{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
650 visninger | Oprettet:

Horsmanship eller normal ridning ? {{forumTopicSubject}}

Jaeh, jeg forstår ikke hvorfor folk dog skal blive så oprørt over horsmanship pludselig er blevet sådan et oppunkt .. man kan sku da godt være bedstevenner om man så rider dressur med bid og hele lortet eller man træner horsmanship .. mange folk for det til at lyde man ikke kan være bedstevenner med sin hest hvis man ikke træner horsmanship ..

Jeg har den holdning, jeg vil aldrig udsætter min hest for horsmanship, ikke fordi jeg ser ned på det, men jeg har det bedre uden alt det tis man står og laver .. har intet imod folk der gør det, men de kan pis mig så meget af at når nogen vælger at ride den anden måde, da de så står og svinger med en eller anden stik, og smakker den i jorden så andre heste bliver bange, og de står og fylder det hele i hallen !! I HATE IT .. er ligeglad med hvad folk synes om min mening .. for mig og min hest er bedste venner, mimn hest gør alt jeg ber den om uden tvang .. og det er jeg glad for ..

jers mening ? smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Horsmanship eller normal ridning ?
  • #1   23. nov 2008 Horsemaniship ikke nogen øvelser for 115 gang.
    Horsemaniship udøver alle bare ved at omgå heste.

    Horse = Man
    Man = Menneske/mand
    Ship = Forhold

    Direkte oversat, lettere oversat betyder der bare hesteforståelse.
    Jeg forstår dig lidt, men jeg forstår så heller ikke hvorfor folk bliver ved med at brokke sig over det når det egentligt er begynde at dumle lidt af og folk snakker ikke så højt om det som tidligere.


  • #3   23. nov 2008 jeg simpelthent blevet træt af folks pis med det ene og det andet .. ih .. det kan faktisk godt være lidt irriterede engang i mellem ..

  • #4   23. nov 2008 **Den Grønne Møgkælling** ©

    jojo, har jeg ikke sagt . måske det forstået sådan .. men vil aldrig forstå den på horsmanship måden .. kan simpelthent ikke se det gode i det ? ..


  • #5   23. nov 2008 Og det kan godt være irriterende at folk bliver ved med at plabre løs om hvor irriterende det er når der egentligt ikke lige har været nogen indlæg om det for tiden(:

  • #7   23. nov 2008 keg sys det er fint begge dele men der er jo mange måder at arbejde med horsmanship. hvis man har meget svært ved at vise hesten hvem der bestemmer er der mange gode fif at hente i det men hvis det er man bare svinger sammen så er det jo ikke nødvendigt.
    men der er jo ikke mange der kan lide det samme og heller ikke mange der ridder sin hest på samme måde. jeg sys man skal gøre hva man selv mener er bedst og vise hensyn til de andre hvis man svinger rundt med alt muligt:-)


  • #9   23. nov 2008 Ja Bubbi. Der skal så være plads til alle i den hal!

  • #10   23. nov 2008 Krikken xD - F.L. L
    ja det kan godt ske
    ..


  • #11   23. nov 2008 ' det er ærgeligt, hvis din hest er bange, hvis man står og svinger med en stick smiley

  • #12   23. nov 2008 Moe ..

    ja har jeg heller ikke sagt .. altså os ligeglad med hvem der øver det .. men jeg bliver irriteret over når i svinger med jers stik, for nogen heste kan ikke lide det, og når stopper op på hovslaget, det er det der irritere mig gevaldigt .. ikke andet ..


  • #13   23. nov 2008 jeg kan kun grine af dette indlæg.. hvorfor bliver folk ved med at tage dette emne op?

    smiley


  • #14   23. nov 2008 TRILLO 8D .
    har jeg heller ikke sagt .. men min hest er meget nervøs af sind .. så ja .. prøv sid på hende, så vil du kunne se hvad jeg mener smiley .. det ikke kun når de svinger med den stick .. men os bare når folk kommer ind uden og sige noget .. osv ..


  • #15   23. nov 2008 At hesten ikke kan lide det er dit problem, så er den åbenbart utryk ved nogen ting og skal vænnes til at være mere rolig (:

  • #16   23. nov 2008 ' så tror jeg, at noget tillidstræning ville være godt :)!

  • #18   23. nov 2008 **Den Grønne Møgkælling** ©
    har jeg os prøvet , har prøvet og sætte mig ind i det i længe .. smiley
    men kan bare ikke rigtig se mening i det, for du kan jo nemt lave et
    perfekt venskab og alt det der, uden at skulle øve horsmanship ..


  • #22   23. nov 2008 Stort set alle "laver" horsemanship smiley
    både bevist og ubevist


  • #23   23. nov 2008 **Den Grønne Møgkælling** ©

    jo siger jeg jo os smiley
    men for midt vedkommende, helst ikke inde for
    horsmanship .. smiley


  • #24   23. nov 2008 i horsemanship, træner du jo på hestens præmisser og ikke dine..
    prøv du at komme et sted hen, hvor du overhovedet ikke forstår hvad folkene vil have dig til?


  • #25   23. nov 2008 For 115 gang - horsemaniship er hesteforståelse.

  • #26   23. nov 2008 Krikken xD - F.L. L
    det kan da godt være.. men du træner da på hestens præmisser...


  • #27   23. nov 2008 Ja (:
    Men folk udøver alle sammen horsemaniship når de omgås heste hele tiden, når man strigler, tager ind fra fold osv.
    Fordi man behandler hesten som man 'forstår' den eller syntes det skal være.


  • #28   23. nov 2008 HAHAHAHHAHAH, damn du modsiger dig selv 17 gange i den tekst du skriver : D . Fedt lavet ;D

  • #29   23. nov 2008 Kan godt forstå hvis de træner det i hallen, men jeg synes at det er pisse godt horsemanship. Det handler jo om at vinde hestens tillid og vise man er lederen. Mig og Jobbe var ved at gå fra hinanden, men da vi trænede horsemanship/jordtræning blev det hele bedre. Før kunne jeg ikke fange ham på fold, for jeg red jo bare på ham så det var jo kedeligt, så lavede vi de øvelser noget tid og han blev glad for mig igen. Nu gør vi det bare en gang imellem. .

  • #30   23. nov 2008 "Når vi svinger med vores stik" bla bla bla.

    Har du prøvet at vænde den om? at det er irriterende at I skal fylder så meget? Ja selvfølgelig rider i dressur osv osv. og det kræver meget plads og bla bla bla. Men hvorfor skulle vores øvelser ikke det!?
    At du sætter dig for at have den holdning ikke at "udsætte din hest for horsemanship" rager mig en høstbloms, men selvfølgelig vil jeg gøre mig nogle tanker om at du ikke vil have hesteforståelse når du nu har så høje ambitioner smiley

    Det er nu mest de larmende ting du vælger at sætte fokus på. Det vil jeg så besvare:
    Hesten er et flygtdyr og vil helt automatisk flygte fra høje lyde som de forbinder med fare. Chakie vælger at lytte til sine instinkter og blive bekymret :o)
    Det os "mærkelige hms mennesker" prøver at sige til vores heste er at de skal følge OS og ikke deres instinkter. Det gør vi ved at give dem nogle problemstillinger bla. ved hjælp af en larmene stik smiley

    og ang. uvenner? nej, jeg bliver ikke uvenner over noget så tåbeligt. Det handler om at kunne ACCEPTERE at der er forskellige måder at være sammen med sin hest på :-*


  • #32   23. nov 2008 Moe
    har heller intet imod i øver det og alt det der, altså for mig er det jeres måde at omgås heste og alt det der .. men for mig er det bare ikke rigtig min stil !:D


  • #34   23. nov 2008 Jeg tror du fylder væsentlig mere når du traver rundt på din hest i hallen, end nogen der står stille på et sted.
    Hvis din hest er bange for sticken, skulle du lige netop vænne den til farlige ting fra jorden.

    Det er sådan set dig der har det allerstørste problem her. At du ikke er villig til at spærre øjnene op for nye metoder, er lidt det samme som at spærre ben for dig selv smiley


  • #35   23. nov 2008 Bubbi

    Og den stil acceptere jeg, selvom den fylder en masse (;<3


  • #36   23. nov 2008 Og igen: når vi nu sikkert ses på gården i morgen så orker jeg ikke at være uvenner med dig, vi bliver aldrig enige, men vi kan lære at spære øjnene op og acceptere nye ting smiley
    JEG skal acceptere den traditionelle og gammeldagse ridning
    DU skal acceptere den moderne ridning med en hel masse hesteforståelse i (og en masse larm med sticken og stoppen på hovslaget XD)


  • #37   23. nov 2008 jeg synes det er fint at nogen har behov for at løbe rundt med en corrot stick, rebgrime mm, og pakke hesten ind i pressenninger.
    Det har jeg ikke behov for i min omgang med Ronni.
    smiley

    Vi har det fint sammen uden at vi skal udsætte hinanden for det.

    Ja der skal være plads til alle, men jeg bliver personligt irriteret af at ridehuset bliver fyldt ud m bomme, paller og farvede tønder, samt en kone der render rundt med en højt hævet pisk/stick og "snakker" underlige lyde til sin hest ! jeg får absolut intet ud af at ride med ronni derinde da... han spænder helt op og glor, så vi ka ligeså godt opgive, og ride udendørs istedet.


  • #38   23. nov 2008 tror ikke, du har den ringeste idé om hvad horsemanship betyder oversat til dansk?

    horsemanship =<b> HESTEFORSTÅELSE</b>

    hvor SVÆRT kan det være??


  • #39   23. nov 2008 ¤ Marie-Louise ¤

    Ja se det er så en hms. dame der ikke har fundet ud af at hun også skal acceptere at der er andre der ikke gider lave de øvelser smiley og som mangler acceptere at der findes andre måder.

    Sådan er det ikke ude ved os synes jeg. "hms'erne" ude ved os træner kun den slags når vi er alene. Bla. af den grund: at se en sur rytter begynde at spænde og være irriterende over for sin hest, pga. os, er ikke en rar fornemmelse.


  • #40   23. nov 2008 Marie-Louise - tud.

  • #41   23. nov 2008 Så vidt jeg ved er det kun Ute Lehmanns metode hvor man bruger en stick..
    Jeg bruger ikke stick og har ikke læst nogen bøger, men jeg vil alligevel sige at jeg træner horsemanship..


  • #42   23. nov 2008 Hihi, bubbi dine problemer med HMS xD
    Men jeg syntes det er iorden, jeg ved godt nok ikke særlig meget om HMS, men jeg tror det hjælper på Sharon (;
    Der er jo også banen udenfor?:D


  • #43   23. nov 2008 hahahaha xD!!!

  • #44   23. nov 2008 Horsemanship er hesteforståelse, så det burde alle hestefolk faktisk gøre.

  • #45   23. nov 2008 Horsemanship er ikke en ridehal fyldt med tingeltangel og farvede tønder!!

    Det er hesteforståelse og nu tror jeg seriøst det er 115 gang det er blevet nævnt.

    Jeg vil noget seriøst med min ridning og omgang med heste og det tror jeg ikke på at man kan få uden at kunne forstå sin hest... Personligt synes jeg det er det fedeste at kunne få min hest til alt muligt fordi den gerne VIL og fordi man kan få den til at forstå hvad man gerne vil have uden at bruge magt.


    Prøv at læse Andrew Mclean træning på hestens præmisser. super fed bog;)

    Sorry men jeg kom altså til grine over det der med at være bedstevenner med sin hest... Det er sgu da noget crap at sige når man rider med pisk og sporer og propper jern i munden på sin hest (Det skal lige nævnes at jeg hverken er bid fanatiker eller bidløs rytter jeg ser bare biddet som en finere formidler af hjælperne)

    Jeg har ikke noget imod andres meninger og respektere det dybt, men når man bringer et sådant emne på banen måtte jeg skrive min mening;)


  • #46   23. nov 2008 Horsemanship=omgang med heste.. alt omgang med heste, så har man en hest j så laver man horsemanship.. der findes både god og dårlig horsemanship og så findes der nogle mennesker som har lavet nogle trænings systemer som de mener gør det nemmere for folk..

  • #47   23. nov 2008 ^ hun gider jo ikke læse det :b

    hun tænker bare : "åhk, rend mig.. i vil forstå jeres heste på en anden måde - det vil jeg bare ikke?"

    xD .. hvorfor opretter man så et emne ? d:


  • #48   23. nov 2008 xBubbiC C

    Jeg har ikke læst alle svar til dig - men der er ingen tvivl om at du ikke aner en pind om hvad horsemanship er når du kan komme med den udtalelse...

    Horsemanship er kort fortalt - din måde at omgås hesten på 24 timer i døgnet. GODT horsemanship er så den bedste måde, for her sætter du dig ind i hvordan hesten ville gøre i naturen, og forsøger at indrette din egen adfærd så hesten har de mest optimale betingelser for at gøre hvad du gerne vil have den til . Godt horsemanship har INTET at gøre med at man skal træne triks og tryllerier, - men har man en harmonisk hest, så er disse ting lettere at træne, og derfor forveksler de fleste ordet horsemanship med en masse triks og fiduser..


  • #49   24. nov 2008 Det er lidt sjovt at du udtaler dig om noget, som du faktisk ikke har forstand på smiley

    Men jeg er stort set enige med de fleste herinde - horsemanship er hesteforståelse. Det har ikke noget at gøre med, at man rider uden bid eller leger med plastik. Emner som staldmiljø, foldtid, indlæringspyskologi og læren og hestens adfærd hører også ind under begrebet horsemanship, man kan vel sige at det er læren om hestens adfærd/levevis.

    I virkeligheden er begrebet fuldstændig fordrejet og nogle syntes det er smart at sige de "træner" horsemanship, når de har en rebgrime på eller fiser rundt på deres hest med cordeo.

    En almindelig dressur dressur rytter kan ligeså godt praktisere noget hamrende godt horsemanship, som en rytter der rider udstyrsløs.




  • #51   25. nov 2008 Forstår ikke at i ikke alle sammen kan være i ridehuset!?!
    Igår trænede mig og min veninde HMS fra jord mens to islænderryttere red rundt. der var da ingen problemer. De var søde og smilende og synes det var helt ok at min venindes lidt uerfarne og meget kærlige hest lige skulle have lov at hilse på deres!
    Der var da ikke på nogen tidspunkter hvor vi var ved at støde sammen!
    Self skal man ikke svinge sin stick for voldsomt når der er andre, men man bør heller ikke ride på en hest der er så nervøs at den ikke kan være i samme 'rum' som en stick!


  • #52   25. nov 2008 Mon ikke de, der træner HMS (ja, ja, ved godt det betyder hesteforståelse, men i mangel af bedre betegnelse for den træning, man laver, når man træner efter fx Parelli eller Ute Lehmans principper, bruger jeg det altså her om en specifik træningsmetode og ikke om hesteforståelse generelt), også synes du er ret irriterende, når du rider rundt inde i ridehuset på din nervøse hest og mener, at du har langt mere ret til at være der end de har?

  • #53   30. nov 2008 Jeg hader ikke horsemanship, jeg synes det er rimelig fedt når folk arbejder med deres hest på den måde, selv er jeg bare overhovedet ikke så tålmodig. smiley

    Jeg er bare træt af at de der udfører horsemanship og ride bidløst, og hvad de nu alt finder på, tror de er så meget bedrer end andre der bare rider normalt, eller hvad men siger. Jeg synes oftest jeg hører folk der udfører horsemanship og rider bidløst tro at de er såå meget bedre venner med deres hest end folk der ikke udfører de der horsemanship øvelser osv. og det er jeg træt af for man kan altså godt være gode venner med sin hest, og ride "normaelt".!


Kommentér på:
Horsmanship eller normal ridning ?

Annonce