{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring af 93 m² hjem 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  slette hest fra profil???
  • #1   15. dec 2011 Hvis ny ejer beer om te så ja

  • #2   15. dec 2011 okay. troede lige jeg ikk forstod den smiley
    men takker ;D


  • #3   15. dec 2011 Jo hvis ny ejer ønsker hesten slettet skal den slettes.
    Du kan skrive til Haérne med bevis for du harr købt hesten, hvis gammel ejer ikke vil slette den trods du beder om det.


  • #4   16. dec 2011 Skal den det?
    For så længe den var oprettet mens man ejede den har man jo ikke gjort noget galt? Så hvordan kan nye ejere forlange man skal slette en pony som man oprettede lovligt?
    Der står heller ikke i reglerne at man skal slette profilerne på de heste man ikke længere har?


  • #5   16. dec 2011 den må da godt være der selvom man har solgt den må den ikke ???
    ellers syntes jeg godt nok det plat!!!!!


  • #6   16. dec 2011 »{ Pernille P }« - Ko'hesten smiley .
    : kun hvis nye ejer er indforstået med at den forbliver oprettet. Hestens nuværende ejer kan altid bede om at få tidligere profiler slettet!


  • #8   16. dec 2011 Rosenlund
    Synes ikke rigtig det svarer på det - kan nye ejer forlange at gamle ejere sletter hestens profil hvis den i sin tid var oprettet lovligt og nu står placeret som tidligere hest?


  • #10   16. dec 2011 Rosenlund .: Men ifølge de regler så skal alle slette deres hestes profiler så snart de sælger hesten da de jo så ikkelængere har tilknytning.
    I så fald er "tidligere hest" kategorien jo overflødig.

    Derudover er det altid blevet meldt ud at det er okay at have sin gamle hest oprettet, så længe den blev oprettet inden man solgte den og at den nye ejer ikke har noget imod at man stadig har profilen.
    Så på det punkt tror jeg lige at HAérne skal blive enige indbyrdes, og enige med reglerne på siden smiley


  • #11   16. dec 2011 Enig med Anna F - det hænger jo slet ikke sammen at der er blevet lavet en "Tidligere" kategori når der i princippet står i reglerne at hestene skal slettes så snart man ikke ejer/passer/rider den mere.
    Og kan ikke se hvorfor at nye ejere skal kunne forlange hesten slettet hvis den blev oprettet lovligt - medmindre gamle ejer på en eller anden måde chikanerer den nye...


  • #13   16. dec 2011 Rosenlund
    Hmm ja ok - jeg forstår bare ikke hvorfor det så kun er nogen regler der er gældende og andre kun bliver fulgt ind i mellem smiley
    Det kan være I skal tage den op til revision - eller en evt. omformulering så den passer bedre.


  • JM
    JM Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    okt 2006

    Følger: 81 Følgere: 77 Heste: 6 Emner: 51 Svar: 2.909
    #14   16. dec 2011 Det er jo i virkeligheden meget simpelt, skrevet lidt svært

    Ejer af hesten (nuværende) har 100 % ret til at bestemme om andre end vedkommende selv må have hesten oprettet, længere er det ikke, kan man blive enige om at gamle parter, passere, ejere beholder deres profiler så forbliver de til evig tid eller ihvertfald til en måske ny ejer beslutter noget andet.

    Man kan jo snakke fornuftigt med ny ejer om det er OK, der hvor ejer beder om at vi sletter er når der er opstået problemer i køber/sælger forholdet, det er ikke noget HG kan blande sig i.


  • #15   17. dec 2011 Fuck hvor plat

Kommentér på:
slette hest fra profil???

Annonce