skrive en udregning?
maj 2006
Følger: 44 Følgere: 44 Heste: 2 Emner: 94 Svar: 754
aug 2007
Følger: 15 Følgere: 14 Emner: 20 Svar: 234
14,95kr divideret med 260g
også skrevet:
9,95/180 =
14,95/260 =
Nu har du prisen pr. gram!
maj 2006
Følger: 44 Følgere: 44 Heste: 2 Emner: 94 Svar: 754
Ok. Tusinde tak alle sammen.
maj 2006
Følger: 44 Følgere: 44 Heste: 2 Emner: 94 Svar: 754
Vægt = rumfang x massefylde. (massefylden er 8,4 g/cm3)
Skal jeg så bare sige 8,4 x 90 = 756 g/cm3 ??
¤FMJ¤
jun 2005
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 3 Emner: 43 Svar: 1.415
Du har jo cm3*g/cm3 = g
cm3 går ud med hinanden
Men ja, udregningen er korrekt.
maj 2006
Følger: 44 Følgere: 44 Heste: 2 Emner: 94 Svar: 754
Så det bliver 756 g ?
jun 2005
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 3 Emner: 43 Svar: 1.415
maj 2006
Følger: 44 Følgere: 44 Heste: 2 Emner: 94 Svar: 754
Okey. Tak for hjælpen
HJÆLP TIL PROBLEMREGNING!