Tilmeldt:
11. sep 2007 Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
Hvorfor skal man egentligt pines... {{forumTopicSubject}}
Igennem idrætstimerne med stor forpustelse og smerte, fordi man har en elendig kondi og ingen muskler.
Jeg har ingen kondi og ikke rigtigt nogle muskler. Mit kondital var den laveste af to klasser - og på den skala der bedømmer kondien var den under direkte elendig.
Hvilket gør at jeg i hver idrætstime ikke kan følge med når der bliver løbet, bliver hurtigt forpustet, mine ben syre til, får smerter og jeg stopper konsekvent med at løbe først altid og begynder at gå. Er i det hele taget elendig generalt hele tiden.
Hvilket gør jeg føler mig SÅ ydmyget når jeg sakker bag ud konstant, begynder at gå først, er altid den dårligste osv... Føler mig virkelig udsat og i centrum.
Så kan man slf. sige at det er min egen skyld at jeg har dårlig kondi - men nu er det ikke liiiige bare at komme i kondi når tiden og formåen ikke rigtigt er der.
I det hele taget ser jeg ikke så meget positivt i idrætstimer.. Jo fancy, jeg får 1 times motion om ugen, wow.
Det sku ikke min favorit
feb 2008
Følger: 48 Følgere: 20 Heste: 1 Emner: 106 Svar: 379
Men jeg løber hver dag, så motion får jeg.
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
Man kan ikke rigtigt bare vælge det fra på gym, hvor det giver fravær
mar 2009
Følger: 98 Følgere: 103 Heste: 6 Emner: 531 Svar: 1.756
Og hvis du gør noget for at komme i bedre kondi, så skal det da nok blive sjovere.
Heller at gøre noget ved tingene, og se om man kan få noget bedre ud af det, end og se ''surt'' på at det ikke er sjovt.
Du skulle også gerne motionere minimum 1 time om dagen, som der anbefales, så ja, med kun en time om ugen, så kommer der ikke meget kondi i kroppen. Hehe.
feb 2008
Følger: 48 Følgere: 20 Heste: 1 Emner: 106 Svar: 379
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
Jeg KAN ikke motionere 1 time om dagen, er smadret efter 100meter og får så ondt i benene af løb at jeg efter 15min max ikke kan løbe eller lave noget mere.
Og tiden til at motionere en time om dagen, den ved jeg ikke hvor jeg skal finde - da jeg ved jeg aldrig vil kunne gøre det der hjemme... :o)
mar 2009
Følger: 98 Følgere: 103 Heste: 6 Emner: 531 Svar: 1.756
Et af mine motto siger: Man kan ikke sige man har tabt, før man har kæmpet.
Og der findes mange måde at motionere på der hjemme.
apr 2008
Følger: 5 Følgere: 9 Heste: 2 Emner: 27 Svar: 4.437
For naturligvis bliver du ikke motiveret af at skulle løbe hvis det ikke er sjovt for dig, og du ikke har kondien. jeg knoklede faktisk for mere idræt i mine højere klasser osv. jeg har aldrig haft en god kondi jeg hader og løbe, havde dog flere af samme mening, som så gik sammen med med mig. Men Idræt er så bredt, det er dans det er badminton håndbold flor hocky osv.
Det er når du ude og ride, osv. Måske du skulle finde noget som motivere dig, og forsøge at tage en snak med din lærer om det. forklarer at du løbet surt i det, og om i ikke i fælleskab kan finde din glæde frem igen, frisk luft motion osv.
Og ja nævn at det ikke er fedt altid at være taberen, for er det sådan, så er der altså noget galt med underviseren. Men giver man ikke selv læreren lidt feedback og gerne lidt nogle løsninger de kan gribe og bruge. Ja så bliver det som det altid har været
Forandring sker ikke af sig selv, så på med vanten jeg tvivler ikke på om du kan. for det kan du, hvis du selv vil .
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
Hvordan skal jeg motionere der hjemme?
Har ingen selvdiciplin og presser ikke mig selv.
Men nej, kan stadig ikke se meningen i idrætstimer - de er forbundet med så meget ubehag på diverse måder for diverse folk.
jan 2007
Følger: 144 Følgere: 148 Heste: 8 Emner: 1.001 Svar: 6.466
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
Fodblod kan jeg sagtens.. Men det ynder vi ikke at lave i idræt.
Samt jeg ikke rigtigt passer ind i "rigtigt" fodbold - hvis jeg skulle gå til det, er for voldelig, og hvis den voldelige del ikke er der, finder jeg der røv kedeligt.....
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
tina C - Går på gym, hvor vi skal igennem nogle forskellige forløb så læreren har ikke så meget valg
Manden gav mig fravær for en hel time, fordi jeg satte mig ned fordi jeg var ved at besvime
apr 2008
Følger: 589 Følgere: 707 Heste: 2 Emner: 315 Svar: 2.955
jun 2005
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 3 Emner: 43 Svar: 1.415
Men efter jeg er stoppet på gymnasiet og er begyndt på universitetet, medførte det også, at jeg overhovedet ikke ville få den samme mængde motion, da jeg er flyttet til en større by og ikke har hesten mere - så jeg bestemte mig for at finde noget andet. Og meldte mig derfor ind i fitness world, hvilket jeg er blevet rigtig glad for. Kører nu ved en blanding af at kunne deltage i holdene, man kan vælge mellem og styrketræne selv og løbe. Mht. løb kunne jeg heller ikke løbe mere end 3-4 min før jeg var smadret, men har sat mig det "vanvittige"
Jeg har altid haft det ligesom dig, at idræt var bare det værste jeg vidste - og kunne nærmest blive syg, bare fordi jeg vidste, at vi skulle have idræt den pågældende dag. Så jeg er et bevis på, at det kan lade sig gøre.
Mit råd er først og fremmest at arbejde med din mentale indstilling til f.eks. løb - få de dårlige idrætstimer adskilt fra selve det at løbe oppe i hovedet, så du ikke panikker og tænker, Åh nej, jeg kan ikke løbe, for det er bare så ubehageligt.. Men istedet tænke: Nu løber jeg hveranden dag for mig selv derhjemme og gør det i mit eget tempo, som jeg kan klare det - Find et roligt program til at starte med, som du kan klare og gør det til en vane i de første 2 uger. Derefter kan du begynde at øge lidt ad gangen, når du har fået gejsten og vedligeholdt det. Sæt dig et mål - er det f.eks. i første omgang at kunne løbe 5 km på en halv time, så går efter det og tag den tid, det tager for dig
Generelt - vælg den aktive livsstil - cyklen istedet for bussen, trapperne istedet for elevatoren osv.
Eller vælg en motionsform, som du synes er sjov, f.eks. zumba, hvor der i forvejen er en positiv indstilling til det at bevæge sig
apr 2008
Følger: 5 Følgere: 9 Heste: 2 Emner: 27 Svar: 4.437
Tja sorry men men men den havde jeg nok fulgt hele vejen op i systemet. igen uden at træde folk på tæerne på vejen derop. for man skal huske ikke brænde sine broer. Tja syntes nu idræt er fedt som der skrives højere oppe sammenhold fælleskab osv. hvis i har en skod lærer som ødelægger det, kender jeg desværre ikke nok til gym. til at vide hvad du kan gøre ved det. andet end bide i det sure æble og sige han ikke kan give dig fravær hvis du er mødt op. vil jo svarer til at give en fravær som sidder og kobler hjernen fra i timerne hehe og helt ærlig gør 80 % af eleverne ikke det. så tja lyder til du endt ud med dårlig lærer som ikke forstår at motivere dig. sur ...
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
CharDotte x D - Nu spørger jeg måske dumt... Men hvordan skal jeg løbe, når jeg max kan løbe 5min, så kan mine ben ikke mere - så duer 5km sku ikke. Dvs. jeg kan løbe ud af døren, hen til det nærmeste busskur ( nej faktisk ikke en gang, halvvejs ) - der er 800meter også kan jeg ikke mere.
Kan ikke se noget lys i det for enden, virkelig pessimistisk ja.
Cykel istedet for bus? Naaaarj, jeg har ikke lyst til at cykle 20km til skole hver morgen... Med bakker og modvind har jeg den erfaring at jeg får små black outs og bliver svimmel.
Trapper i stedet for elevtor? Bruger generalt ikke elevatore xD
Vil gerne kunne sætte mig selv mål, hvis jeg følte at jeg kunne "noget".
Havde tænkt mig at begynde til noget tonse gymnastik igen, men nu ligger gymnastik sæsonnen i vinter/efterår.
mar 2009
Følger: 98 Følgere: 103 Heste: 6 Emner: 531 Svar: 1.756
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
tina C - Men får ikke fravær for at møde op
Havde det direkte dårligt i benene idag efter vi have løbet, følte mig ydmyget på det groveste da jeg begyndte at gå som den første og eneste ;s. Også i det hele taget bare de ting han finder på for at vi skal varme op.. Løb løb løb løb...
Han giver ikke ligefrem en lyst til at ville det.
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
Team DeCoyit! Aladar, Rufus, & Tania! Rasse savnes I - Som sagt, min dårlige indstilling kommer af at jeg intet mål kan se forude.
Jeg kan ikke en gang løbe 800meter. Derfor er jeg ret pessimistisk
mar 2009
Følger: 98 Følgere: 103 Heste: 6 Emner: 531 Svar: 1.756
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
Selvynk er en menneskeret ;o) Samt jeg generalt bare syntes det er et fag der er til ubehag og ikke rigtigt med meget formål i det hele taget...
jun 2005
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 3 Emner: 43 Svar: 1.415
F.eks. gå 8 min, løb 2 min, gå 3 min, løb 3 min, gå 2 min, løb 5 min, gå 7 min kunne være den første gang - eller hvad der passer dig og så gør langsomt løbeintervallerne mindre og gå-intervallerne større.
Hvis du ikke kan cykle hele vejen, så cykel f.eks. 5 km i den retning bussen kører og stå på der i stedet for
Og ja, det tager lang tid - nu har jeg trænet hver dag siden december og kan løbe de 10 km og er bare pavestolt over det
mar 2009
Følger: 98 Følgere: 103 Heste: 6 Emner: 531 Svar: 1.756
Og har selv fået det samme at vide fra dig.
Men ja, uanset hvad, så er faget obligatorisk, og specielt i gym, så få det bedste ud af det, også selvom det ikke er et fedt fag.
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
Har virkelig ikke selv diciplin til sådan noget overhovedet
Da jeg så lige skal over til kæresten, der er jeg så i 3 dage, så skal jeg arbejde - hvilket er lige efter skole til kl. 8 også er der fest, så er den uge væk.
Må nøjes med at cykle med hunden :o)
dec 2008
Følger: 29 Følgere: 29 Heste: 2 Emner: 690 Svar: 2.972
I efteråret havde jeg en lammelse i benet, kunne gå omkring jul. Det ENESTE jeg har gjort er at ride og været i stalden. Nu er jeg ligeså stærk som min kæreste. Jeg synes, det er vildt, heste giver en så meget motion
jun 2005
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 3 Emner: 43 Svar: 1.415
Motivation og indstilling er nøglebegreberne for at komme igang, så derfor er udgangspunktet at sætte dig ned og gøre klart, HVORFOR du gør det og hvordan du så forestiller dig det, når du har nået dit mål.
F.eks. kunne en liste være (min egen):
Primære mål:
Vil kunne løbe en halvmarathon til september
Vil tabe mig 20 kg. (så jeg når min normalvægt)
Sidegevinster:
Mere overskud i dagligedagen (vil dermed have mere energi, så jeg ikke skal sove, når jeg kommer hjem om eftermiddagen)
Bedre helbred
Vil ikke komme til at ligne min mor
Vil ikke være overvægtig, når jeg engang skal have børn (beværet og risikofyldt graviditet)
Vil være et godt eksempel for mine børn, når de engang er der
Nærmere ved at få job, når den tid kommer (arbejdsgiverne kigger på ens størrelse og så er det et plus, at man har gennemført et langt løb, da det viser viljestyrke)
God samvittighed, hvor jeg ikke hele tiden bebrejder mig selv.
Bare et eksempel - det er vigtigt, at motivere, HVORFOR du gerne vil det - og så hæng sedlen op et synligt sted, så du ser den, de dage, hvor du mister motivationen. For de KOMMER, men så skal man overvinde det og gøre det alligevel også selvom det regner/blæser etc.
sep 2007
Følger: 69 Følgere: 270 Heste: 3 Emner: 1.740 Svar: 36.948
CharDotte x D - Den eneste side gevinst ville være at jeg kan følge med i idrætstimerne og ellers ikke blive forpustet så let...
Da jeg i forvejen er fint tynd og slank.
Tror det eneste der vil kunne sætte mig igang med at motionere, at jeg tager på så det kan ses.
jun 2005
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 3 Emner: 43 Svar: 1.415
Bestem dig for, at du vil det, kan det og gør det - det kommer faktisk ret naturligt, når man først er kommet over den mentale barriere.
Og tro mig, det er det hele værd.
jun 2005
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 3 Emner: 43 Svar: 1.415
Ellers kommer det helt af sig selv, hvor du i 3. g skal have et træningsprojekt, hvor karakteren i faget mere eller mindre afhænger af, hvordan din kondi forbedres i projektet
aug 2007
Følger: 179 Følgere: 187 Heste: 4 Emner: 1.012 Svar: 8.106
Da jeg havde idræt på landbrugsskolen gennemgik vi samme trænnings program som militæret giver deres første års elitesoldater elever, troede jeg skulle dø i hver idræts time
jun 2005
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 3 Emner: 43 Svar: 1.415
feb 2008
Følger: 48 Følgere: 20 Heste: 1 Emner: 106 Svar: 379
For bare lige at bryde ind i jeres diskution, så vil jeg gerne ha' lov og sige; hvor er det bare flot klaret af dig! Jeg sidder ligefrem og bliver helt stolt af dig. :o)
Jeg synes, at det er så stort af dig, at sætte SÅ stort et mål.
Nu kunne jeg læse, at du gerne ville tabe dig 20 kg. for at nå din normalvægt - hvor langt er du nået?
jun 2005
Følger: 25 Følgere: 23 Heste: 3 Emner: 43 Svar: 1.415
Har tabt mig 8-9 kg fra januar-april, så ca. 1 kg om ugen
Hvorfor skal man egentligt pines...