{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
865 visninger | Oprettet:

Ridehus {{forumTopicSubject}}

Det kan godt være det her ikke er det mest nemme at svare på, men jeg tænkte om hvis man bygger et ridehus hvor billigt kan man så gøre det ?

-fik afvide det kostede omkring 2.000.000kr at bygge det, hende der ejer gården har fået tilladdelsen men har ikke penge til at bygge det (:

Og jeg tænkte om man kunne gøre det til bare 500.000 måske ? Der er rettet ud til det, , det mangler bare at blive bygget ;D

På gården har vi en smed, en onkel der er tømrer, og en mure og en masse "gør det selv"-folk og alle er villige til at hjælpe til (:

Så jeg tænkte om det var nogle det vidste hvor meget mursten til det hele ca vil koste ? eller hvis man laver et jern skelet om man så kan bygge sidder af træ ?

Mvh. Lærke (:


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Ridehus
  • #1   31. maj 2011 Det billigeste ville klart være kun at mure soklen, og så sætte plader på, ligesom på maskinhuse..

    Men hvis der skal barriere i, bund, og måske plads til lidt tilskuere, så tror jeg ikke det kan gøres for under 1 mio.


  • #2   31. maj 2011 Ydre skalden er vigtigst, så kan alt andet komme bagefter (:

    Ved du hvor meget det vil koste ? og hvor langt sidderne skal ned i væggen og sådan ? (:


  • #4   1. jun 2011 Hmm, min veninde har heste hjemme. Og for 10 år siden ca fik de bygget ridehus for, jeg mener de sagde 50.000. Og den er helt utrolig fin. barierre, lys, plads til spring bagerst, spejl og fin bund. Så det må da godt nok være dyrt nu så

  • #5   1. jun 2011 Sidder her og ryster på hovedet... aldrig nævne over for dem der skal lave den at det er en ridehal... nej bare en hal så er prisen allerede sænket...

  • #7   2. jun 2011 Pernica... hvad er det da for en tone du skriver med????
    Beder aldeles ikke nogen om at bryde loven, og nu er det jo heller ikke byggetilladelsen der ligger prisen på bordet.
    man skal ikke oplyse det er en ridehal når man indhenter tilbud, blot hvad man gerne ville have den er lavet og størrelsen så kommer de med en ca pris, de tager ALTID ekstra ved når man nævner ordet ridehal


  • #8   2. jun 2011 Måske I kunne skaffe en gammel rundbuehal. Den har selvfølgelig ikke målene og alt det galj der. men hvis bare det er til at ride i tør vejr.
    Sommetider kan de afhentes, rundt omkring på gårde og byggepladser.

    Hvis I skal have et rigtigt ridehus med lys og barrier så løber det hurtigt op i et par mill. Bare tagetalene koster omkring 200.000 kr for et 20x 80 ridehus.


Kommentér på:
Ridehus

Annonce