{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.069 visninger | Oprettet:

4 OL-heste testet postive i doping :/ {{forumTopicSubject}}

Hele 4 springheste er dumpet i dopingkontrollen indtil videre, meddeler FEI i en pressemeddelelse. Det forbudte stof Capsicin er blevet påvist i de udtagne dopingprøver og omfatter norske Tony André Hansen og Camiro, Bernardo Alves og Chupa Chup fra Brasilien, Christian Ahlmann og Cöster fra Tyskland og Denis Lynch og Lantinus fra Irland.



Capsicin er et irritationsfremkaldende præparat pga. chilien, der ved påsmøring af hestens ben, øger blodgennemstrømningen og gør området ekstra følsomt ved fx berøring. I den anvendelse er det således blistring. Præparatet bruges også i vid omfang i smerte- og kræftforskning. Til smertebehandling virker midlet muskelafslappende. De 4 ryttere får således ikke lov til at starte den individuelle klasse i eftermiddag. (aften lokal tid)



Den positive dopingtest udført på stedet af Hongkong Dopic Laboratory kan få uheldige følger for det norske landshold, idet de risikerer, at få frataget deres bronzemedalje. Tony André Hansen og Ahlman har været indkaldt til høring tidligere i dag. Tony André Hansen har udtalt til pressen, at han står uforstående over den positive dopingprøve, da hesten har været helt sund og rask.



Er B-prøverne også positive, ser det sort ud for de 4 ryttere og en omrokering af medalje-tagere bliver dermed en realitet.



Generalsekretær Britta Riis fra Dansk Ride Forbund siger: "Det er fuldstændigt besynderligt, at fire ryttere fra fire forskellige nationer har anvendt det samme forbudte præparat. Det indikerer, at misbruget er systematisk og udbredt. Springsporten kan ikke leve med de sorte pletter på renomméet, som disse positive A-prøver efterlader. Det skal have alvorlige konsekvenser, og får det ikke det, vil Dansk Ride Forbund rejse sagen internationalt ved det internationale rideforbunds generalforsamling i Argentina i november måned", udtaler hun i en pressemeddelelse fra Dansk Rideforbund her til eftermiddag.



Der er under de Olympiske Lege udtaget 20 dopingprøver i dressur og 20 i military, hvoraf ingen var positive. Indtil videre er der udtaget 15 prøver i springning, og der vil igen ved dagens konkurrencer blive udtaget 15 prøver, oplyser Dansk Rideforbund.



Under OL i Athen for fire år siden, blev Tyskland frataget en holdguldmedalje på grund af en positive dopingprøve på en hest.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring 1.420 kr.
  • Underlimet vask er sluppet køkkenbordplade. Vask skal underlimes igen og vvs tilsluttes ig 1.530 kr.
  • Fejlfinde og installere opvaskemaskine 1.000 kr.
  • Vinduespudser 400 kr.
  • (Gen)Opsætning af vask og vaskemøbel som er faldet ned 3.900 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  4 OL-heste testet postive i doping :/
  • #2   21. aug 2008 Ejh.

  • #3   21. aug 2008 Det overrasker nu ikke mig. Har arbejdet i springstald i Tyskland og ved at det ikker er usædvendligt at bruge det ene eller det andet på hestene.

    Det drejer sig om forskelligt ligefra at sprøjte dem med forskellige præparater til vægt i gamasher, smøre ting på benene osv...

    Det ville komme mere bag på mig hvis ikke de fandt en eneste...


  • #4   21. aug 2008 Ja, og Cia o'conner , blev frataget den individuelle springmedalje , hvor han fik GULD, også pga doping, istedet blev den givet videre til Rodrigo pessoa.

  • #5   21. aug 2008 Forstår ikke hvorfor Folk gør det, for de ved sku da at de tester ALLE for det skidt. Ja man kan kun ryste på hovedet og håbe på at de har læret noget, når de bliver taget i det . En medalje må da også betyde mere for en, når man har vundet den, med en ren samvittighed .

    Hilsen Linette smiley


Kommentér på:
4 OL-heste testet postive i doping :/

Annonce